Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

220v dimmer

Başlatan ens_azl, 26 Mayıs 2015, 13:18:03

ens_azl

arkadaşlar kolay gelsin
220v dimmer ile lambayı dimlek istiyorum ama olmuyor tricli devreyi yaptım moc3021
AC ile dimleme  yapmıyorum ama dc olarak 12v ile dimleme yapabiliyorum transistör ve ırf3205  pic kullanıyorum 16f876a  dc olarak dimmele yapabiliyorum aynı yazılımın pic çıkışını moc ile triac ile dimleme yapmak istiyorum ama olmuyor sorunun yazılımsal oldugunu düşünüyorum yazılımda mevcutta olan yazılımı kullanıyorum

void main()
{

TRISC = 0x00;
  PWM1_Init(5000);
  PWM1_Start(); 

while (1)   
  {

PWM1_Set_Duty(125);
      delay_ms(500);
      PWM1_Set_Duty(75);

}
}

skara1214

ilkönce zero cross detection circuit nedir ne iş yapar onu bir araştırın onu hallettikten sonra gene sorarsınız
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

ens_azl

skıntıda orada ya araştırdım yok yaa  yok demeyimde bulamadım  yada bulduysamda anlamadım  varsa eger sizde bi kaynak bakabilirim 

Mucit23

Bu şekilde olmazki.

Donanımsal PWM ile AC dimleme yapılmaz.

Yapman gerekenler
1-) Şebekenin 0 geçiş noktalarını tespit edip alternatif akımın her sıfır geçişinde işlemcide kesme oluşmasını sağlamalısın.
2-) 50Hz şebeke frekansı için Periyotun 20ms olduğunu biliyoruz. 1 Saykıl ise 10ms sürer. AC dimlemek için Alternatif akım sıfırdan geçtiği anda yükselmeye başlarken Belirli bir süre bekleyip Triyağı tetiklemek gerekir. Bu bekleme süresi 10ms 'yi geçemez.

Sıfır geçtikten sonra 10ms bekleyip triyağı tetiklersen Bir sonraki sıfır geçişe denk gelir. Bu sırada ampül hiç yanmaz.
Sıfır geçtikten sonra 5ms bekleyip triyağı tetiklersen Alternatif akımın 1 Saykılının %50 sini kırpmış olursun.
Sıfır geçtikten sonra hiç beklemeden triyağı tetiklersen Dimleme yapılmaz. Lamba max parlaklıkta yanar.

AC kıyıcıların mantığını bilmiyorsun anlaşılan bu konuyu biraz araştırmalısın.

ens_azl

Yazilimsal pwm nasil oluyor peki kusura bakmayi soruyorum ama ogrenmek amacli sizin dediginizde interrula yapmam gerekecek anladigim kadariyla

alexsi

Merhaba arkadaş , sorduğuna cevap arıyorsan önce AC faz kıyma mantığını anlaman lazım diyebilirim. Sıfır geçişini yakalama konusunda birşeyler okuman lazım. Sorularının  cevabı  bunlarda saklı.
http://www.kontrolarge.com/ Bildiklerimiz öğrendiklerimiz kadardır. Ya bilmediklerimiz ..?

Mucit23

Yazılımsal PWM yapmayacaksın. Sıfır geçişinden sonra 0-10ms arası bekleyip tiriyağa 100us genişliğinde puls vererek tetikleyeceksin.
Sıfır geçişinden sonra ne kadar beklersen lamba okadar düşük yanar.

ens_azl

Cok tesekkurler yapiyorum iyi calismalar kolay gelsin