Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

Penguin Board(yerli SBC)

Başlatan Gökhan BEKEN, 12 Ekim 2015, 02:32:39

mihri

Bu tarz kartları tasarlamayı ve üretmeyi o kadar gözünüzde büyütmeyin. Bir çok tasarımcı DDR yollarını referans tasarımdan oduğu gibi kopyalıyor geriye de çok birşey kalmıyor zaten.

A20 chip 4.5 USD bakalım kartı kaça giydirecekler.
"Eppur si muove!"

kudretuzuner

Merhaba,
Arkadaşlar ben amatörüm.Mesleğiminde  elektronikle alakası yoktur.Fakat elektroniği çok severim.Oldukça ileri yaşlarda olmama rağmen benim için en gözde çalışma alanı programlama ve kod yazmadır.Genç arkadaşlarıma tavsiyem,kendilerini bu yönde geliştirmeleridir.Kart tasarımı imalat vs zaten almış başını gitmiş 20-30 dolarlara kadar inmiş ürünler var.Ama yazılım öyle değil,kütüphanenizi geliştiriniz ileride kullanabileceğiniz kodları standart hale getiriniz ve saklayınız.Kodları en iyi şekilde hatırlayacağınız şekilde açıklamalı olarak arşivleyiniz derim.Çalışmalarınızda da başarılar dilerim.
Amatör

ohacagatay

Alıntı yapılan: mihri - 12 Ekim 2015, 21:54:01
Bu tarz kartları tasarlamayı ve üretmeyi o kadar gözünüzde büyütmeyin. Bir çok tasarımcı DDR yollarını referans tasarımdan oduğu gibi kopyalıyor geriye de çok birşey kalmıyor zaten.

bir board 'un ilk seferde çalışmasını istiyorsanız zaten DDR üreticisinin System design guide 'ına bakmak zorundasınız aynı şekilde işlemci üreticisinin de system design guide'ına bakmak zorundasınız yoksa sıkıntı yaşanır ilk tasarımda boardun çalışma olasılığı düşer.
Some people believe çiğ köfte is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that

kralsam

Alıntı yapılan: mihri - 12 Ekim 2015, 21:54:01

Hocam sizin öneriniz nedir? Belki arkadaşlar okur ve faydalanır. Belki bende faydalanırım. Çünkü bende bir IC kullanmak istediğimde referans manual bilgilerine ve Application sheet bilgilerine göre kullanıyorum. Siz nasıl bir yol izliyorsunuz?
Cevabınızı merakla bekliyorum. Teşekkürler.

mihri

Yüksek frekanslı bir devre ise empedans uyumu gerektiren bir devreyse gerekmediği sürece referans tasarımdaki yollandırmanın dışına çıkmıyorum. Onun haricinde kullanacağım entegrenin beslemelerinden çektiği akıma göre güç hatlarına dikkat ediyorum via çaplarına dikkat ediyorum. İşlemci ısınıyorsa üreticinin önerdiği önerdiği soğutucuyu kullanıyorum. Yani chip üreticinin sağladığı tüm tasarım bilgilerini bire bir uygulamaya çalışıyorum. Amerikayı tekrar keşfetmeye gerek yok çünki.
"Eppur si muove!"

ohacagatay

Alıntı yapılan: mihri - 13 Ekim 2015, 11:02:13
Yüksek frekanslı bir devre ise empedans uyumu gerektiren bir devreyse gerekmediği sürece referans tasarımdaki yollandırmanın dışına çıkmıyorum. Onun haricinde kullanacağım entegrenin beslemelerinden çektiği akıma göre güç hatlarına dikkat ediyorum via çaplarına dikkat ediyorum. İşlemci ısınıyorsa üreticinin önerdiği önerdiği soğutucuyu kullanıyorum. Yani chip üreticinin sağladığı tüm tasarım bilgilerini bire bir uygulamaya çalışıyorum. Amerikayı tekrar keşfetmeye gerek yok çünki.
haklısınız gayet doğru bir yaklaşım zaten üreticilerin bu tasarım dosyalarının paylaşamalarının sebebi de bu.
Some people believe çiğ köfte is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that