Raspberry pi FTDI baudrate sorunu

Başlatan Gökhan BEKEN, 20 Ekim 2015, 11:50:02

Gökhan BEKEN

Gün geçmiyor ki raspberry pi ,beni yine kanser etmesin,
FTDI usb/seriport dönüştürücüsü windowsta 2,5 Mbaud rate'e çıkabiliyor ancak aynı kart raspberry pi'de 921600 baud rate'den yukarı çıkamıyor.
Artırmanın bir yolu var mı?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

muhendisbey

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Gökhan BEKEN

Hocam, o yazıdaki konu donanımsal uart ile ilgili, bunu kullanamıyorum, usb'den olmak zorunda.
Çünkü raspberry'de usb'den bir cihaz bağlı ise, diğer donanımlar yüksek hızlı çalışamıyor, çünkü usb kesmesi her şey'den daha öncelikli olduğu için iletişimde sorunlar oluyor.
USB'den ethernet bağlı olduğu için, diğer haberleşmeleri de usb üzerinden yapmam gerekiyor. Aylardır uğraştığım sorunun kaynağı buymuş.

muhendisbey

Dediğin gibiyse biraz zor gibi.

Daha önceki haberleşme problemi de mi bununla ilgili? Çözebilmiş miydin?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Gökhan BEKEN

Hocam şu an stm32'den VCP ile gönderiyorum artık veri alışveriş sorunum kalmadı. FTDI'da baudrate kesin olarak ayarlanması gerekiyor fakat VCP'de baudrate ne olursa olsun farketmediği için hız sorunum kalmadı. Şu an iletişim sorunum kalmadı.
Raspberry kullanan arkadaşlar, eğer çevrebirimlerini kullanıyorsa ve önemli bir haberleşme yapıyorlarsa kesinlikle kullanmasınlar.
Sadece USB üzerinden haberleşsinler. Bu da böyle bir anımdır.

iyildirim

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 25 Ekim 2015, 23:42:57
FTDI'da baudrate kesin olarak ayarlanması gerekiyor fakat VCP'de baudrate ne olursa olsun farketmediği için hız sorunum kalmadı.
Baudrate ne olursa olsun farketmemek ne demek Gökhan hocam.? 
Win de registry de bir kaç bayt ı modifiye etmek yetiyor. Linux da nasıl çözdünüz sorunu. ?

Gökhan BEKEN

Yok hocam windowsta da aynı, VCP sanal bir şey olduğu için baudrate ayarlamaya gerek kalmıyor. FTDI için demiyorum yanlış anlamayın, stm32 için diyorum.
Windowsta VCP direkt çalışmıyor st'nin driver'ını yüklemek gerekiyor fakat Linux'da driver yüklememe gerek kalmadan gördü.

iyildirim

Anladım hocam.
Ben başlıktaki soruna takılı kalmışım.