Phılıps Led Tv harici ses çıkışlarını kullanma

Başlatan TA7R, 01 Ağustos 2015, 11:44:31

TA7R

Merhaba ,
Annemin evinde phılıps 42pfl320h tv var , kadıncağız kulakları iyi duyamadığından speakerleri patlatmış olmalıki sesi açtığınızda patlama -çatlama -kesilme oluyor sesde , harici mono hp bağlayıp sorunu çözeyim dedim ama bir sürü çıkış var. Dijital çıkış diye de bir jackı var. Normal coax ses çıkışlarına tek bir speaker bağlasam tv hoparlörlerinden çıkan bu çatlak sesi kesebilirmiyim , menüde ses çıkış tercihi bulamadım.

atomx

42la620s versiyonunda av out vardi. Ben ordan halletmistim, belki bu versiyondada vardir ana weboslarda menuyu bulamadim.
Hüseyin TECER

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: TA7R - 01 Ağustos 2015, 11:44:31
Merhaba ,
Annemin evinde phılıps 42pfl320h tv var , kadıncağız kulakları iyi duyamadığından speakerleri patlatmış olmalıki sesi açtığınızda patlama -çatlama -kesilme oluyor sesde , harici mono hp bağlayıp sorunu çözeyim dedim ama bir sürü çıkış var. Dijital çıkış diye de bir jackı var. Normal coax ses çıkışlarına tek bir speaker bağlasam tv hoparlörlerinden çıkan bu çatlak sesi kesebilirmiyim , menüde ses çıkış tercihi bulamadım.

En iyi çözüm şöyledir.
Bir çift iyi kalite hoparlör takımı temin edilir. Takribi 10-13cm lik bass ve bir tweeter barındıran kutulu olması gereklidir.
TV içerisindeki hoparlörlere birer mono 3.5 mm jack bağlanır. Bu jaklar takıldığında TV hoparlörlerini keser ve sesi ext. hoparlörlere verir.
Eğer TV ses çıkışlarında olası bir arıza yoksa, birkaç wattlık çıkış gücü ile bile bu hoparlörler ile 80-85dbA ses şiddetine ulaşılabilecektir. Böylece duyma sorunu olan kişi için yeterli güç bandı ve frekans karakteristiği elde edilecektir.

TA7R

Yanıtlar için çok teşekkür ederim. @Mr_YAMYAM  yazdıklarınızdan anlağım kadarıyla coax veya dijital çıkış konektörlerine speaker bağlandığında tv speakerlerinin off özelliği yok , menüde de yok !
Bu durumda , tv speakerlerine ulaşma zor olur mu ? Yani açıp tam dağıtmam gerekir mi yoksa sadece arka kapağı sökerek tv speakere ulaşabilirmiyim ?

एक होना

@TA7R  hocam lokal anten yada kablo tv kullanmıyorsan tv ye uydu cihazı bağlı ise uydu cihazının audio çıkışına pc hoparlörü bağlayabilirsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: TA7R - 01 Ağustos 2015, 13:23:15
Yanıtlar için çok teşekkür ederim. @Mr_YAMYAM  yazdıklarınızdan anlağım kadarıyla coax veya dijital çıkış konektörlerine speaker bağlandığında tv speakerlerinin off özelliği yok , menüde de yok !
Bu durumda , tv speakerlerine ulaşma zor olur mu ? Yani açıp tam dağıtmam gerekir mi yoksa sadece arka kapağı sökerek tv speakere ulaşabilirmiyim ?
Arka kapağı açman yeterli olacaktır.
Çoğunlukla internal hoparlörler için konnektör sistemi bulunmaktadır. Konnektörleri anakarttan söküp dilediğin gibi bağlayabilirsin.
Tek işçilik ext. hoparlörler için 2 adet 3.5 mm dişi jak için uygun deliklerin açılması olacaktır. Bu tip TV lerde hoparlörler aşağıya doğru baktığı için kenarlarında uygun bir yer mutlaka bulunacaktır.

mesaj birleştirme:: 01 Ağustos 2015, 14:39:21

İLAVE BİLGİ.
TV hakkında araştırma yaptığımda esasen arka çıkışta bir kulaklık çıkışı olduğu görülmüştür.

Kulaklık çıkışına bağlantı ile tüm sorunlar kökünden halledilebilir.
Eğer kulaklık için içerden direnç ilavesi var ise bu dirençler tespit edilip te kısa devre edilirse (Şaseye irtibatlı direnç varsa sökülmelidir) kasayı delmeden tek bir stereo jack ile sorun tamamen hallolacaktır.

TA7R

@Mr_YAMYAM Çok teşekkür ederim , kulaklık aklıma gelmişti ancak nasıl bağlandığını bilemiyor dahası pre amp. katından çıkışlı olabileceğini bu durumda speakerler için yeterli olamayacağını düşünüyordum , dirençle zayıflatılabileceği hiç aklıma gelmemişti , selam ve saygılarla iyi çalışmalar dilerim.