Transistör nedir?

Başlatan z, 28 Ekim 2015, 19:38:57

z

Transistör nedir vs ... Video anlatımı (1)

https://youtu.be/eXvCupv74tQ

Elimdeki çubuğa lafedecekler etmesin. Ne zaman elime aldım farkında bile değilim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Eline sağlık z usta,harika anlatmışsınız.
Videolu oluşu süper,çünkü tekrar tekrar seyrederek hesaplamaları unutmayıp çift dikiş yapmış oluruz.
Devamını bekliyoruz.

baran123

Hocam eline ağzına sağlık. :)

एक होना

Karamel

hocam tebrik ederim. dusunceniz cok iyi olmus. ::)

simdi ben z hocama ve boyle egitim videolari cekmek isteyen hocalarima seslenmek istiyorum.

neden pic projenin boyle course lari olmasin? mesela Zcourse? Z's electronics school?

videolari cektikten sonra ben ingilizce alt yazi islerini halledebilirim(sadece yaz aylarinda bunu yapabilirim)

hocalar bu konuya sicak bakarsa yada z hocam videolarinin daha cok gelismesini(halka hitap etmesini) istiyorsa bazi isteklerim olacak.

- video ya baslamadan once eller iyi yikanmis olacak!(sol elde kalemin yazip yazmadigi denenmis olmasin!  :P )
- videolar gunduz ve pencereden gelen isikla cekilmeli. (aksam olursa aydinlatma problemi cok olur.)
- etraf temiz olmali. (copler. kirli apple mouse lar filan olmasin  :P )
- videoda neler konusulacak daha onceden dusunulmus olsun. haydi video cekelim mantigi ile olmasin.
- kamerayi diger insanlar nasil ayarliyorlar bakmak lazim. bu konuda research yapmak gerekli.
- yazi systemi icin. a3 kagit. kalem icinde keceli kalem kullanilmasi iyi olur.(kalemin ucu biraz kalin olursa video da rahat okunur. ince uclu kalem ile pek okunakli olmaz)

simdilik onerilerim bunlar. hocamiz cok iyi bir ise kalkismis. daha acemilik var. bu gayet normal. Ulkemizde veyahutta yurt disinda. neden bir kimse soyle birsey demesin.

ya iste picproje diye bir site var. orada "z ile analog dersleri". "z ile dersler". "z nin bakis acisi" veya baska bir hocamin ismi ile dersler. diye online dersler var ve bunlar tamamen ucretsiz. gir izle ve ogren.

iste bir yabanci okulda anlamadigi birseyi acip bizim sitemizden izlesin. sonrada arkadaslarina anlatsin. Turklerin muhtesem bir sitesi var. vs vs.

bence is bu yone dogru kayarsa. insanliga hayirli bir is yapilmis olabilir.... ::)

hocamizi yeniden tebrik eder. saygilarimi sunarim ::)

drozk

Hocam ellerinize sağlık güzel bir video olmuş.
Transistörün amplifikatör olarak kullanıldığı (mesela tek transistörlü bir mic. preamp.) bir devrenin hesabını anlatan video da olsa tadından yenmez.
Bu arada günde 2 paket çubuk tükettiğinizi tahmin ediyorum, çünkü eş zamanlı olarak ellerimiz çakmağa uzandı. :)

irdal

Çok güzel bir video olmuş ellerinize sağlık

engerex

Eline sağlık. Gayet bilgilendirici ve faydalı. Bunu düzenli seri haline getirirseniz gerçekten başarılı bir kaynak olacağına inanıyorum. Devamını bekliyorum.

Dediğin gibi ilk yayın olduğu için video ortamında dikkat edilecek şeyler görülüyor. Işık yönü önemli.

veliusta

Hocam, kaliteli anlatım olmuş fakat bir dahaki seferinde karşıdanda ışık verebilirmisin? Gölge sorunu çok rahatsızlık verdi.

z

Dediklerinizi yapabilmek için çalışma masamı toplamam ışıklandırma için ilave lambalar falan takmam falan lazım.

Bunlar da pek işime gelen şeyler değil. Bugün bir başka başlıkta bambaşka bir konuda konuşurken öylesine atılmış bir fikri derme çatma aletlerle hayata geçirdim.

Cep telefonumu aluminyum lama üzerine paket lastiği ile sabitledim. Lama metal düşmesin diye üzerine mengene koydum. Aydınlatmayı iyileştirmek adına tepeye kıskaçlı bir led lamba taktım.

Profesyonel çekim ortamım yok. Bu kadarla idare edin.

Transistor nedir (2)

! No longer available

Bu arada çekim için iphone5 kullanıyorum. 2. videoyu çektiğimde görüntünün dikey  çıktığını gördüm. Bu telefonu anlamıyorum çekim bazen yatay bazen dikey oluyor bu nasıl seçiliyor bilmiyorum. Aynı videoyu bir daha çektim gene izlemek için ekrana kafayı eğip bakmak gerekiyordu. Imovie programı ile ters çevirdim o da max 15dak editlemeye izin veriyordu mecburen videonun son kısmını kırptım.

Şu yatay dikey çekim konusunda gene aynı hataya düşmek istemiyorum. Bilen varsa tarif edebilirmi?

Karamel

z ustadim. ikinci video cok daha iyi olmus. ellerinize saglik.

bir gecede iki video cekebildiginize gore. bos zamanlarinizda 1 er 2 ser video cekseniz. 1 senede 50-60 video dan fazla olur ve Zcourse unuz hayata gecebilir.

video icin sizi yeniden tebrik ederim hocam.... ::)

z

engerex

Transistor Nedir (3)
Çalışır link: Düzeltme : (3)  Forumdaki problem düzeltilene kadar youtube profilinizden videoyu bulup izlemek gerekiyor. Yada bir şekilde link yenilemesi gerekli.

Geçici çözüm: https://goo.gl/DskmnL

z

Arkadaşlar picprojenin kısaltmalar özelliği işi bozuyor.

Forum yazılımlarında (M r b) merhaba kelimesi merhaba olarak tanımlanmış.

3. videonun linkinde  şans eseri M r b harfleri var ve bu harflerin yerine merhaba geliyor.

h t t p s : / / w w w . y o u t u b e . c o m / w a t c h ? v = n z w o a r M r b 9 U

remzi

Hocam bir ara mosfeti anahtarlama olarak nasıl kullanırız, Anahtarlama kayıpları, soft switchin hard switchin olaylarını anlatabilirseniz çok memnun olurum.
Teşekkürler...