J-Link'e birşeyler oldu.

Başlatan Mucit23, 30 Temmuz 2015, 22:37:57

Mucit23

Selamlar, Akşam akşam canım sıkıldı yine.

STM32 ile uğraşıyordum. Jlink klonu Jtag üzerinden STM32'ye bağlı. Sıkıntı yoktu. Fakat yarım saatliğinde PC başından ayrılmam gerekti. PC 'yi açık bırakıp bilgisayar başından ayrıldım. Jlink ve STM32 USB üzerinden Bilgisayara bağlı bırakmıştım.

Geldiğimde PC uyku moduna girmiş. Jlink'in de lambası yanmıyordu. USB tak çıkar yaptım düzelmedi. USB Aygıt Tanınmadı hatası alıyorum. Durduk yere ne oldu anlamadım. Öyle zaman oluyorki 3-4 saat USB takılı bir şekilde bıraktığım oluyordu. Fikri olan varmı? Çöpmü oldu cihaz?

z

Device manegerdan Jlink cihazını bul ve driverını tekrar yükle. Arada bir STlink cihazında başıma geliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Hocam normalde Bilgisayar Uyku moduna girdiğinde USB'leri kapatmıyor. Yani Enerji açık bir şekilde kalıyor. PC başına döndüğümde STM32'nin Reset konumunda beklediğini gördüm. Jlink ise USB'ye takılı olmasına rağmen lambası yanmıyordu. Şimdi dediğim gibi USB Aygıt tanınmadı hatası alıyorum. Yazılımını güncelleştirmek istedim. "Aygıt için en iyi sürücü yazılımı zaten yüklü" şeklinde bir mesaj alıyorum.

Karamel

Hocam baska pc de deney yapma sansiniz varmi? Eger varsa baska pc de neler oluyor bir bakin derim. Direk alete mudahele etmemeniz daha mantikli.

Mucit23

Denedim değişen birşey olmadı. Diğer PC de de aynı durum var.

Acaba Jlink üzerindeki MCU'nun programımı gitti. ne oldu? J-Link üzerinde ATMEL AT91SAM7S64 var. Acaba Bu çipin programını güncellesem düzelme durumu varmıdır? Jlink üzerinde kendi üzerindeki çipi programlamada kullanılan JTAG portu var. J1 adında isimlendirilmiş.

Gerçi bu çipi neyle programlayacağım onuda bilmiyorum. Elimde programlayıcı olarak kullanabilceğim bir tek STM32F4 discovery üzerindeki  ST-LINK kaldı. Onunlada Atmel programlanırmı bilmiyorum.

Ne dersiniz yapılacak birşey varmı?

z

Jtag cihazını bir başka usb porta takıp driveri kaldırıp yeniden kurmayı denedinmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

burak_82

Clone cihazları segger yakalayıp devre dışı bırakıyor. Clone ise firmware yi satıcınızdan isteyip tekrar yüklemeniz gerekiyor.

Mucit23

Denedim abi. Olmuyor kesinlikle.
Aslında şurada benzer durumu yaşayanlar olmuş. Çözümüde anlatılmış ama Sıkıntılı bir işe benziyor.
http://www.edaboard.com/thread296598.html
Belki daha basit bir çözümü vardır diye düşünüyorum. Diğer türlü girişecem. Zaten cihaz uctu. En kötü ihtimal tamamen uçar.

@burak_82 Yukarıda verdiğim linkte anlatılan yöntem senin dediğin işlem galiba.

burak_82

Mucit23

Evet edaboard daki yöntemi denedim dün gece. Bir işe yaramadı. Aynı şekilde J-link uykuda. Yazı 2013'de yazılmış. Bendeki daha güncel bir problem diye düşünüyorum. Çünkü eda boarddaki  işlemleri harfiyen uyguladım. En azında ERASE ve TST işlemi sonucunda Bilgisayarın USB-CRC cihazı algılaması lazım.

@burak_82 'nin dediği gibi Segger kendi klonlarını tespit edip kapatıyorsa amman aman J link ile ilgili bütün yazılımların internete bağlanmasını engelleyin aynısı sizinde başınıza gelebilir.

Herneyse ben programlayıcıyı gözden çıkardım. Başka çözüm önerisi yoksa yeni bir tane almam lazım acilen. Bütün işlerim yarıda kalacak yoksa.

Sorum Şu;
Türkiyede Expkits'den ST-Link'i 110 Lira civarına alabiliyorum. J link Ebay gibi sitelerde 15 dolar yaklaşık 50 Lira civarı. Şimdilik Daha çok ST mikroları ile uğraşıyorum ama yarın ATMEL ve LPC serisi bir mikro ile uğraşmayacağımın garantisi yok. Elimdeki programlayıcının her türlü işimi görmesini isterim. Bu yüzden yine J-Link Klonu alma taraftarıyım ama aynı şekilde cihazın uçmasından endişe ediyorum. Siz ne tavsiye edersiniz? J link'mi alayım yoksa ST-Link mi?

Şuanda elimde programlayıcı olarak kullanabileceğim birtek STM32F4 Discovery var. Onun üzerindeki ST'link'i ayırıp benim deney setime bağlayayım. Programlayıcı gelene kadar öyle devam ederim.

JKramer

Bizim forumdaki başlık: https://www.picproje.org/index.php?topic=49435.0

STM kullanıyorsanız bence orjinal ST-Link alın. Başka mikrodenetleyicileri programlamayı, uğraşacağınız zaman düşünürsünüz. Bir de Discovery'deki ST-Link'i harici kullanabilmek için iki tane köprü header'ı çıkarıyorsunuz, başka bir şey yok. SWD konnektörü için, dişi header'a yassı kablo lehimleyip ara kablo yaparsınız.

Mucit23

Aynı sorunu forumdan @yldzelektronik  de yaşamış. Anladığım kadarıyla aygıt banlanmış. Çünkü aygıt hiç bir şekilde PC tarafından tanınmıyor. USB boatloader çalışmıyor olsa gerek.

Oto beyin tamiri yapan bir arkadaşımda Universal programlayıcılar var. J link üzerindeki AT91SAM7S64 programlayabilirmi bilmiyorum eğer programlanabilirse programlama uçlarını çıkarıp V8-4.24f.bin dosyasını yüksersem düzelme ihtimali olurmu? Gerci boatloader ile yüklenmesi gerekiyor galiba.

RaMu

Belki linux işletim sistemiyle çalışır,
linux üde, J-Link ide bilmiyorum belki saçma bir tahmin oldu, kusura bakmayın.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

mozkan87

J link' erase işlemini yaptıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmadan bende görmedi benim bilgisayar. Yaptıklarımı söyleyeyim
1- İlk önce erase pinini high yaptım, 30 sn bekledim.
2- Daha sonra test pinini high yaptım,30 sn bekledim.
3- Bilgisayar yeniden başlatınca gördü. Ancak windows 8 kullanıyorsanız sürücü yazılımı imzasını devre dışı bırakmak gerekiyor.
3- Sanal XP de samba programı ile .bin dosyasını yükledim bu sayede çalıştırabildim.

https://www.picproje.org/index.php/topic,47639.msg354980.html#msg354980

Mesajdakilerin aynısını yaptım ama araya eklemeler yatım.