esp8266 -07 modeli ne denediysem çalışmıyor

Başlatan cripple, 19 Kasım 2015, 17:37:37

cripple

bütün firmware leri  yükledim denedim
nodemcu (lua için olan) firmware
at versiyonarından farklı versiyonlar yükledim (hafıza problemi olabiliyormuş bazı versiyonlarda)
arduino ide ile kod yazdım

gpio 0 ı low a çekip boot moduna geçirip yükleme yapabiliyorum fakat hiçbir şekilde çalışmadı

at versiyon yüklü iken at ye karşılık ok gelmedi (bi "hi" bile demedi :D)

pin bağlantıları şu şekilde:

ch pd-- pull up vcc
gpio 0-- pull up vcc
gpio 2 -- pull up vcc
gpio 15 --  gnd (dirençli ve dirençsiz denedim)

(bazen gpio15 gnd ye bağlı iken reset attığımda kırmızı led yanmıyor yada sönük yanıyor)
gnd ye bağlamayıncada bozuk karakter basıyor

dirençleri (10k,12k,5k,3.3k denedim)

baudrate hızlarını değiştim denedim

yok mudur ustalar bunun bir çözümü sanırım esp çöp

NOT: program yükleme modunda sorunsuz çalışıyor

alabildiğim en mantıklı hata bu:

load 0x40100000, len 816, room 16
tail 0
chksum 0x8d
load 0x3ffe8000, len 788, room 8
tail 12
chksum 0xcf
ho 0 tail 12 room 4
load 0x3ffe8314, len 288, room 12
tail 4
chksum 0xcf
csum 0xcf

2nd boot version : 1.2
  SPI Speed      : 40MHz
  SPI Mode       : DIO
  SPI Flash Size : 32Mbit
jump to run usererror user bin flag, flag = c
user code done 

12z

Aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum ,yardımcı olabilecek biri yok mu? sevaptır

MrDarK

Haberleşme baudrate 115200 ve rs232 voltaj seviyelerine dikkat ediniz. Kullandığınız modülün resmini koyun, internetteki şemaları kontrol edin. Neden çalıştıramadığınızı anlayamıyorum. Eğer satın aldığınız yer güvenilir bir satıcı ise çalışmaması diye bir problem olmaması lazım.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

cripple

daha önceden esp-01 çalıştırmıştım hocam baudrate ve ttl in voltaj seviyesinde sıkıntı yok
modülü çinden aldım aliexpress de bir satıcıdan
ayrıca not olarak belirtmek isterim normal esp8266-07 modelini bu modülde biraz daha küçültmüşler yeni seri heralde
forumda okumuştum rezanatörün yanlış lehimlenmesi gibi bir hata olabiliyormuş 07 lerde kontrol etmek amaçlı dış kasa
kaplamasını kaldırdım pcb yerleşimi internette resmi paylaşılandan farklı idi

sonuç olarak yapılabilecek herşeyi yaptım şuan için, galiba başkalarıda benzer sorunlar yaşayıp bu seri bozuk diye 
tescillenene kadar bekleyeceğiz

MrDarK

Merhaba; ESP-07 Modeli ile an itibari ile sorunsuz bir iletişime geçmiş bulunmaktayım.

Bağlantılarınızı şu şemaya göre yapın

GPIO15  -> GND
GPIO2  -> Direncle Pull-up
GPIO0  -> Direncle Pull-up (içindeki firmware değiştirilecek ise gnd'ye bağlanacak bir buton eklenebilir)
CH_PD (green) -> Direncle Pull-up
REST (orange) -> Direncle Pull-up

Bunun dışında voltaj seviyelerine dikkat ! Sıkıntısız firmware ile iletişime geçebiliyorum. REST pininin 3.3 olduğuna emin olun. Haberleşme yapıldığında mavi ledi pırpır yapıyor =)

Çalıştıramayan arkadaşlara kolay gelsin :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

cripple

üzerinden baya zaman geçti ama şu esp nin derdi neymiş diye geri dönüp bakayım dedim
esp progeamlama moduna giriyordu fakat çalışma modunda hata veriyordu

hatanın sebebi esp07 nin hafıza problemiymiş 512kb hafıza sı var yeni çıkan firmware ler sanıyorum 1mb flash bellek üzerine yazılmış
ve hataya baktığımda cihaz normal çalışma modunda(spi flash mode diye geçiyor)  başlangıç adresini yanlış yerden başlatarak hata veriyordu
dolayısıyla normal çalışmaya başlayamıyordu

yabancı kaynaklardan firmware1.0.1.bin.zip   adlı firmware yi bulup yükledim ve at modu çalışmasında şu an sıkıntı yok

amacım arduino idesini kullanarak spi vs özelliklerini denemekti(arduino idesiyle bin oluşturup yüklediğimde çalışmıyor bunun üzerine deneme yapacağım)

saygılar..