Uygulamalı Altera FPGA Eğitimi

Başlatan alicavuslu, 03 Temmuz 2015, 13:31:24

alicavuslu

Alıntı yapılan: memo333 - 04 Temmuz 2015, 23:11:18
MATLAB'ın sentezleyicisinin başarılı olduğunu duymuştum ancak bu denli başarılı olduğunu bilmiyordum.

Hocam burda yanlış anlaşılmak istemem. Matlab sentezleyicisi kullanmıyoruz. Açıkçası benim çok da tercih ettiğim bir durum değil. Bizim yaptığımız işlem; Matlab üzerinde double sayı formatında elde edilen değerlerle fix sayı formatında elde edilen değerler arasındaki farka bakmak ve en uygun değeri tespit edip devremizi ona göre sentezlemek.

Icarus

Alıntı yapılan: alicavuslu - 04 Temmuz 2015, 20:48:23
Bunu nasıl yapiyor? IP core hiç sürükleyip bırakmadım. Yardımcı olabilir misin? Birde yukarıdaki projedeki paralelliği nasıl sağlayabilirsin? Paralellik sağlanabilirse açıkçası bende FPGA ile uğraşma kahrını çekmem..
Megafunctions, Qsys hatta bak sen eğtimini veriyorsun :D
TI DSP'lerinin inanılmaz bir DMA yapısı var. Bu işlerin hepsini çatır çatır yapar.

alicavuslu

Alıntı yapılan: Icarus - 05 Temmuz 2015, 00:03:52
Megafunctions, Qsys hatta bak sen eğtimini veriyorsun :D

Senin oluşturduğun bloklar ile IP bloklar arasındaki bağlantıyı yapman RTL design olması lazım (Ki bu VHDL ile çalışmaktan daha da zor). Yani bizim VHDL de kullandığımız port map mantığı. Zaten FPGA için en önemli iş kontrol bloklarını yazmak. Standar IP blokları internette de hazır olarak var.

Bu arada ben eğitim vermiyorum.

Alıntı yapılan: Icarus - 05 Temmuz 2015, 00:03:52Ama sensor datası toplama bunlardan biri değil

Sensor datası ile alaklı başka bir başlık altında real time durumu olmamasında FPGA kullanmasını tavsiye etmiştim.

Gel gör ki; Sensor data toplamak zaten buradaki projenin amacı değil. Asıl iş algoritmaların paralel gerçeklenmesi. Bu konu hakkında da bilgi verir misin?

Icarus

Neden parallel ?
Hız'da artık fiziksel limite mi geldiniz ? 100Gb/s falan mı var ? Yok
RTOS kullanmıyorsunuz. Yazılım mimarileriniz kötü... sonra fiziksel olarak parallel yapılması gerkiyor...(gerekmiyor)

mesaj birleştirme:: 06 Temmuz 2015, 00:04:14

Alıntı yapılan: alicavuslu - 05 Temmuz 2015, 01:31:09
Senin oluşturduğun bloklar ile IP bloklar arasındaki bağlantıyı yapman RTL design olması lazım (Ki bu VHDL ile çalışmaktan daha da zor). Yani bizim VHDL de kullandığımız port map mantığı. Zaten FPGA için en önemli iş kontrol bloklarını yazmak. Standar IP blokları internette de hazır olarak var.
Hayır canım Verilog'da da öyle VHDL'de de öyle. "sürükle bırak" demek aşırı kolay demek. Bütün önemli kısmı wizardlar, code generatorlarla yapıyorsunuz. Ayrıca FPGA'la dizaynındaki zorlayıcı konular çok farklı. Ayrıca standart IP block'ları "beleş" olarak yok. Öyle open source veya free olanlarıda kullanmayın zaten

mufitsozen

Alıntı yapılan: Icarus - 05 Temmuz 2015, 09:59:34
Neden parallel ?
Hız'da artık fiziksel limite mi geldiniz ? 100Gb/s falan mı var ? Yok
RTOS kullanmıyorsunuz. Yazılım mimarileriniz kötü... sonra fiziksel olarak parallel yapılması gerkiyor...(gerekmiyor)
.................

Yazdiklariniz benimde cevremde gorduklerimle uyusuyor. Yuzeysel yaklasimlar, first-order ve/veya open-loop sistem kurulumlari, ozensizve alelacele yapilmis tasarimlar. "Bir dugmeye basinca" calisan programlar.   Atalarimiz bile dile getirmis bu durumu "Kervan yolda duzulur" diye, ondan sonra gelsin Dunning–Kruger.

"Mens alitur discendo et cogitando"

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

alicavuslu

Hayır canım Verilog'da da öyle VHDL'de de öyle. "sürükle bırak" demek aşırı kolay demek. Bütün önemli kısmı wizardlar, code generatorlarla yapıyorsunuz. Ayrıca FPGA'la dizaynındaki zorlayıcı konular çok farklı. Ayrıca standart IP block'ları "beleş" olarak yok. Öyle open source veya free olanlarıda kullanmayın zaten

IP'ler büyük bir kısmı aldığın lisans içerisinde aktif olarak gelmektedir. Bazılarının ise lisansa rağmen parayla alman gerektiği söylenir (Purchase). En basitinden bir IP'nin kontrolunu öğrenmek için kalın bi dokumanı anlaman gerekir. Açıkçası IP kullanmak çocuk oyuncağı bi durum değil.

Bununla birlikte her IP kontrolu için wrapper yazman lazım. Buda sürükle bırak ile kendi mi halloluyor? Mesela SPI protokolu kullanıcam. SPI için göndereceğim dataları nasil ayarlıyorum?

FPGA'larla dizaynı zorlayıcı konular neler bunlardan bahseder misin? Bakalım benim 13 yıllık tecrübemle farklılıklar neler? Hemde bu şekilde bende öğrenmediğim şeyleri öğrenmiş olurum.

Bugünde drag dropun "Aşırı Kolay" olduğunu öğrenmiş oldum.

Wizardlar ile codegenerator nasil oluyorda aynı kefeye koyuyursun onu anlamadım. Matlab HDL generator ile sana kod olusturuyor. İşine yarayabilir ama optimize bir kod değil.

Neden parallel ?

Neden paralel sorusu biraz tuhaf olmuş. Tüm sistemler kendi tasarım ve mimarisine göre gerçeklenmelidir ki gerçek performanslarını göstersin. Bu önerilen çalışmada Her 4 sensor bloğundan alınan kararlarının birlikte işlenip yani data fusion dedikleri olayın gerçejkenmesi gerekir. Paralellik konusuna gelince Intel neden hız artımını kesip çekirdek sayısını artırdı? Neden Intel Altera'yı alma ihtiyacı duydu?

Bu arada LG arge firması olan Zenit'te meydana gelen bir olayı anlatayım. Zamanında bu firmada tüm işlemler DSP işlemciler üzerinde koşturulyormuş. Daha sonra FPGA ile karşılaştırmalı olarak DSP performanslarını karşılaştırmaya karar vermişler. Sonuç : DSP birimini kapatmışlar. Bu hikayenin doğruluğunu öğrenmek istersen özelden yazarsan sana kişiye ait mail adresini veririm. Kendisi Türk.

leblebitozu

Her ise optimum cozum aranacak diye bir durum yok, bilgi birikimi neyse,eldeki kaynaklar,butce ne ise ona gore cozum uretilir, ticari basari neyi gerektiriyorsa o yapilir. FPGA nispeten basit islerde de kullanilabilir fiyat performans,keyif meselesi.

berat23

açıkçası bende bu tip bir işin dsp ile de yapılabilieceğiniz düşünüyorum. veriler ya da filtre çok büyük değilse paralelleştirmenin bir anlamı kalmıyor. burda paralelleştirmeden kasıt mimari anlamda, yoksa atıyorm 1khz, 250khz, 50hz lik döngüleri paralel koşturmak değil, onu rtos ile pekala yapabilirisniz.

ama işin içinde hızlı ve bolca interface varsa fpga daha kullanışlı kalabilir. aslında son zamanlarda gördüğüm birçok cihazda böyle, interface ve bazı işlemler için fpga + geri kalan herşey için dsp şeklinde.

alicavuslu

FIR filtre için aşağıdaki linkte FPGA vs DSP karşılaştırması mevcut. İncelemenizi öneririm.

http://rtcmagazine.com/articles/view/100399

"A comparison between DSP and FPGA platforms for real-time imaging applications" isimli çalışmada wavelet donuşumu için FPGA vs DSP karşılatşırma resmi aşağıdadır.

Genel olarak FPGA vs DSP karşılaştırma da aşağıdaki resimdedir.

İşin açıkçası burdaki amaç FPGA DSP'den üstün veya DSP FPGA'dan üstün demek değildi. Her iki platformunda kendine göre avantajları var. Bunu bilmek önemli...

muuzoo

Alıntı yapılan: berat23 - 05 Temmuz 2015, 21:08:13
açıkçası bende bu tip bir işin dsp ile de yapılabilieceğiniz düşünüyorum. veriler ya da filtre çok büyük değilse paralelleştirmenin bir anlamı kalmıyor. burda paralelleştirmeden kasıt mimari anlamda, yoksa atıyorm 1khz, 250khz, 50hz lik döngüleri paralel koşturmak değil, onu rtos ile pekala yapabilirisniz.

ama işin içinde hızlı ve bolca interface varsa fpga daha kullanışlı kalabilir. aslında son zamanlarda gördüğüm birçok cihazda böyle, interface ve bazı işlemler için fpga + geri kalan herşey için dsp şeklinde.

