Transistör nedir?

Başlatan z, 28 Ekim 2015, 19:38:57

JOKERAS

Alıntı yapılan: t2 - 29 Ekim 2015, 17:02:26
öneri: hazır çizilmiş kağıtlar olsun. üzerinde gösteriver.  çekimden önce çizimleri hazırla.  transistörü, şemayı  nasıl çizdiğini, izlemeye gerek yok. 
Çizimleride izleyelim bence,Ramu arkadaşın dediği gibi cızt cızt sesi hoş oluyor.
Ayrıca çizim tekniklerinide öğrenmiş oluruz.
Direnç sembolü orj olsa daha hoş durur.Daha doğrusu ben öyle seviyorum.

Güzel şema çizmek önemli,simetrik çalışmak lazım yamuk yumuk olduğu göze zevk vermez.
Her işte olduğu gibi işin görseli de önemli.
Hakkını vermek lazım şemayı da güzel çiziyor,ama ben daha iyi çizebiliyorum,kabiliyet meselelesi:)

z usta, VCC anlamı V Collectör, VDD anlamı V Drain değilmi?

Z Usta bu iş sana çok zahmet veriyor,bu kadar zamanını harcıyor uğraşıyor bizleri bilgilendiriyorsun.
Teşekkür etmekten başka elimizden bir şey gelmiyor.

frederic

Videolar çok faydalı, elinize sağlık.

z

Alıntı YapVCC anlamı V Collectör, VDD anlamı V Drain değilmi?

Vcc Transistörlü devrenin beslemesi demek.
Vdd Fetli devrenin beslemesi demek.
Vc kollektörün şaseye göre voltajı demek.
Vce Kollekterün Emetore göre voltajı demek.
Vb Şaseye göre beyz devresini besleyen voltajın değeri demek.
Vcb Kollektörün beyze göre voltajı demek.

mesaj birleştirme:: 29 Ekim 2015, 18:20:50

Alıntı yapılan: Birol KURNAZ - 29 Ekim 2015, 17:22:16
Üçüncü video da transistör için web sayfası ismi söylemiştiniz. o web sayfasının ismi nedir tam olarak?

http://tr.farnell.com/webapp/wcs/stores/servlet/Search?st=npn&catalogId=15001&categoryId=700000004650&langId=90&storeId=10179

http://www.mouser.com/catalog/supplier/library/pdf/FairchildBipolarPower.pdf

Satıcıların sitesinde parametrik arama menüleri var. Üreticilerin de olması lazım. Web sistelerini incelemek lazım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

rck8942

Emeginize saglik. Calismalariniz devamini bekleriz.
Elektroniker für Betriebstechnik

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 29 Ekim 2015, 18:13:16
Vcc Transistörlü devrenin beslemesi demek.
Vdd Fetli devrenin beslemesi demek.
Vc kollektörün şaseye göre voltajı demek.
Vce Kollekterün Emetore göre voltajı demek.
Vb Şaseye göre beyz devresini besleyen voltajın değeri demek.
Vcb Kollektörün beyze göre voltajı demek.

Onun için işlemci beslemeleri VDD diye anılıyor,çünkü yapının çıkış katları Fet'li olduğu için değilmi z usta.

Önceleri eski tip Tv tamir ederken şema takiplerinde Ic beslemeleri VCC olarak belirtilirdi,sonraları VDD çıktı
bu VDD nedir diye araştırdığımda Ic yapısının Fet olduğunu görmüş oradan olayı çözmüştüm.
Acaba dahi olabilirmiyim diye kendimden şüpheye düşmüş aynaya bakmıştım.Haa yok dahi değilmişim:)

Bu video olayı harika oldu,sanırım z usta kapsamı genişletip diğer komponent ve devlerede giriş yapacak.
Mesela Opamplar,Bobinler,Fetler,kondasatörler vs.
Off diyorum sadece, o zaman hesabı kitabı devreleri bilen,problemleri çözen zehir gibi arkadaşlar olacak.
Bu videolar yıllarca defalarca izlenecek,her öğrenciye referans olabilecek nitelikte olacak belkide.
Büyüksün z.

