İnternetten Kredi Kartsız Alışveriş Yöntemi Nedir? PAYPAL kart nedir?

Başlatan RaMu, 23 Haziran 2015, 13:43:54

RaMu

Herhangi bir banka hesabım, kredi kartım yoktur ama
internetten alışveriş yapmak istiyorum,
özellikle elektronik malzeme almak istiyorum.
Ebay vb. sitelerden alışveriş yapmak istiyorum.
Mümkünse direncnet bluemavi dorukanstore gibi
yurtiçi alışverişleride yapmak istiyorum.
Nasıl bir yöntem kullanabilirim?

Paypal nakit kart kullanan var mı?
1-Aylık-yıllık kullanım ücreti kesiliyor mu?

2-İşlem ücreti nedir kesiliyor mu, her alışverişimde ücret mi kesiliyor, kesiliyorsa ne kadar kesiliyor?

3-Paypal hesabı ile paypal nakit kart hesabı arasındaki ilişki nedir?
Paypal nakit kart aldığımda paypal hesabıda açıyormuşum.

4-Tebden kesintisi olmadan para yatırabiliyormuşum.

5-Herhalde tebden kesintisi olmadan parada çekebiliyormuşum.

6-Toplam yıllık 5000TL, günlük 300TL işlem yapabiliyormuşum,
yani 300TL den yüksek fiyatlı bir şeyi bu kartla alamam anlamına mı geliyor?

7-Paypal hesabıma bana para göndermek isteyen biri hangi yolla para gönderebilir,
(özellikle)yurtiçi veya yurtdışı kimseler para gönderebilir mi?
Paypal hesabıma para gönderebilmesi için
banka kartı, kredi kartı, internet bankacılığı veya paypal hesabımı olması lazım?
Gönderdiği paradan kesinti yapılır mı, yapılırsa ne kadar kesilir?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

t2

Paypal kart ben kullanıyorum. MasterCard olması nedeniyle kredi kartı ile alışverişlerde sıkça kullanılabilir. MaestroCard  gibi pek sorun çıkmaz.

Şöyle demiş:
Alıntı YapTEB ATM'lerinden ücretsiz para yükleyip çekebilirsin, üstelik senin için aylık kullanım bedelini de kaldırdık.
Kartınıza para yüklediyseniz kullanılıyor. Ön ödemeli karttır.
Teknosada veya Migrosta bu kart satılıyordu. fakat sonradan görünmez oldu. internetten istedim.

Güncel limitler ve ücretler aşağıdaki sayfadadır:
https://www.paypal.com.tr/nakit/ucret_ve_limitler/

7- Paypal hesabınıza para göndermek isteyen kişi için paypal email adresiniz yeterlidir. Şu emaile bu kadar bağış yapmak istiyorum şeklinde gönderebilir. veya email sahibi ürün satışı için bir  ödeme talebi üretir. para yatıracak kişiye email gider. emaili okuyan kişi ilgili adımları takip ederek gönderir.

Paypal hesabı olmayan kişi de para gönderebilir mi?
Güncel durum nasıldır incelemek gerek.

mustafa_09

enpara var geçenlerde açtırdım bende kart ücreti filan yok internetten havale filanda ücretsiz bir bak istersen

a.zorba

Paypal nakit kartı eBay dan alışveriş için kullanıyorum. paypal nakit kart i paypal hesab a tanitiyorsun .sorun yok teb ATM lerden işlem yapıyorsun .başka herhangi bir banka hesabına gerek yok .
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

RaMu

Sitesindeki ve netteki bilgileri epey inceledim ama
yukarıda sorduğum soruların net cevabı yok.

Misal ürün alan biri, ben aldım şu kadar işlem ücreti kesti
gibi durum varsa yazabilir mi diye merak ettim.

Veya ben paypalı olan birine para gönderdim ama
önce ücretsiz paypal hesabı açmamı istedi,
karşı taraftanda %x kesti kesmiyor vs.
gibi bir durum mu oluyor?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

t2

Gittigidiyor dan ürün aldık. 30 lira olsun. Ödemeyi kredi kartı veya paypal ile yapabiliyoruz. Kredi kartı da seçsek paypal da seçsek sadece 30 TL öderiz.
paypal hesabınızdan 30 TL eksilir. sizden masraf kesilmez.

