uçuza çok turlu hassas potansiyometre yapımı

Başlatan ercan_t, 16 Temmuz 2015, 09:02:19

trinity

Finlandiya da elektronik okuyan bir öğrenciyle tanıştım, öğrencinin evinde bile 4 kanal osiloskobundan tut, ölçü aletlerine kadar herşey var, öğrenci kendi 4katlı pcb bastırıp arm tabanlı linux bilgisayar yapmış. Bizim öğrencilerin de imkansızlık içinde, bir şeyler yapmaya çalışıyorlar.

skara1214

Ne ogrencisi yahu turkiyede kac kisi 4 katli pcb basıyor merak ediyorum
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

z

Alıntı yapılan: trgtylcnky - 21 Temmuz 2015, 13:43:26
Hocam cnc makinelerde geri besleme için encoder yerine çok turlu trimpot kullansak bir turda ne kadar hassasiyet elde edebiliriz sizce? Aşınmaya karşı ayda bir kalibre etsek olabilir gibi geliyor bana.

Bahsettiğim makineler cnc değil. Plotter cihazlarıydı.

Plotter deyince aklınıza deli gibi kafası sağa sola gidip çok hızlı çizim yapan cihazlar gelebilir. Öyle değil.

Sismik dalgaları vs milimetrik kağıda çizip kalıcı hale getiren cihazlarımız vardı. Osiloskopun kağıda çizim yapan modeli. (Sene 82..84. MTA staj dönemim) O yılların tekonolojisi ve fiyatları için gayet makül bir çözüm.

Aynı teknik günümüzde hala servo regülatörlerde kullanılıyordur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

çok turlu pot denildiğinde ,sağlamlık ve kararlılık ön planda olmasına rağmen,asıl aranılan vasıf linearitesidir,aynı konumda aynı değeri tekrar tekrar verebilmelidir,çok eski bir plotterden sökülme Dale marka 20 turn potun arkasını bulursam foto'lamak isterim,binde 1 linearite,piyasadakiler o kadar olmasada karbon pot'tan daha üstünler,ili başları pin'e perçinli,karbon pot ise bağlantı noktalarına gümüş sürülerek irtibatlanmış,hava koşullarından bu gümüş kararıp uçup gidiyor,potun değeri yıllar içinde uçup gidiyor..

okg

Alıntı yapılan: trinity - 09 Eylül 2016, 14:30:01
Finlandiya da elektronik okuyan bir öğrenciyle tanıştım, öğrencinin evinde bile 4 kanal osiloskobundan tut, ölçü aletlerine kadar herşey var, öğrenci kendi 4katlı pcb bastırıp arm tabanlı linux bilgisayar yapmış. Bizim öğrencilerin de imkansızlık içinde, bir şeyler yapmaya çalışıyorlar.

bizim okulda kendini beğenmiş teknisyenlerde el sürmemize izin vermiyor bozulurmuş diye...
KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - GTU Haberleşme YL

Andromeda

Çok turlu dirençlerin içinde helezonik yay gibi bir yapı mı var..?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Bazılarında helezonik sarımlı tel var. Bu telin helezon yapısı aynı zamanda çok turlu mekanizmada lineer hareket için vida görevi de görüyor.

Bazılarında ise bildiğimiz sürgülü karbon pot benzeri yapı oluyor. Bir vida üzerindeki somun, vida döndürüldükçe sürgüyü ileri geri hareket ettiriyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Murat Mert

mert07

kyzikos

slm. top244yn entegresi hakkında bilgi  verebilirmisiniz.

t2

TOP244Y, Power Integrations firmasi ürünü olup,
AC/DC Converter yapiminda kullanilir.
(45 W 85-265 VAC 65 W 230 VAC )