STM32F10x USB Library Problemi

Başlatan Mucit23, 07 Temmuz 2015, 15:47:03

Mucit23

Hocam saat 12 den beri uğraşıyorum.  Deneme amaçlı  sizin en son githupdan verdiğiniz RHID programını Hiç değiştirmeden keilde tekrardan derleyip denedim Sonuç birebir aynı.  USB clock aktif edilince işlemci USB_init fonksiyonunda takılıp kalıyor.  Gerçekten neyi eksik yapıyorum çok merak ediyorum.

Hatta emin olmak icin  MCO vasıtasıyla SYSCLK frekansini dışarı verip Osioskop ile Çalışma frekansini ölçüm. Tam olarak 72 Mhz. Oradada sıkıntı yok.

yarin sabahta sizin verdiginiz programı deneyeceğim.  Bu gecelik yeter.

Bu arada keske elimde stm32f072rb disco olsaydı ne süper olurdu. En azından elimde çalışan bir sistem olurdu

justice_for_all

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Mucit23

Günaydın. Teşekkürler ilginiz için. O kodları bugün bi deneyeyim. Bakalım belki farklı birşeyler bulurum. Olmadı STM32F4 Disco ile testler yapacağım. Orda USB kütüphanesinin çalışmasını anlarsam STM32F10X deki problemin çözümünde bana faydası olabilir.

justice_for_all

Hocam belki usb descriptor uyumları tutmuyor olabilir.Kontrol edin isterseniz.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Mucit23

Hocam ben işlemcinin donmasına anlam veremiyorum. USB modülü çalışmaya başlayınca neden donar? Donmasına neler sebeb olabilir bunları öğrenmem lazım

Birde şu sitede bayağı bir örnek var gibi. İndirmeye çalışıyorum.
http://s.pudn.com/search_hot_en.asp?k=stm32+usb#
Buna benzer örnek bulunabilecek siteler biliyormusunuz?

engerex

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 07 Temmuz 2015, 15:53:24
MikroC altinda hid kullandim   stm32f103c8 ile.

Alıntı yapılan: Mucit23 - 07 Temmuz 2015, 15:54:55
MikroC olmaz hocam keil kullanıyorum.

MikroC ile hazır kod dene. Eğer çalışmazsa sıkıntı kodlamada olmayabilir.

Mucit23

MikroC yi yüklemem lazım. Aslında evet deneyebilirim. STM32F103VE için hazır bir projeyi kendi kartımda çalıştırabilirsem Gerekirse tüm kodumu mikroC ye bile taşırım. Platfomun önemi yok şuanda. İş görülsün.

Bu arada son verdiğim Sitede STM32F103 için bir sürü örnek uygulama buldum. STM32 USB diye aratınca onlarca döküman proje vs çıktı. Sağlam arşivmiş.

Mucit23

Galiba sorunu çözdüm. Pc cihazı gördü driverini kurdu.  Şuan internetim sınırlı. Detaylı açıklamayı kısa bir zamanda yapacağım.

Mucit23

Sorunu çözdüm arkadaşlar. Çok şükür şuanda gördüğüm kadarıyla bir problem kalmadı. Startup dosyasında problem varmış. STM32F10x de STD Library'nin 3.1 sürümünü kullanıyorum. Kullandığım statup dosyası ise yine en son yayınlanan startup_stm32f10x_hd.s dosyasıydı. Bunun sürümüne 3.5. Fakat USB_FS_Device kütüphanesi bu startup dosyası ile çalışmıyor. Startup olarak stm32f10x_vector.s dosyasını kullanınca düzeldi. Fakat anlamadığım nokta USB_FS_Device kütüphanesindede ST nin yayınladığı en son sürümü yanı V4.0.0'ı  kullanıyorum. Kendi yayınladığı örneklerde startup_stm32f10x_hd.s dosyası  gibi startup dosyaları kullanılmış.

Şuan bir sıkıntı yok ama yine araştıracağım bunu.

Cumartesi Aygıt PC tarafından görüldükten sonra hemen PC de ufak bir veri gönderip alan bir program hazırladım. İki taraflı iletişimde de problem yok.

memo333

derleyici olarak ne kullandınız?
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

Mucit23

memo333

*.s dosyları ile ilgili başıma gelen bir olay:

ben her zaman orjinal kütüphanedeki  *.s dosyasını projeye koyuyorum. ancak stack ve heap bazı uygulamalar için yetmeyebiliyor ve sizin dediğiniz donma oluşuyor. muhtemelen debug'da hard faulta gittiğini göreceksiniz. daha sonra örnek verilen projedeki *.s dosyasının kütüphanedeki dosyadan farklı olduğunu farkediyorum.

belki sizin başınıza da böyle bir olay gelmiş olabilir.
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

Mucit23

Aynen hocam muhtemelen öyle bir durum oldu.

Mucit23

Arkadaşlar selamlar

Aradan epeyce bir zaman geçmiş Benzer bir sorunla karşı karşıyayım. Şu minik STM32F103C8 board larından görmüşsünüzdür.

USB üzerinden STM32F103'e veri göndermem gerekiyor bir proje için. Daha önce bu konu üzerinde STM32F103VET6 için çalışma yapıp USB haberleşmesini sağlamıştım.

Şuanda ise STM32F103C8 ile aynı işi yapmaya çalışıyorum. Geçen seneden uğraştığım USB kütüphanelerimi vs aynı şekilde derleyip karta yüklüyorum fakat aynı şekilde USB aygıt Tanınmadı hatası alıyorum. Çözemedim bir türlü.

Vektör dosyası olarak yine stm32f10x_vector.s dosyasını kullandım. Bu şekilde program çalışıyor yani USB init rutinleri tamamlanıp işlemci main içerisinde devam edebiliyor. Fakat usb nedense bilgisayar tarafından görülmüyor. USB Aygıt Tanınmadı hatası alıyorum. PC cihazımı arızalı olarak görüyor. Halbuki STM32F103VE ile aynı yazılım çalışıyordu.

Kart üzerindeki USB bağlantısı aşağıdaki gibi yapılmış

Bağlantıda sıkıntı yok görünüyor. USB-DP 4.7K ile pull up yapılmış. Bu konuda fikriniz varmı? Proje dosyam ekte. İncelemeniz mümkünmüdür? Hatta elinde aynı karttan olan programı yükleyip deneyebilir. Benim çipmi bozuk anlamıyorumç

Proje Dosyaları: https://yadi.sk/d/5JDBQuEd3LTk6A

M_B

@Mucit23 Hocam;
Kodu derleyip yükledim.
duzgun olarak USB yukledi  mikroC nin HID terminal goruntusu:
En alttaki stm32f103 un
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet