kare dalga genliğini yükseltme ?

Başlatan zenze, 11 Ağustos 2015, 19:53:49

zenze

Merhaba

1khz- 60 khz arası +5 v luk kare dalga/ implush sinyalinin genliğini 24 v a yükseltmek için denemiş sıkıntısız çözümü olan arkadaş var mı acaba?
teşekkür ederim

z

Hızı yüksek anahtarlama transistörüyle yada mos ile yükseltebilirsin.

Çok dar bir impuls istiyorsan transistörü çok hızlı seçmek zorundasın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

zenze

Teşekkür ederim.
Terslenmemiş çıkış istemiştim ama yazmayı unutmuşum  :-[

mufitsozen

Alıntı yapılan: zenze - 11 Ağustos 2015, 21:29:15
Teşekkür ederim.
Terslenmemiş çıkış istemiştim ama yazmayı unutmuşum  :-[

sayin @z'nin verdigi cevaptaki devredeki NPN'i PNP yapiniz, Collector'u Emitter  ile degistiriniz (collector'u GND baglayiniz, Emitter R2'ye).

2n2222 yada 2n2907 kullaniniz (istegine gore, bu iki transistor suratli vede complementary'dir)
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

polleme

Diğer bir seçenek, @z'nin önerdiği devrelerin girişine sinyali tersleyerek vermek olabilir.

z

Alıntı yapılan: mufitsozen - 11 Ağustos 2015, 21:38:52
sayin @z'nin verdigi cevaptaki devredeki NPN'i PNP yapiniz, Collector'u Emitter  ile degistiriniz (collector'u GND baglayiniz, Emitter R2'ye).

2n2222 yada 2n2907 kullaniniz (istegine gore, bu iki transistor suratli vede complementary'dir)

Hocam bu dediğin olmaz. Beyzdeki sinyal 0 da olsa 5v da olsa transistör iletimde olur. Tamam giriş + 5v da daha az iletimde olur ama iş görmez.

Ama aşağıdak tek transistörlü yapı iş görür.

zenze

Şemada giriş sinyali emiter şase arasından mı veriliyor ?

z

mufitsozen

Alıntı yapılan: z - 12 Ağustos 2015, 01:19:03
Hocam bu dediğin olmaz. Beyzdeki sinyal 0 da olsa 5v da olsa transistör iletimde olur. Tamam giriş + 5v da daha az iletimde olur ama iş görmez.

sayin @z tabiiki dedigin dogru, ama bu voltaj farkini kompanse edecek bir zener diyor konmasi gerektigini, cok basit bir devre oldugu icin bahsetmeye bile deger gormemistim. Soruyu soran arkadasimiz bu durumu degerlendirecek bilgi duzeyindedir diye dusunmustum.

Tabiidirki bir probleme cozum onerirken bir tane dogru metod yok, bir cok gecerli cozum olabilir. Senin onerilerin daha gecerli. Benim elektronik bilgim zaten kisitli oldugu icin orneklerim hep cok basit devreler.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.