Birine 100TL tutarında satış yapıyorsunuz paypal üzerinden para talep ediyorsunuz. %3.5 Civarı masraf kesilir. Size 96,6TL civarı ulaşır. Ne zaman ne  kadar kesilecek  işlem yapmadan önce bildirilir. Masraf ödeyen kişiden mi alıcıdan mı kesilecek bunu seçebilirsiniz.

Para talep ederken, paypalin ne kadar masraf istediğini belirtmeye gerek yok. masraf dahil şu kadar ödeme yapılmalıdır denebilir. yani 100 TL istiyorsanız üzerine %3.5 civarı eklenecek. hatta döviz kuru nedeniyle %5 ekleseniz bile yakışır.

Paypal döviz çevirme işlerinden de kazanır. Diyelim hesabınızda 100$ var. TL olarak 50TL alışveriş yapacaksınız.  Paypal dövizinizi düşük fiyattan çeviririr TL bakiye olarak dönüştürür ödemeniz  TL olarak yapılır. Döviz büfesi veya merkez bankası kurundan çevirilmez.

a.zorba

Paypal nakit de su ana kadar (6 ay) herhangi bir kesinti olmadı yada farketmedim ebaydan komponent getirdim toplamda 100 dolar olmamisdir.
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

engerex

Kuveyt Türk bankamatik ve kredi kartlarindan hesap isletim ucreti gibi masraflar kesmiyor. Enpara, nuvo, iGaranti gibi Senin Bankan adinda internet bankasi hizmeti baslatti.
Sanal kart kullanirsaniz kartinizdan habersiz para cekilemez.

RaMu

@t2 hocam sağolun,
Türkiye den paypal kart alınca veya paypal hesap açınca
anladığım kadarıyla Türk lirası hesap açılıyor,
TL ödemeli ürün aldığımda doğal olarak kuruşu kuruşuna ürün fiyatını ödüyorum.
Yurtdışından alışveriş yapacağım zaman
3 dolarlık ürünü alırken benim paypal hesabımdaki 10TL
misal merkez bankası kuru 2.5 olsa 4 dolarım var olsa bile
paypal kuru 3.3 ise benim 10TL oluyor 3 dolar,
3 dolarlık malı alıyorum 10TL ye.
Hemen hemen böyle mi oluyor?

@a.zorba
Dolar ödemeli ürün alınca durum yukarıdaki gibi mi oluyor?

Şimdi şu ana kadar bulabildiğim bazı önemli noktalar şunlar:
Aslında bir paypal kart alıp durumu yaşayıp öğrenecem ama
çok dezavantajlı durumlar var mı diye önceden görmek istedim,
5$ lık ürünü 10$ a anca alacaksam ne işime yarar.

TEB açıklama

PAYPAL açıklama

Paypal işlem ücretleri

Şimdi bu paypal işlem ücretlerinden anladığım şu:
Aylık ücret alınmaz demiş,
herhalde ilk fotoda TEB açıklaması eski baskı,
bu aylık 1TL ücret kalkmış.
1 ile işaretlediğim yerde banka hesabı ile banka kart arasında ne fark var anlamadım.
Paypal hesabından veya banka hesabından herhangibir paypal hesabına para göndermek ücretsiz demiş,
bir bana para göndereceği zaman banka hesabı varsa
ek bir kesinti olmadan ücretsiz para gönderebilir mi demek,
tabi ürün ve hizmet satmadığım zaman bana misal arkadaşım para gönderirkenki durum bu.
Bu banka hesabından kasıt nedir?

2
Birine bir ürün satıyorsam %3.4 + 0.45TL keserim diyor?
Birde yurtdışına satıyorsam döviz kurunu bindirecek.

Tahminim misal ebaydan bir ürün alıyorsam
satıcı bu doviz kuru ve ebay ürün satışı kesintisini
zaten satış fiyatına eklemiş ve satış fiyatı olarak yazmış,
kesintiyi onun alacağı paradan yapıyor, @t2 hocamın bahettiği durum,
ben satıcı oraya 10 dolar yazmışsa 10 doları yatırıyorum işim bitiyor ama
benim hesabım TL olduğu için her halükarda paypal doviz kuru çevirmesine takılıyorum.

