dc beslemede oluşacak toprak kaçağını algılama?

Başlatan F.T, 05 Ekim 2015, 22:56:10

z

24v ile besle. Toprak noktası ile bağlantılı 100K ları 1M ile değiştirirsen toprak noktasına 220v'u da dayayayabilirsin. Bir şey olmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gokhan1500

Z hocam, göndermiş olduğum şemada kaçak algılaması akım hassasiyetini artığı için 10K üzerine direnci çıkaramıyordum acaba sizin gönderdiğiniz şemanın kaçak körlük sınırı nedir.

z

İki adet 100K arasında bir trimpot var. Onunla bir ölü bölge tanımlıyorsun. Ölü bölgeyi bu direnç değeri ile dilediğin gibi değişitrebilirsin.

Sistem şöyle çalışıyor;

Kaçak yokken 100K ların orta noktasına 12v düşüyor.

Trimpotun olduğu devre tarafında ttrimpotun ayarlanmış değerine göre atıyorum üst tarafda 12.1v alt tarafta 11.9 v düşüyor.

Eğer toprak kaçağı 100K arın orta noktasındaki gerilim  11.9 ... 12.1 arasında gerilime neden oluyorsa sistem alarm vermiyor. Kaçak artarsa yani 11.9...12.1 dışında gerilim düşümü oluşursa sistem alarm veriyor.

Devreyi denemedim. Alel acele çizdim.

Sorun çıkarsa kolayca hallederiz.

t2

Kaçak akım  düzgün bir DC seviye şeklinde olmayabilir.

Mesela bir motor, hidrofor calisir. Devre alarmı titreme yapar.  Böyle titremeli alarm olur mu ki?

z

Sorun çıkarsa dediğim işte bunlar.

Eğer Alarm sinyali 50Hz den dolayı 1-0-1 geçişleri yaparsa hallederiz demek istedim.

F.T

Z hocam ölü bölge  1k trimpot ile mi  ayarlanacak.Ölü bölge yeterli değilse trimpot değeri büyültülecek.Değer büyüdükçe ölü bölgede büyüyüyecek sanırım.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

z

Aynen dediğin gibi. Ölü bölgeyi 1K belirler 1K yı ayarlayarak istediğin değeri belirlersin. Ölü bölgeyi daha fazla genişletmek istersen 1K yerine daha büyük trimpot bağlarsın.

F.T

Alıntı yapılan: z - 07 Ekim 2015, 22:14:46
Sorun çıkarsa dediğim işte bunlar.

Eğer Alarm sinyali 50Hz den dolayı 1-0-1 geçişleri yaparsa hallederiz demek istedim.

Z hocam yukarıdaki dediğinizi engellemek için toprak ile artı ve eksi arasına bağlı 100k laramı kapasite atmamız gerekiyor?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

z

Çözüm olabilir. Sadece ilk besleme verildiğinde kısa bir süre için alarm verir ve susar.

Yada Alarm sinyali basit bir lojikten geçirilir. MMV lerle falan bir devre kurulabilir.

F.T

lojik çıkışa basit bir rc gecikme koysak olmazmı ki?

z

AC kaçağa tamamen kör olsun diyorsan büyük RC li filitre koyabilirsin.

Fakat DC kaçak olduğunda gecikmeli Alarm sinyali alırsın.

O 100K ların oraya atacağın 10uf 100uF de AC alarmı köreltir.

Her durumda DC kaçak durumunda da gecikmeli Alarma neden olur.

F.T

JOKERAS

Selam,
Şu şekilde olmazmı?
Opampları Comparatör olarak değilde voltaj takipçisi olarak kullanılsa opamp çıkışlarından
lineer bir değer alınıp işlemci Adc'si ile kaçak değeri okunup yorumlansa daha güzel olmazmı?

Bu şekilde hem kararlı olur hemde gürültüleri Adc filitresinden geçirmiş,kıldan tüyden sebeplerle alarm vermemiş olur.
Opamp çıkışlarının birleştiği noktaya bir trimpot bağlanıp trimpotun diğer bacağıda  Opamp'ların + - birleştiği noktaya feedback alınsa
Lineer bir çıkış elde edilir sanırım.
Trimpot ile istenen seviye ayarlanabilinir diye düşünüyorum.

z

Farkeden bir şey yok. Bu kez de 50Hz sinyali yazılımsal filitrelerle engellemen gerekecek.

O bahsettiğiniz yerde AC sinyal olması için sizin DC besleme kaynağının bir ucunun bir şekilde şebeke ile bağlı olması lazım.

JOKERAS

Tamam işte yazılımsal filitre ile karar sağlanmış olur.
Süper olur süper:)