Picprojenin bir sonraki eğitim semineri ne olsun ?

Başlatan MrDarK, 29 Mayıs 2015, 11:05:55

baran123

Aslında eğitimler de bu hangout denilen olayı kullansak ? Mesela youtubede bir ara teknik sohbet yapılırken bu mekanizma kullanılıyordu.Hem canlı yayın yapılıyor hemde yayın yapılırken bir yandan da bu video kaydediliyordu diye biliyorum.Bu sayede katılamayan uzaktaki arkadaşlarımız da canlı olarak takip edebilirler.Tabi sistem düşündüğüm gibi işliyorsa.

Kabil ATICI

Bana göre birebir yüz yüze yaklaşım daha iyi. Yeni insanlar ile tanışmak için fırsat oluyor.
Belki farkında olmuyoruz ama, takma isimlerin ötesinde karşımızdakinin de insan olduğunu algılıyoruz. Dolayısı ile bir sorun çıktığında kendimize daha çeki düzen veriyoruz. Yanılmıyorsan, bu eğitimlerin veya toplantıların yapılış nedenlerinden biri de kişilerin tanışması idi. Kafamızdaki insanları kişileştiriyoruz. Tanıştığım bazı kişilerin, benim zannettiğimden çok farklı olduklarını gördüm. Bu tür eğitimlerin bu alanda insanlarla tanışmak, sosyalleşmek için fırsat olarak görüyorum.

Diğer türlü bilgisayarın arkasında pinekle dur oluyor. Tabii uzaktaki arkadaşlar için sıkıntı o konuda bir sözüm yok. Belki katılımcı yan komşumuzdur bilemiyoruz.

Kendi açımdan internetim uzaktan eğitim ortamına uygun değil, işin kötüsü bazen günlük işlere daldığım zaman internet ile ilgili zamanlı olayları kaçırabiliyorum.

Tabii ki herkesin kendine göre bir yaklaşımı vardır ve saygı duyarım.
ambar7

muhendisbey

Hangout gibi ortamlarda her kafadan bir ses çıkar bu da eğitimi verimsizleştirir.
Örneğin bir program yazıyoruz. A kişisi kodu bitirmeyi unuttu ; koymadı.
Diğer arkadaşlar derledi çalıştı A'nın programı çalışmadı. Şimdi bu noktada A ;'ü unuttuğu için onun kodunda araştırma yapabilir miyiz? Hayır, bu durumda diğer arkadaşların vaktini almış oluruz.

Benim sistemim şu şekilde yürüyecek.
Bir video, daha doğrusu ekran görüntüsü ve sesli anlatım. Sonrasında kaynak kod github yada başka şekilde paylaşmak şeklinde olacak.
Programı yazan kişi kaynak kodlara rağmen çalıştıramazsa elbette soracak. Bazen sistemsel arızalar da kodun derlenmesine mani olur.

Yüz yüze eğitim yapmanın kendine göre artısı var, tanışmalar vs. Fakat ders anlatmak için İstanbul'a, Ankara'ya her hafta yada her gün nasıl geleyim?
Bir de böyle bir eğitimden başka ilde olan arkadaşlar nasıl faydalansın? Uzaktan eğitim alamıyorum bir bahane değil. Foruma girmek bile birçok açıdan yeterli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

sifirzero

#33
ABİLERİM EĞİTİM NE ZAMAN. videolu olsun arşivlensin herkez faydalansın.online kayıt edilebiliyorsa o an online yapılır.ufak bir merhabalaşılır.sonra derse başlanır herkez sessizce dinler.abilerim nasıl uygun görürse öle olsun.

mesaj birleştirme:: 31 Mayıs 2015, 10:33:24

abilerim hangi firmanın bilgileri verilecek .atmel mi  altera mı
sifirzero.blogspot.com sifirrzero@gmail.com iman hem nurdur hem kuvvettir

yldzelektronik

Linux, Cross Compile eğitimi.Farukc nin bahsettiğği.Gömülü linux.

Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

alicavuslu

#35
FPGA eğitimine talebin olması beni çok sevindirdi. Umarım karar olarak FPGA eğitimi çıkar...

FPGA eğitimini 2 kişi olarak vereceğimizi belirtmek isterim. Daha önceki yazılarda da belirttiğim gibi @muuzoo arkadaşım ile birlikte eğitimi yürüteceğiz. Kendisi doktoraya devam etmektedir.
Eğitim VHDL dili üzerine kurulacaktır. FPGA programlama kısmı açıkçası VHDL diline hakim olduktan sonre çerez halini alacaktır. Bu yüzden bu noktaya ağırlık vermeyi düşünüyoruz.
Eğitimin süresi ve nasıl olacağı netleştikten sonra tam olarak içeriği sizler ile paylaşabiliriz.
Eğitimde verilecek uygulamalar tüm FPGA'lara uyarlanabilir olacaktır. Fakat arayüz ve benzetim için Xilinx Vivado kullanılacaktır.

Şimdilik aklıma gelenleri sizlerle paylaştım.  Sizlerinde kafasına takılan başka sorular var ise elimden geldiğince cevaplamaya çalışabilirim. Eğitimden önce ve sonra isteyen arkadaşlar benimle iletişime geçebilirler. Yardımcı olmaya çalışacağımı belirtmek isterim.

MrDarK

alicavuslu hocam;

Öncelikle eğitimlerimize verdiğiniz destek için çok teşekkür ederim. Bu anketin amacı listede adı bulunan derslerin öncelik sıralamasını taleplere göre ayarlamak, ve sizin gibi eğitim vermek isteyen hocalarımıza davet çıkartmaktı. Yani bu listedeki konuların hepsi zaten gerçekleştirecek. Eğitim tarihini müsait olduğunuz zamanlar içinde beraber belirleyeceğiz, üniversitedeki final dönemi bitsin bir çalışma daha yapabiliriz. Yaz tatili döneminde FPGA 'den sonra 1 eğitim daha yapabilirsek çok güzel olur.

Ankete yorum yapıp katılan herkese teşekkür ederim. Şimdilik anket oylamasını kilitliyorum. Yakın tarihte eğitimlerde görüşmek üzere :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

erpay


yldzelektronik

Linux neden dahil edilmedi ankete?Sayı az olması ihtimali mi?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

MrDarK

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 01 Haziran 2015, 10:28:47
Linux neden dahil edilmedi ankete?Sayı az olması ihtimali mi?

Dikkat ettiysen listede 8 maddelik bir program söz konusu, bunların bitiminde yeni eğitimleri değerlendireceğiz.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

microcozmoz

Tüm eğitimlerin ilgi çekeceği muhakkak. Bir youtube kanalı oluşturulup videoların oradan yayınlanması hem değişik kentlerde yaşayıp eğitim vereceklere ve faydalanacak kişilere daha faydalı olur diye düşünüyorum.
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."