enfraruj led ve foto transistor

Başlatan tolga.onder, 26 Haziran 2005, 22:14:56

tolga.onder

Bu iki eleman ile kurulan devrelerde; ikisi arasındaki mesafeyi uzatmak için yapılması gereken nedir ? Sadece dirençlerle beraber bu elemanları kullanırsam aralarındaki mesafe yarım cm yi geçmiyor. Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

otm

ledi bir mercekle odaklaman çok işe yarayabilir ben  öyle yapmıştım.
Ben led yerine normal ledi yakıp onun ışığını odaklamıştım sonrada o ledi çıkarıp inf.ledi koymuştum.ama çok hassas belirteyim.az bir oynamada odak bozuluyor o yüzden çok iyi sabitlemen lazım

uchak

genel bi devreyse hic ugrasma ama sanayii tipi bisiii yapiosan cok ince yapman lazim

z

Tahmin ettiğim kadarıyla  IR ledi DC ile yakıp yada söndürüp karşıdaki foto transistörü on-off ediyorsun.

Bu mantıkla mesafaeyi uzatamazsın.

Yapman gereken örneğin 555 ile yapacağın bir OSC ile ledi 20*30Khz frekansla yakıp söndüreceksin.

Alıcıda, fototransistörden elde edeceğin sinyali AC amplifikatör devreleri ile yükseltecek ve 20-30KZ geliyormu gelmiyormu yorumunu yapacak bir devre ile ledin yanıp sönmesi gerektiğine karar vereceksin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tolga.onder

Evet dediğiniz gibi yapıyorum. İnternette ve bazı elektronik kitaplarında sizin dediğiniz gibi 555 li devrelere rastladım. Bu devrelerin mantığını biraz daha açarmısınız. Teşekkürler.

cirak05

arkadaşım bence lazeri dene... Belki o daha iyi olur. 1-2 milyona kadar düşen kırmızı lazerler olmaz mı?

tolga.onder

Ben bu devre elemanlarını herhangi bir projede kullanmıyacağım. Amacım elektronik devre elemanlarını incelemek ve nasıl çalıştıklarını öğrenmek. Kısaca giriş seviyesi elektroniği öğrenmeye çalışıyorum. Sizin lazer dediğiniz bu anahtarlık şeklinde olanlar mı ? Bunlarla foto transistor u tetiklemek mümkün mü ? Ben elektronikçinin birinden lazer diod almıştım. Acaba bu anahtarlık gibi olan lazerlerle aynımı bunlar ? Ama yakmayı becerememiştim.

aster

şema bulamadım, belki resim yardımcı olur
soldaki alıcı (tam ortadaki kare şeklinde siyah olanı alıcı ) altı komple ekranlı, kart 4 kat (layer) gibi gözüküyor
sağdaki verici bu sistem ~10Metreden cevap verebiliyor
güneş ışıklarından etkileniyor, o mesafeden odaklama 1-2 derece kaysada yakalıyor