Transistör nedir?

Başlatan z, 28 Ekim 2015, 19:38:57

JOKERAS

Z usta yeminle harikasınız.
Anlatımınız süper,uyugulama ardından hesaplama.
Örneklemeler benzetimlerde çok güzel,bir olay benzetimlerle anlatılınca anlaşılması çok kolay oluyor.

Şahsen bunları fırsat bulduğumda tek tek deneyeceğim,uyugulamasını yapıp hesaplamalarını yapacağım.

Kendi adıma transistörlerin çalışma mekanizmasını ilgili devreye göre nasıl ne şekilde sürülür
az çok biliyordum,ama bilmediğimiz o kadar çok şey varki,sayenizde bunları,hesaplamaları ve ince ayrıntıları öğrenmiş oluyoruz.

Remzi arkadaşın Fet öneriside harika,Fet transistörlere de sıra geleceğini umuyorum,önemli bir konu.

Forumdaki ilgili arkadaşlar benden duymuş olmayın z usta  Altın dağıtıyor:)

3. Video hala çalışmıyor.

boreas

Sayfanın köşesinde bir Z logosu arıyor gözüm. Marka yapacaz hocam sizi :))

Icarus

Yapılan yorumlardan anlıyoruz ki kimse video'ları izlemiyor :D :D Bir Aziz Nesin hikayesi gibi bu türkiye'deki olaylar.
En basitinden staturasyon'daki transistörün Vce gerilimi sıfır(0) olamaz. Genellikle 1V ile 2V arasında değişir. bkz: Datasheet Vce(sat)
Bu hataların en temeli en basiti daha bir sürü şey var.
Neyse bu 2 tane sonuç doğuruyor:
1)Kimse aslında izlemiyor
2)Çok ufak ihtimalde olsa eğer izliyorlarda fark edemiyorlarsa durum vahim :D

JOKERAS

Alıntı yapılan: Icarus - 29 Ekim 2015, 12:10:05
Yapılan yorumlardan anlıyoruz ki kimse video'ları izlemiyor :D :D Bir Aziz Nesin hikayesi gibi bu türkiye'deki olaylar.
En basitinden staturasyon'daki transistörün Vce gerilimi sıfır(0) olamaz. Genellikle 1V ile 2V arasında değişir. bkz: Datasheet Vce(sat)
Bu hataların en temeli en basiti daha bir sürü şey var.
Neyse bu 2 tane sonuç doğuruyor:
1)Kimse aslında izlemiyor
2)Çok ufak ihtimalde olsa eğer izliyorlarda fark edemiyorlarsa durum vahim :D

Yoo ben izliyorum,hata nerde ise sizde şurası hatalı diyerek konuya dahil olabailir bilgilerinizle bizleri aydınlatabilirsiniz.

t2

Logo hazır.

Alıntı yapılan: boreas - 29 Ekim 2015, 12:07:20
Sayfanın köşesinde bir Z logosu arıyor gözüm. Marka yapacaz hocam sizi

restore

hocam bir de bobinleri , smpsleri , mosfetleri  ve sürme tekniklerini kayıplarını  anlatabilir misiniz ?

z

Transistör nedir (4)

https://youtu.be/h5q-j4UfZ4Q

Videonun son bölümünde kamerayı bir süre saçlarım kapatmış. Yeniden çekmeye üşendim. Aslında her çekimi en az 3..4 kez tekrarlamak zorunda kalıyorum. Her defasında bir hata oluyor nihayetinde bu da böyle olsun artık diyorum. Kusura bakmayın.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tunayk

Z Hocam, öncelikle elinize sağlık. Videolarınızı ilgiyle izledim. Konuya katkı olması adına,  ilk videonuzda anlattığınız temel devreyi aşağıdaki resimlerdeki şekilde  bir transistör ve bir de röle ile kurdum.

