Baska bilgisayarda calismiyor...

Başlatan Erol YILMAZ, 11 Haziran 2005, 16:37:10

Erol YILMAZ

Bilgisayarimda derledigim program calisiyor, fakat baska bir bilgisayarda calistiramiyorum. Eski derleyicide (BCB1.0) dosya buyuklugu 300 kB tan baslardi, bunda 50  kB lik exe olusturuyor. Bunun baska bilgisayarda calismasini nasil saglayabilirim...(kullandigim BCB5.0)

r2d2droids

dikkat edersen verdiği hatalar bulunamayan dosyalardan kaynaklanıyordur bu dosyaları kendi bilgisayarında bulup diğer bilgisayarlarda exe dosyası ile aynı directory altında çalıştırırsan sorun çözülecektir. birde işletim sistemlerinin aynı olmasına dikkat et.
kolay gelsin...

Erol YILMAZ

Tamam r2d2droids;

Problemi dedigin gibi halletmistim hatta winrar ile guzelce paket yapip setup edilebilecek sekilde tek dosyada topladim.
ilgine teşekkürler...

Digimensch

C++ Builderde iki tür derleme yapilir.
1-Debug Derleme:Bu derlemede exe boyutu kücük olur baska makinalarda calismiyor olabilir.
2-Release derleme:Bu derleme ile exe icine gerekli bütün rutin dosyalar eklenir.Exe boyutu büyük olur ve hemen hemen her makinada calisir.

Bu Release derleme ayari BCB'de söyle yapilir.
Project->Options->Packages Burda,
Built with runtime Packages önündeki cengel kaldirilir.
Project->Options->Linker Burada,
Linking menüsündeki btün cengeller kaldirilir
Project->Options->Pascal burada
Code generation menüsündeki stack frames önündeki cengel kaldirilir ve Optimzation önüne konulur.Bu sekilde derlenen exe hemen hemen her makinada calisir.Eger exe Veri Bankasi falan icermiyorsa tabiki...
Exe veri Bankasi örnegin Paradox falan iceriyorsa iyi bir Install programi ile Program Setup haline getirilmelidir.

Soru nekadar basit olsada cevep vermeyi uygun gördüm.
saygilarimla