Picproje FPGA Eğitimi Hakkında Bilgiler

Başlatan muuzoo, 23 Temmuz 2015, 22:32:09

boreas

Alıntı yapılan: JOKERAS - 15 Ekim 2015, 22:40:12
alicavuslu usta linkteki kitap sizin eserinizmi?
Yazarlar olarak M.Ali Çavuşlu olunca dikkatimi çekti.
Eğer sizseniz direkt olarak size sorayım.

FPGA ile bir proje geliştirme olayı bana çok uzak,konuya tamamen Fransızım Mcu işini daha çözemedimki kaldıki bunu çözeyim :)
Bu kitabınızı alsak daha ilkokul aşamasındaki benim gibi arkadaşlara FPGA konusunda yardımı olurmu?
Teşekkürler.

http://www.kodlab.com/BookDetail.aspx?ID=94427

Eğer keyfi bir iş ise önce mcu olayını çöz derim. FPGA'lerin deneme kitleri işlemcileri vs. çok daha pahalı donanımlar bir PIC gibi alıp oynayayım diyeceğin cihazlardan (şuan için) uzaklar. Dediğim gibi keyfi ise mcu'yu çöz bu arada onlarında fiyatları vs. daha uygun hale gelir o zamanda onları incelersin derim ben :)

JOKERAS

Alıntı yapılan: alicavuslu - 15 Ekim 2015, 23:14:59
Kitabı Muzaffer arkadaşım ile birlikte yazdık. Kitabı yazma amacımız temel düzeyde FPGA konusunda kaynak oluşturmaktı. Anlatım sizin tabirinizle ilkokul seviyesine uygun olarak yazıldı. FPGA davranışı arkadaşların kafasında yer etmesi amacıyla, Kitap içerisindeki her uygulama satır satır açıklandı. Son kısım ise biraz daha ileri seviye uygulamalar içermekte (FIR filtre, Temel Görüntü İşleme ve Görüntü İşlemede Konvolusyon). Aynı zamanda bazı uygulamaların videolarıda mevcut.

Kitabı alın diyemem o sizin takdiriniz. Kitap içerisinde ki tüm uygulamaları gerçekleştirdiğinizde bu işi için yeteri kadar birikime sahip olacağınız kanaatindeyim.

İlginiz için teşekkürler...

Eyvallah..

Şahsen amacım dediğim gibi proje geliştirmek değil.
Mcu'leri daha çözemedim,hala uğraşıyorum,ama bilgimi görgümü arttırmak için bu tip kitapları alıyorum.
Haa baktımki  işi kavrıyorum RGB led'lerden video sürmek,Led,Lcd tv dijital sinyal işleme sürme gibi küçük işler yapabilirim.Belki! :)

mesaj birleştirme:: 17 Ekim 2015, 12:43:22

Alıntı yapılan: Firzen - 16 Ekim 2015, 00:03:39
Bence Al :P :)
Daha taze 4 gün önceydi sanırım internet üzerinden alıyordum tam o sırada müşterimi geldi bir şey oldu
öylece kaldı,dün konuyu görünce aklıma geldi.Alacağım yani,kaçmaaaz :)

mesaj birleştirme:: 17 Ekim 2015, 12:45:30

Alıntı yapılan: MrDarK - 16 Ekim 2015, 10:27:38
Bugün 2 tane kitap siparişi verdik :) Herşeyi de hocamıza sormak yerine kitaptan öğrenelim birazda :) Youtube 'da kayıtları da var sanırım.
Aynen katılıyorum.Elektronikçi arkadaşların el altında bu tip kitaplardan küçük bir kütüphaneleri olmalı.
Böyle güzel,zevkli,kompleks bir iş ile uğraşmak ayrıcalıktır :)

mesaj birleştirme:: 17 Ekim 2015, 13:05:32

Alıntı yapılan: boreas - 16 Ekim 2015, 10:36:11
Eğer keyfi bir iş ise önce mcu olayını çöz derim. FPGA'lerin deneme kitleri işlemcileri vs. çok daha pahalı donanımlar bir PIC gibi alıp oynayayım diyeceğin cihazlardan (şuan için) uzaklar. Dediğim gibi keyfi ise mcu'yu çöz bu arada onlarında fiyatları vs. daha uygun hale gelir o zamanda onları incelersin derim ben :)
Haklısın Boreas.
Ama iş keyfi olmaz,her işin ucu paraya dayanır.Parayı nasıl kazanıyorsun?Keyfi bir iş ile :)
Yok o öyle değil,her aşk ayakta başlar parasızlıkla biter :)Parasız hayat olmaz!
Mcu ile bir devre yaptın,devre break dansı yapıyor eee sonra devreye bak bak egonu tatmin et dur.
Tuz ve hatun hikayesi burada devreye giriyor,bilen bilir :)