Gaz vermiyorum sakın yanlış anlaşılmasın gerçekleri söylüyorum.
Şahsen benim için çok değerli bilgiler,diğer arkadaşları bilemem.

OG

@z ,
Öğretme çabası için olan gayretlerin çok hoş hocam.
İçerik videoları gereksiz mesajların olmadığı ayrı bir başlık, soru cevap ve konunun diğer muhabbetleri ayrı başlıklarda olursa daha iyi olur düşüncesindeyim.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

JOKERAS

Lineer bölge Q olarakmı anılıyor z usta?
Şemalarda transistör sembolü bu sebeplemi Q'dur?

İcarus arkadaşın dediği transistör doyumda olduğunda CE arasındaki gerilim gerçekten sıfır olurmu?
CE arasındaki gerilimin sıfır olması için transistörün kayıpsız olması gerekmezmi?
Bjt Transistörlerde iç direnç kayba sebep olmazmı?
Fet'lerde bile miliohm seviyelerinde kayıp varken. 

Sorucuklaar sorucuklar gelsin gelsin sorucuklar:)
Başına bela aldın z usta:)

z

Aradığın cevapların hepsi Transistor nedir (5) videosunda. Youtube 15 dakikaya işlemi bitirmiş olur.

http://youtu.be/coZO-xlEcWc

Tamam ben telefon kullanımında biraz malımdır. Fakat şu koca koca işletim sistemi yazıp programlara olur olmaz yerlerde eminmisin, bak tekrar soruyorum eminmisin diye insanı delirten sorular sorduran program yazan ekipler var ya onlar benden 1000 kat daha mal.

Ulan videoyu çekmeye başlamamdan hemen önce  bana bir sor. Bir sor bu videoyu 90 180 270 dereceden hangisi ile kaydedeyim diye bir sor.  Beyinsiz herifler.

Bu videoyu en az 6 kez çekmişimdir. Bir düz çekiyor bir ters çekiyor anlamadım.

Kulağımı çınlatmayın. Benden bu kadar.

5. video'da yaptığım bir işlem hatası çok gözüme battı. Bir kez daha çektim.

Transistor nedir (5 - Yeni çekim)

https://youtu.be/JKnudtl04nM   

boreas

Çok akıllıya ondan sormuyor :) Bu arada videolar için elinize sağlık.

z

Yeminlen youtube akıllı çıktı. Bilgisayarda tepe taklak görünen dosyayı lanet olsun deyip bu haliyle yüklemiştim.

Youtube'u kim yazdı helal olsun. Bana sormadan düzeltmiş.

Şaştım kaldım.

RaMu

CTRL + ALT + YÖN TUŞLARI nı kullanarak ekranınızı döndürün, izleyin, @z hocaya laf etmeyin :)
geri düzeltmek için ctrl + alt + yukarı ok tuşu yeterli.
(windows için)

Veya sağ tık > ekran çözünürlüğü > yön

mesaj birleştirme:: 30 Ekim 2015, 00:12:10

Ben yazarken youtube videoyu düzeltiyormuş :)
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

6.25 de küçük bir hata yapmışım ama sonuç doğru. 2RL ile çarpmışım halbuki RL ile çarpmalıydım. Neyseki ssadeleştirme yaparken fazladan yazdığım 2 yi de yoketmişim. Dolayısı ile sonuç gene doğru olmuş oluyor.

Videoda o hata biraz sırıtıyor.

mesaj birleştirme:: 30 Ekim 2015, 02:11:47

Alıntı yapılan: z - 30 Ekim 2015, 00:08:15
Yeminlen youtube akıllı çıktı. Bilgisayarda tepe taklak görünen dosyayı lanet olsun deyip bu haliyle yüklemiştim.

