Rasberry pi hdmi problemi

Başlatan zerog26, 16 Kasım 2015, 19:26:15

zerog26

Arkadaslar yapacagimiz 1 proje icin 1 adet rasberry pi +B v1.2 aldik ve ona uygun olan 5 inch hdmi touchscreen lcd getirttik. problemimiz asagidaki fotolarda gorunuyor. rasberry pi'yi lcd ekran tv baglaiyorum hic bir sorun yok calisiyor. tek sorun ekrani rasberyy'e baglayinca asagidaki fotolarda ekranin belli 1 kismi yok.. sizce eksik bir seyler mi yapiyorum....

EKRANI SADECE BILGISAYARIN HDMI INDAN BAGLAYINCA EKRAN SORUNSUZ CALISIYOR...

ahmet_zxc

raspi ye başka bi hdmi ekran bağla bakalım ne olacak

zerog26

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 16 Kasım 2015, 21:08:02
raspi ye başka bi hdmi ekran bağla bakalım ne olacak
direk televizyona bagliyorum sorunsuz calisiyor. elimdede baska ekran yok yaw :(

triyak

Aradaki kablo sorunlu olabilir mi?

ahmet_zxc

1 kabloyu değiştir
düzelmezse
2 önce ekranın sonra raspi nin hdmi konnektörünü değiştir
düzelmezse
3 bir başka raspi temin edip onunla dene(100 tl, yada bir arkadaş edin:D)
düzelmezse
4 bir bardak soğuk su temin et

yani bazen oluyor böyle şeyler, bu parçaları ayrı ayrı kullanmaya bak..

zerog26

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 17 Kasım 2015, 09:10:09
1 kabloyu değiştir
düzelmezse
2 önce ekranın sonra raspi nin hdmi konnektörünü değiştir
düzelmezse
3 bir başka raspi temin edip onunla dene(100 tl, yada bir arkadaş edin:D)
düzelmezse
4 bir bardak soğuk su temin et

yani bazen oluyor böyle şeyler, bu parçaları ayrı ayrı kullanmaya bak..
eywallah sagolasin eger duzeltemessem ayri ayri kullanmaktan baska care yok . yazdigin 1-2 seceneklerini denedim 3 uncu secenek icin elimde rasberry yok :(

polleme

Alıntı yapılan: zerog26 - 17 Kasım 2015, 09:45:57
eywallah sagolasin eger duzeltemessem ayri ayri kullanmaktan baska care yok . yazdigin 1-2 seceneklerini denedim 3 uncu secenek icin elimde rasberry yok :(

Hemen bir adet daha al bence. Bende 4 ayrı Raspberry Pi var, değişik projelerde kullanıyorum. Sahibinden'de 75 TL'ye bile var.

ahmet_zxc

eğer vaktin varsa ekranı bana yollayabilirsen elimdeki raspilerle deneyebilirim.

Murat Mert

bin bir hevesle ürün al böyle çıksın gıcık oluyorum. Ardunio için hevesle aldığım LCD lerde de sorunlar çıkmıştı. çok kızmıştım.
mert07

gumush

sudo nano /boot/config.txt

#increase HDMI signal strength (just a black screen if not set!)
config_hdmi_boost=4

#remove black borders
disable_overscan=1

#set specific CVT mode
hdmi_cvt 800 480 60 6 0 0 0

#set CVT as default
hdmi_group=2
hdmi_mode=87

bunu bir dener misiniz ? Farkli ekranlarda sorun olabiliyor. Ekran ozelliklerini cozunurluk degerleri ile degistirebilirsiniz.
Hikmet Gumus  izmir

erdcan

Raspberrynin farklı bir ekran modu ile deneyebilirsiniz. yada raspberry e farklı bir işletim sistemi ile kurup deneyebilirsiniz.
https://www.raspberrypi.org/blog/the-eagerly-awaited-raspberry-pi-display/

zerog26

Alıntı yapılan: gumush - 17 Kasım 2015, 12:17:00
sudo nano /boot/config.txt

#increase HDMI signal strength (just a black screen if not set!)
config_hdmi_boost=4

#remove black borders
disable_overscan=1

#set specific CVT mode
hdmi_cvt 800 480 60 6 0 0 0

#set CVT as default
hdmi_group=2
hdmi_mode=87

bunu bir dener misiniz ? Farkli ekranlarda sorun olabiliyor. Ekran ozelliklerini cozunurluk degerleri ile degistirebilirsiniz.
cok sagolun hocam bi deneyeyim bu komutlari terminal ekranindan girecegiz . ufak 1 yardimda bulunursaniz sevinirim. gerekli ayarlamalari yaptim, sd karta rasbian yukledim . normal olarak ilk kurulumlari bitirdim terminal acildiktan sonraki kisimlari anlatirsaniz sevinirim.

zerog26

Alıntı yapılan: zerog26 - 17 Kasım 2015, 12:46:25
cok sagolun hocam bi deneyeyim bu komutlari terminal ekranindan girecegiz . ufak 1 yardimda bulunursaniz sevinirim. gerekli ayarlamalari yaptim, sd karta rasbian yukledim . normal olarak ilk kurulumlari bitirdim terminal acildiktan sonraki kisimlari anlatirsaniz sevinirim.

verdiginiz ayarlari degistermiyorum yalniz ayarlarin onundeki kare isaretlerini kaldiriyorum kayit et dedigim zaman kayit etme hatasi veriyor kaydetmiyor.. yardimci olursaniz sevinirim bu arada bir sekilde cozunurluk ayari ile oynayarak ekranin belli kismindaki hatanin 1 kismi duzeldi...

gumush

hocam sudo komutu ile yaptiginizda root yetkisi ile islem yapiyorsunuz bu durumda yazma sorunu olmamasi gerek , ayarlar sonrasinda reboot etmek gerekiyor
Hikmet Gumus  izmir