Hedefim videoda bahsettiğniz gibi, Beyz akımını sabit tutarak  Ic akımını sınırlamak idi.  Bu doğrultuda 40K beyz direnci, bir adet 12V röle (HJR-1-2C-L12) ve bir de BC547B kullandım.  Beklentim, transistörümün sabit beyz voltajı(5V) ve sabit beyz direncine bağlı olarak Ana besleme gerilimim değişse de akımı sabit tutması idi. Ancak ilk resimde 12.3V beslemede  yaklaşık 10mA geçerken, 2. resimdeki gibi besleme 30V a çıktığında, akım da 35mA seviyesine çıktı.

bu konuda ne dersiniz

t2

öneri: hazır çizilmiş kağıtlar olsun. üzerinde gösteriver.  çekimden önce çizimleri hazırla.  transistörü, şemayı  nasıl çizdiğini, izlemeye gerek yok. 

z

Bir sonraki video anlatımında sabit bir beyz akımı için kollektör emetör vce voltajını değiştirdiğimizde kollektör akımının nasıl değişiyor onu anlatayım.

Daha sonrada sabit bir beys akımı akarken Vcc yi değiştirdiğimizde ne oluyor ona bakalım.

mehmet

Alıntı yapılan: z - 29 Ekim 2015, 14:48:49
Videonun son bölümünde kamerayı bir süre saçlarım kapatmış. Yeniden çekmeye üşendim. Aslında her çekimi en az 3..4 kez tekrarlamak zorunda kalıyorum. Her defasında bir hata oluyor nihayetinde bu da böyle olsun artık diyorum. Kusura bakmayın.
Elinize, emeğinize sağlık Hocam, böyle şeylerin kusuru olmaz. Saygılar...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

RaMu

Çok güzel bir çalışma hocam,
gelişerek devam ediyor, duramazda umarım.

Alıntı yapılan: t2 - 29 Ekim 2015, 17:02:26
öneri: hazır çizilmiş kağıtlar olsun. üzerinde gösteriver.  çekimden önce çizimleri hazırla.  transistörü, şemayı  nasıl çizdiğini, izlemeye gerek yok. 

Aslında şöyle yap böyle yap diye boşuna konuşuyoruz, naçizane fikrim.

Bu arada @z hocam çizimleriniz çok hoşuma gidiyor,
tarif etmem zor yani o transistörün, çizgilerin, yazıların, cızt cızt kağıda çizilmesini izlemeyi seviyorum.
Çizim yaparken izlemek daha zevkli geliyor bana.

Gayet gereksiz bir yorum yaptım, ne güzel konuyu sessiz takip ediyordum.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

Bahsettiğiniz rolenin omajı 960 ohm imiş.

12v da 12/960=12mA çekiyor.

35v da ise 35/960=36mA çekiyor.

Beyzi 5v altında 40K ile beslediğinizde  (5-0.6)/40=0.11mA akıtıyorsunuz.

hfemiz  36/0.11=327 (Aslını sorarsanız hfe miz bu bile olmayabilir. Katalog'da 100...800 aralığında olduğu belirtilmiş)

12v da beslerken  0.11*327=36mA akıtamazsınız. Dolayısı ile 12v dan itibaren voltajı artırırsanız akım da artmaya devam edecek. Voltajı artırmaya devam ederseniz akımın değişmeyeceği değeri bulabilirsiniz.

Fakat transistörün bozulmayacağından emin olun.

Hfe nasıl tespit edilir sonraki videolarda inceleyelim. Bu konuyu transistörleri lineer devrelerde kullama konusunda ele alacağım.

एक होना

@z hocam üçüncü video da transistör için web sayfası ismi söylemiştiniz. o web sayfasının ismi nedir tam olarak?

Not: dersler iyi devamını bekliyoruz.

@t2 hocam hazırcılık olur önceden hazırlanması. ders esnasında hazırlanması daha iyi. çizimi kötü olanlara örnek olur.

muratdu

Merhaba Niyazi Bey, (Niyazi Saral)
Bülent hocanın başlatmış olduğu bu eğitim serisi için bir altyapı desteğinde bulunabilir misiniz?