Orta uçlu Trafo ile doğrultma devresi

Başlatan TA7R, 02 Eylül 2015, 19:59:19

TA7R

@CORTEX hocam , her bir sekonder için 2 adet 70HF10 diode kullandım (70 amper 100volt) bunları iç piyasadan bulamadığım için yurt dışından getirttim. Hele kısa devre koruması için gerekli 65 amper amper thyristörü yurt dışında da bulamadım , yerine başka bir thyristor ü Farnell Amerikan stoklarından, siparişimden 5 ay sonra gönderebildi !!!
Bu akım değerlerini karşılayabilecek bir devre , bulunabilir malzeme , yazılım vs. paylaşabilirseniz memnuniyetle gerçekleştirmeye
çalışırım , ancak teorik bilgilendirme ile içinden çıkabilmem mümkün değil.
Teşekkür ederim , selam ve saygılarla ...

mesaj birleştirme:: 04 Eylül 2015, 11:29:48

Icarus

@TA7R Abi şunu yapabilirsin

2x200W gibi bir lamba bağla (akkor flamanlı) ve kondansatörlerden/regülatörden başka bağlı bir yük olmasın.
Anahtar açıkken fişi tak, fişi taktğında lambalar hafif yanıp, sonra sönebilir veya çok çok kısık hale gelebilir.
Lambaların ışığı çok kısıldığında veya söndüğünde, anahtarı kapat. Bitti

Not: Eğer lambalar hep parlak yanıyorsa, devrede büyük bir problem vardır. Anahtarı kesinlikle kapatma
Bu devreni kur, regülatörlerini test et. Sonra istersen triaclı veya tercihen mosfet'li bir slow start devresi yaparsın.

z

Transformatöre hiç bir şey bağlı değilken sigorta atmıyorsa çıkıştaki kapasitörün + bacağını diyodlardan ayır.

Araya seri direnç bağla. Lamba vs de olabilir. Kondansatörlerin seri direnç üzerinden şarj olduktan sonra direnci kısa devre et.

Kapasitörlerin çok çok büyük ise onlar sigortayı attırıyordur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

Kenwood TL922 1Kw Linear amplinin girişine harika bir delay koymuşlar,1 saniye gecikmeli bi metal bir anahtar,hatta bi metale baskı yapan ayarlı bir vida ile zaman ile oynanabiliyor,Elektrik ile ilgili arkadaşlar mutlaka bu parçanın piyasa jargonunu biliyordur.bunun serisinde kibrit kutusu büyüklünde 47 ohm bir PTC var.

TA7R

@İcarus ve @z hocam , çok teşekkür ederim. Regülatör devresi ve güç transistörleri henüz bağlı değil , bir problem de yok , sigortaların atacağını daha önceden tahmin edebiliyorduk , belki idare edebilir diye düşünmüştüm olmadı. 150.000 uf kapasitörler ayrıldığında sigorta atmıyor , sorun yok. Daha önce bir linear amp. için step/start devresi tasarlayıp yapmıştım , o konuda da tecrübem var. İyi çalışmalar selam ve saygılarla ...

[/quote]
Alıntı yapılan: ipek - 04 Eylül 2015, 13:55:21
Kenwood TL922 1Kw Linear amplinin girişine harika bir delay koymuşlar,1 saniye gecikmeli bi metal bir anahtar,hatta bi metale baskı yapan ayarlı bir vida ile zaman ile oynanabiliyor,Elektrik ile ilgili arkadaşlar mutlaka bu parçanın piyasa jargonunu biliyordur.bunun serisinde kibrit kutusu büyüklünde 47 ohm bir PTC var.
@İpek hocam  çok teşekkür ederim , daha önce yine bu konuyla alakalı başka bir başlıkta yanılmıyorsam yine sizin tavsiyeniz üzerine söz konusu linearın köprü ve besleme devresini incelemiştim , bir kez de soft start için bakayım .  73

z

İcarusun önerdiği devre iş görecek. Benzer durum  220/220 1kW trafonun çıkışını doğrulttuğum ve çıkışında 4700uF olan devremde başıma gelmşdi.
Çözüm olarak trafoya seri bağlı 10W metal gövdeli direnci bir kaç saniye sonra triac ile kısa devre ederek çözmüştüm.

Direnç değerinden emin değilim aklımda 10 ohm kalmış.

HeCToR

C serisi sigortalar kullanılabilir sadece kendiniz kullacaksanız hocam
* Manyetik olarak cihazların ilk kalkış yükünden etkilenip hemen atmaz.
* Termik olarak çok daha hassas bir koruma aralığına sahiptir.
Ayrıca sizin seconder voltajınız zaten düşük
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

z

Sorun 150 bin uF gibi bir kapasitör olması.

Kesinlikle kapasitör akımını sınırlamak gerekiyor. Bu işi primer taraftan yapmak en mantıklısı.

TA7R

Bu Linear Amp. için yaptığım step/start devresi , baba bir devre Omron delay , magnetcraft roleler 30amper ... şimdi bu malzemeyi tekrar getirtmek iş değil ,hem 12 ve 24 volt iki ayrı beslemeye ihtiyaç duyuyor, gerekmez de , @İcarus hocanın önerdiği devre de test amaçlı kullanılabilir ancak devamlı kullanıma uygun değil , tristör triac vs ... li 220v bobinli role kullanabileceğim bir devre önerisi var mı ?

TA7R

Girişteki devreyi ısıya duyarlı fan için düşünüp incelememiş , fanı direk bağlamıştım. Asıl önemli konuyu atlamışım trafonun primerine paralel V150LA10AP  varistör bağlanıyormuş. Yurt içi yine bulamayacağım sanırım ama , varistör ile sigorta atma sorununu çözebilimiyim  yoksa sadece korumaya mı yarar ?