Aslında bu iş giderek daha karışık bir hal alıyor :). Şöyle ki hem Altera hem de Xilinx içerisinde dahili Dual Arm9 çekirdeği bulunan FPGA aileleri çıkardılar. Xilinx için Zynq serisi olarak geçiyor. Altera da ise SoCs serisi olarak geçiyer. İçlerinde yanlış hatılamıyorsam 800MHz'e kadar çalışabilen çift ARM çekirdeği var. Aynı zamanda lojik tasarım için gerekli kaynaklarda var. Ayrıca DSP core olarak adlandırılan donanımsal birimler de var. Xilinx DSP48 olarak isimlendiriyor bu birimleri. En son DSP48e2 çıkmış olması lazım.

Kısaca ARM+FPGA+DSP hepsi bir pakette :D. Gel de çık işin içinden. Siz yeter ki tasarlayın biz de her şey var diyor adamlar.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

turkplc

Türkiye'de FPGA chip'i tasarlayabilecek birileri var mıdır? (VLSI design yapabilecek)
Hep yabancıların yapmış olduğu Mikro Kontrolcü, Mikro işlemci, DSP, FPGA vs.  gibi sistemler üzerinde çalışıyoruz,
Bu yolla dışa bağımlılıktan hiç kurtulamayız.

E_Kk

Gördüğüm kadarıyla bu işi yapabilecek kişiler var ama bu işin maliyetinin altından kalkabilirler mi onu bilmiyorum.
"Meselâ: Hendese bir fendir. Onun hakikatı ve nokta-i müntehası, Cenab-ı Hakk'ın İsm-i Adl ve Mukaddir'ine yetişip, hendese âyinesinde o ismin hakîmane cilvelerini haşmetiyle müşahede etmektir."Sözler

kralsam

Alıntı yapılan: turkplc - 06 Temmuz 2015, 11:01:55
Türkiye'de FPGA chip'i tasarlayabilecek birileri var mıdır? (VLSI design yapabilecek)
Hep yabancıların yapmış olduğu Mikro Kontrolcü, Mikro işlemci, DSP, FPGA vs.  gibi sistemler üzerinde çalışıyoruz,
Var. Bildiklerim:

1 - İTÜ Teknokent ARI-2 de EMDC var.
2 - Ankasys var. http://www.ankasys.com/
bir kaç tane daha vardı sanırım ama aklımda kalmamış.

Niyazi_SARAL

Alıntı yapılan: Recep METE - 04 Temmuz 2015, 10:01:20
Fpga 'yı bu forumda adım adım anlatacak bir babayiğit yok mu? Artık gelecek bunda arkadaşım.

Temel dersler burada var zaten, belki görmeyen avrdır.

http://www.cizgi-tagem.org/?course=gomulu-sistemler-ve-fpga-egitim-videolari

https://www.youtube.com/watch?list=PLfcIZXsDLA1-69MWAocDvj3XIA0XfoHlV&v=DklUHwFBIjc

mesaj birleştirme:: 06 Temmuz 2015, 17:34:32

Alıntı yapılan: turkplc - 06 Temmuz 2015, 11:01:55

Bundan 7-8 sene önce bile onlarca yer vardı. VHDL tasarım yapıp, FPGA ile prototip yapan sonra da bunu VLSI'a geçiren mühendisler Türkiye'de var. 8 sene önce İTÜ'nün bir projesinde ben de yardımcı olmuştum.
"Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir."  Bilgi paylaştıkça çoğalır

Icarus

Alıntı yapılan: kralsam - 06 Temmuz 2015, 14:39:10
Var. Bildiklerim:

1 - İTÜ Teknokent ARI-2 de EMDC var.
2 - Ankasys var. http://www.ankasys.com/
bir kaç tane daha vardı sanırım ama aklımda kalmamış.
Bence firmaların "reklam"'larına değil. içeriklerine bakarak karar vermek lazım.
Gerçekten setupları varmı ? yoksa 4 masa 2 PC'den ibaret bir firmamı ?
Nakit akışı nerden geliyor ? Serbet piyasadan mı ? yoksa ... ?

Ben mi çok şüpeciyim bilmiyorum ama kaputun içine bir bakmak lazım