Bu kartı alacam ve deneyecem,
eğerki aylık sabit ücret kesmiyorsa alacam,
çünkü kaartı kapatırsan birdaha alamazsın demiş,
aylık ücret varsa kapatıp tekrar alamayacağım bir kartı hiç almam.

baran123

Aylık ücreti kalmış.Bende yeni aldım bu kartı. Aliexpress, ebay den alışveriş yapmak için. Paypal hesabıma bu kartı ekleyip karta para yüklediğim zaman paypal hesabımda bu para gözükecek mi hocam ?

RaMu

Birde bu doviz kuru olayı için şöyle bir çözüm türetmişler:
http://forum.donanimhaber.com/m_74597091/tm.htm
Ama paypal kartda uygulanabilir mi bilmiyorum.
Alıntı yapılan: tikileaks
Paypal ile yurtdışı alışveriş yapanlar bilirler, döviz cinsinden aldığınız ürünün bedeli kredi kartı ekstrenize hiçte serbest piyasa döviz kuruna benzemeyen kurlar ile fahiş kur farklarıyla yansır. Paypal'ı aradığınızda "Bizde sorun yok bankanızla görüşün" derler, bankayı arayınca da "Bizde sorun yok Paypal ile görüşün" derler. Bu hengameden bir türlü istediğiniz sonucu alamazsınız, çekilen kur farkları yanlarına kar olarak kalır. Kimisi bu anlamsız durumu anlamak adına "Paypal komisyon alıyor" der. Aslında alınan bir komisyon değildir, kur farkı ticaretidir. Çünkü istendiğinde (doğru ayarlar yapıldığında) kullanıcı bu kur farkını ödemeyebilir. Fakat maalesef herkesin mevcut Paypal ayarı bu haksız kazanç için default olarak bu ticarete ayarlıdır. Yıllardır sorun etmeme ve çözüm bulamamama rağmen bugün şans eseri bu sorunu çözmüş bulundum. Vatana millete faydam olur düşüncesiyle sizlerle de paylaşmak istedim. Sorunun çözümü şu şekilde:

1-Paypal hesabına eklenmiş kredi kartınızın ekstrelerinin döviz kuru cinsinden ödemeye uyumlu olması gerekiyor. Bu noktada her bankada döviz ile ödeme seçeneği bulunmuyor. Bunu bankanızı arayarak öğrenebilir, eğer sistemleri destekliyor ise kartınızı €/$ uyumlu hale getirmeniz gerekiyor.
2-Daha sonra Paypal sitesine girerek kullanıcı girişi yapıyorsunuz.
Ardından sırasıyla
Hesabım/
Kullanıcı Profili/
PaRam/
Önceden onaylı Ödemelerim seçeneğini güncelleyin/
Kullanıcı Ödeme Kaynaklarını Ayarla seçeneğini seçin /
Ekstrenizin Dolar olarak kesileceği banka kartını seçin ve dönüştürme seçeneklerine basın /
Beni satıcının faturasında belirtilen para birimiyle faturalandır'ı seçip göndere basın.

İşlem tamam, bundan sonra 100$ harcama yaptı iseniz bankanıza 100$ ödersiniz. Arada ne komisyon ne de kur farkı ödememiş olursunuz.

NOT: Başlıktaki sayfaları bulamayan arkadaşlar ilk önce ayarlar simgesine tıklasınlar sağ üstten. Sonra en alttan "Klasik Site"yi seçsinler. Sonra sağ üstte ayarlar simgesine yine tıkladıktan sonra bahsedilen sayfaları görebilirler. Not kısmı için @Kabuska arkadaşa teşekkürler

baran123

Bu kartı alıp 10 tl teb atm den yukledım.Kartı hesaba ekledım 3 tl aldı ve onay ıstedı onaylayınca o 3 tl yı paypal hesabıma ekledi.Şimdi ben bu karttaki 7 tl yi paypal hesabıma nasıl aktarabılırım ?

a.zorba

a.zorba