Hele birde Elektronik'le hoby olarak uğraşanlar var çok komik.
Elektronik hoby olamayacak kadar kompleks ve özel bir meslektir bana göre.
Hoby Elektronik yaptık,lambalar yanıyor sönüyor ne güzel,başımız göğe erdi çok mutluyuz :)

Siz söyleyince  aklıma geldi, M.Ali bey'e yeri gelmişken sorayım.
Bu FPGA entegrelerinin  fiyatı en ucuzu ve en küçük entegreleri nelerdir.
Küçüklükten kasıt pin sayısı,küçük entegrelerle büyük işler yapmak en büyük hayalim.

alicavuslu

Hocam size önere bileceğim FPGA Xilinx Artix serisi XC7A35T-1CPG236C FPGA'sıdır. 236 adet pin bağlantısı mevcut. Fiyatı 58 dolar. Bunu yerine aynı FPGA'nın üzerinde bulunduğu Digilent BASYS 3 kitini önerebilirim. Forumdaki arkadaşlar bu kart için firma ile fiyat konusunda baya bir yol almışlardı. @MrDarK'a mesaj atarsanız size kendisi gerekli bilgileri verecektir.

Yukarıda tanımlamış olduğunuz işleri bu kart ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Hatta daha üst seviye işlemleri (sinyal ve görüntü işleme gibi) de gerçekleştirebilirsiniz.

JOKERAS

Alıntı yapılan: alicavuslu - 16 Ekim 2015, 13:28:42
Hocam size önere bileceğim FPGA Xilinx Artix serisi XC7A35T-1CPG236C FPGA'sıdır. 236 adet pin bağlantısı mevcut. Fiyatı 58 dolar. Bunu yerine aynı FPGA'nın üzerinde bulunduğu Digilent BASYS 3 kitini önerebilirim. Forumdaki arkadaşlar bu kart için firma ile fiyat konusunda baya bir yol almışlardı. @MrDarK'a mesaj atarsanız size kendisi gerekli bilgileri verecektir.

Yukarıda tanımlamış olduğunuz işleri bu kart ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Hatta daha üst seviye işlemleri (sinyal ve görüntü işleme gibi) de gerçekleştirebilirsiniz.
Valla M.Ali bey yazılarınız cesaretlenmeme neden oluyor.
FPGA'cımı oluyorum ne?:)
Sizin kitabınızla beraber şu kitabıda sipariş ettim.
http://www.dr.com.tr/Kitap/Her-Yonuyle-FPGA-ve-VHDL/H-Ibrahim-Somyurek/Egitim-Basvuru/Bilgisayar/urunno=0000000546241

alicavuslu

Hocam illa FPGA konusunda değil her konuda cesaretli olmalıyız. FPGA ile çalışmak istemeniz beni mutlu eder.

Kitaplarınız hayırlı olsun. Takıldığınız durumlarda elimden geldiğince size destek olmaya çalışırım.

JOKERAS

Alıntı yapılan: alicavuslu - 16 Ekim 2015, 17:32:56
Hocam illa FPGA konusunda değil her konuda cesaretli olmalıyız. FPGA ile çalışmak istemeniz beni mutlu eder.

Kitaplarınız hayırlı olsun. Takıldığınız durumlarda elimden geldiğince size destek olmaya çalışırım.
Eyvallah teşekkürler M.Ali bey.

ercan_t

merhaba
"Vivado Design Suite" 32bit xp e kurulan versiyonu var mı?

muuzoo

Merhaba arkadaşlar. Eğitime gelecek arkadaşlar (BASYS3 Kartı için) Vivado programını yükleyerek gelirlerse iyi olur. Kurulum biraz uzun sürebiliyor. Web edition sürümünü kurabilirsiniz. Bilgisayarınızda 4GB ve üzeri ram olması tavsiye edilir  :)

Kurulum İçin aşağıdaki iki linkten birini kullanabilirsinizi.

Kurulum Görüntüsü (İngilizce) : ! No longer available
Kurulum Görüntüsü (İngilizce) : http://www.xilinx.com/training/vivado/vivado-design-suite-installation-overview.htm

Programı xilinx'in kendi sitesinden indirebilir ya da aşağıda kendi sunucuma yüklediğim bağlantıyı kullanabilirsiniz. Benim yüklediğim kurulum paketi Hem Windows hem de Linux kurulumunu içermekte olup 8.6 GB boyutundadır. TAR.GZ uzantısını açmak için WinRAR programını kullanabilirsiniz.

Bağlantı-1 (Full Product Installation) : http://www.xilinx.com/support/download/index.html/content/xilinx/en/downloadNav/vivado-design-tools.html
Bağlantı-2 (Full Product Installation) : http://212.18.232.237/Xilinx_Vivado_SDK_2015.3_0929_1.tar.gz

Yeni Proje Oluşturma (Türkçe) : ! No longer available
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...