Transistör nedir?

Başlatan z, 28 Ekim 2015, 19:38:57

JOKERAS

Tamam anladım.
işlemci 5v'u ve gerilim bölücü kullanarak Transistörü aslında regüle olarak kullandınız.
Transistör bobine vereceği şaseyi regüle edilmiş olarak direnç üzerinden veriyor.
Buda ısıya neden oluyor.
Bobin bacaklarında fark meydana getirerek röleyi çektirmiş oldunuz.
Bu fark Vin artsa bile sabit kalıyor,çünkü transistör sabit regülasyonda,değişen parametre Ic akımı.
O da transistörün ısı katsayısıyla ve Beta'sıyla alakalı sanırım.

Hesaplamalar üzerinden gitmiyorum,önce mekanizma sonra hesaplamalar.
Çünkü hesaplama işi kafamı çok karıştıryor,sizler gibi mürekkep yalamadık kendi kendimize öğrendik bazı şeyleri z usta.
Bu eksiklikleri bu garibe çok görme yani:)

Hesaplamalarıda zamanla öğreneceğiz sayenizde:)

z

Evet roleyi süren transistörü akım regülatörü gibi kullanıyoruz.

Nasıl 30v dan 12v a düşüren regülatörden akım çekilince regülatör ısınıyorsa bizim de roleyi süren transistörümüz ısınıyor.

Roleyi süren transistör mü ısınsın yoksa regülatör kullanayım o mu ısınsın  tercihi size kalıyor.

Eğer 5..6 tane role varsa regülatör yerine bu minik transistörleri ısıtmak tercih edilebilir. Zira regülatör 5...5 roleden dolayı  daha çok ısınacak ve tek başına bu ısıyı üretecek ve soğutucu bağlamayı gerektirecekken yukarıdaki akım regülatörü gibi 5..6 devrecik kullanmak ısının 5..6 elemana dağıtılması anlamına gelir ve soğutucuya gerek kalmaz. Üstelik devrede fazladan sadece 3 er direnç geliyor. Neyse hangisini kullanacağınız size kalmış.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yupo

Alıntı yapılan: z - 29 Ekim 2015, 01:44:39
Transistor Nedir (3)

http://www.youtube.com/watch?v=nzwoarmerhaba9U
Hocam bu videoda taramadan bahsederken ledler  4 te 1 periyot yandığı için akımı 4 katına çıkarayım ki 1 periyot yanıyormuş gibi algılasın göz demişsiniz ya ,burada anlamadığım transistör zaten doyumdaydı biz base akımını 4 katına çıkarsak da kollektör akımı çok çok az artacak 1 ve 2. videodan anladığım kadarıyla.bu duruma açıklık getirebilirmisiniz hocam.Bu arada hep ihtiyacım olan bir konuydu transistör hesabı ellerinize dilinize sağlık.

z

Transistörün kollektörüne bağlı ledlere seri direnç bağlayıp transistörü de doyumda çalıştırsaydık dediğin gibi beyz akımını artırmakla led akımını artıramazdık.

Fakat videoda seri direnç bağlamadık. Transistörü de doyumda çalıştırmıyoruz. Kollektör akımı 10mA olacak şekilde gerekli beyz akımını hesaplamışız. Sonradan akımı  4 katına çıkartmak ısteyince beyz akımını 4 kat artırmamız yetecek.

Eğer ledlere seri direnç bağlamış olsaydık bu durumda akımı 4 kat artırmak için beyz akımını 4 kat artırma yoluna gitmeyecek kollektöre bağlı  direncin değerini 1/4 değere çekecektik.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Z usta hani dersler bittimi?
Daha pnp transistörler var.Onlarada bakmayacağızmı?

X-Fi

Alıntı yapılan: JOKERAS - 01 Kasım 2015, 16:44:34
Z usta hani dersler bittimi?
Daha pnp transistörler var.Onlarada bakmayacağızmı?

Hocam  pnp transistörde değişen bişey yok sadece ters çalışıyor.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

JOKERAS

Alıntı yapılan: X-Fi - 01 Kasım 2015, 17:23:07
Hocam  pnp transistörde değişen bişey yok sadece ters çalışıyor.
Biliyorum X-Fi usta.Ama işin ustasından,erbabından dinlemek pek keyifli oluyor:)

seyityildirim

@z hocam 2. videodaki ilk örnekte Ib=(12-0.6)/Rb yapıyorsunuz. oradaki 0.6 nın anlamı nedir acaba? yani o devrede 0.6 neyi ifade ediyor? emitördeki diyodun geçirme voltajı mı?