Youtube'u kim yazdı helal olsun. Bana sormadan düzeltmiş.

Şaştım kaldım.

Anlayamadığım bir şey youtubedaki algoritmalar bu videonun tepetaklak olduğunu nasıl anladı. Tek ip ucu videodaki yazılar. Ellelerimin hangi tarafta olduğu ip ucu olamaz.

z

Alıntı yapılan: tunayk - 29 Ekim 2015, 16:46:50
Z Hocam, öncelikle elinize sağlık. Videolarınızı ilgiyle izledim. Konuya katkı olması adına,  ilk videonuzda anlattığınız temel devreyi aşağıdaki resimlerdeki şekilde  bir transistör ve bir de röle ile kurdum.

Hedefim videoda bahsettiğniz gibi, Beyz akımını sabit tutarak  Ic akımını sınırlamak idi.  Bu doğrultuda 40K beyz direnci, bir adet 12V röle (HJR-1-2C-L12) ve bir de BC547B kullandım.  Beklentim, transistörümün sabit beyz voltajı(5V) ve sabit beyz direncine bağlı olarak Ana besleme gerilimim değişse de akımı sabit tutması idi. Ancak ilk resimde 12.3V beslemede  yaklaşık 10mA geçerken, 2. resimdeki gibi besleme 30V a çıktığında, akım da 35mA seviyesine çıktı.

bu konuda ne dersiniz

Bu deneyden videodaki anlatım sonucunu doğrulayabilmen için şöyle yapalım.

960 ohmluk role direncinden 12v da akacak akım 12.5mA dir.

Transistörün Hfe değerini kesin bilmiyoruz. Çünkü katalogda geniş bir aralıktan bahsedilmiş.

Sen beyze 5v üzerinden 100K trimpot bağla ve 12v'a dokunmadan trimpotu ayarlayarak  role bobinin akımını 0 dan itibaren 12.5mA'e kadar çıkart. 12.5mA de bırak.

Şimdi besleme gerilimimi 12v dan artırmaya başla. Akımın yükselmediğini görebilmen lazım.

İlk videodaki anlatımım yanlış anlaşılabilir.

Orada şöyle bir laf ettim.

Transistörü doyuma soktuktan sonra  beyz akımını artırırsanız bunun artık hiç bir getirisi olmaz dedim.

Bu lafıma dayanarak beyz akımını artırıp doyum için gerekli değerinde üstüne çıkarsanız ardından besleme voltajını artırırsanız voltaj arttıkça rolenin akımı da artar.

Orda söylediğime dayanarak deney yapacaksanız transistörü tam doyum noktasına gelinceye kadar beyz akımını artıracaksınız ve ordda bırakacaksın. Ardından artık besleme voltajını istediğin kadar artır akım değişmez. Çünkü voltajı artırdığında transistör doyumdan çıkar lineer bölgeye girer.

Aksi halde transistörü 12v da doyurmanın ötesinde beyz akımı ile beslersen ardından voltajı 15'a çıkarırsan transistör gene doyumda kalır dolayısı ile role akımı artar.

MrDarK

Alıntı yapılan: OG - 29 Ekim 2015, 20:19:47
@z ,
Öğretme çabası için olan gayretlerin çok hoş hocam.
İçerik videoları gereksiz mesajların olmadığı ayrı bir başlık, soru cevap ve konunun diğer muhabbetleri ayrı başlıklarda olursa daha iyi olur düşüncesindeyim.

Başka bir platform aramaya gerek yok. Picproje.tv bunun için yok mu :)

Sadece destek bekliyorum. Z hocam bu eğitimlerinde kararlıysa bu tarz çalışmalarımızı oraya taşıyabilirim.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

OG

Yok Hocam "platform" değil "başlık" demiştim.
Picproje.tv olayı zaten sizin uzmanlığınız, ellerinizden öper.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.