Kayan Yazı ve Mesaj Projeleri

Başlatan XNHCX, 05 Ocak 2003, 17:28:27

DumrulBey

Merhaba,

Öncelikle aramıza yeni katılan arkadaşımıza ufak bir mesaj:
Hoş geldin "mustafacan"  ;)

Alıntı yapılan: "mustafacan":( yahu ustalar kayan yazı devrelerinde işin mantıkını azbuçuk anladım ama sorum şu şimdi diyelim 5*7 iki adet yani iki harflik matrix yaptık. Peki bu yazıları kaydırırken yada panelde çıkmasını sağlarken bu iki ayrı harfi oluşuran yöneten entegreleri birbiriyle nasıl haberleştiriyoruz.  :?:
vede ben 9-10 harflik bi kayan yazı tasarlamak yapmak istiyorum elinde şeması olan varsa memnun olurum. Yada en azından mantıkını anlatana tyeşekkür ederim.   mmustafacan@hotmail.com
Aslında ekranı süren tümdevrenin birbiri ile pek haberleşmesine gerek yok. Sadece kaskat (cascade) bağlantılarda birbirlerini etkin kılması için tek bitlik bir haberleşme olabilir. Gerisi adres ve vuru (clock) hatları ortaktır.

Anladığım kadarıyla sen iki karakteri aklında şöyle hayal ediyorsun. Yazı kayınca ikinci karakter birinci yerine geçecek ve birinci ekrandan eş zamanlı kaybolacak. Sonra ikinci için dışarıdan üçüncü bir tane gelecek.Kayan yazı mantığı aslında bu değil.

Sürücü devreye bilgi bir sütun kaydırılmış gönderiliyor. Dolayısıyla bu tür ekranlarda karakter adet şeklinde değilde bir karakterin boyutu gibi düşünmek lazım. Yani ekran grafik LCD ekranları gibi her noktasına ulaşabileceğim bir birimi temsil eder.

Mesele aslında ekranda görüntüyü gözü rahatsız etmeyecek bir şekilde sabitlemektir. Kaydırma o kadar basitir ki bunu zamanla anlayacaksın. Hele bir tarama yöntemiyle herhangi bir yazıyı veya şekli ekranda tutmayı başar, bak kaydırmayı tek komutla nasıl yapacağız. Her şey adım adım (step by step) yaparsak anlaşılmayacak konu ve halledilmeyecek sorun kalmaz.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

mustafacan

Verdiğiniz geniş bilgi için teşekkür ederim Ve ilk adımı atarak hafta sonumu bu işe gömüyorum amacım sadece esnaf bi arkadaşa kayan yazı panosu yapmak.(Aslında panoya falan ihtiyacı yok ama ölesine uğraşacaaz) Haydi hayırlısı takılınca soracaam umarım burda olursunuz.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

XNHCX

Dostum daha öncede yazmıştık ama bir daha hatırlatmış olalım.Aşağıdaki siteyi de takip edin.
Anlatım güzel, basitten zora doğru adım adım uygulamalar... faydalı olacaktır.Yalnız dil asm. Proteusta simulasyonunu da yapıp çalıştığını görebilirsin.

http://www4.tpg.com.au/users/talking/5x7%20Display%20Index.html

Kolay Gelsin...

mustafacan

XnchX ustam
saten sitede verilen tüm linkleri tek tek inceledim ve sizin verdiğiniz siteyi 2 gün önce tüm ayrıntıları ile bilgisayarıma indirdim. Ancak işte cahiilik bu ya tabii biz işi 8-9 karakter düşündüğümüz için hiç 1 pixeli hiç tii ye almamıştım. ama galibe basamak basamak gitmek lazım. bazı linklerinde resimleri yok adresler gitmiş onlarıda tazerleseniz memnun oluruz. dediğim gibi hafta sonu başlıcaaz bakalım hayırlı olsun herkeşe...

MeYo

Arkadaşalr güzel devreler yolluyonuzda.Benim bir isteğim olucak.
hani bu eprojedeki devre vardı ya site şu anda kapalı bir arkadaşımız  bana onu mail veya MSN MESSENGER dan yollayabilirse sevinirim Sizlere İyi çalışmalar...
Kızılderili Atasözü »Allah'ın kelimeleri meşe yaprağı gibi sararıp düşmez: cam yaprağı gibi ilelebet yeşil kalır. Lumbee Kabilesi » Günümüzde insanlar bilgiyi arar oldu, hikmeti değil. Halbuki bilgi mazidir, hikmet ise istikbal.

XNHCX

PIC0504 - PIC16C84 ILE 7*16(112) LEDLİ MİNİ KAYAR YAZI CİHAZI

http://s11.yousendit.com/d.aspx?id=F531CA762AC0054E294E9706A165409C

Pass: MeYo

XNHCX

mustafacan

Yaw XNHCX ustaa ne kadar teşekkür etsek azdır.
Sence ne kadar teşekkür edelim.
Valla ne diyelim Büyüüüksüüüüüüün.
Oy oooy oooooooooy.

mustafacan

XNHCX ustam peki bu devrenin proteus similasyon çizimi varmı elinizde.
Baskı devre hazır malzemeleri dizmesi kaldıda. Pice tek tek dosya yükleyip çalıştımı çalışmadımı oldumu olmadımı diye uğraşmiim dedimde similatorle deneyeyim diye düşündüm. bendeki proteus ile çizeyim dedim kayıt etmiyor demo olduğu için crackide bulamadık. bekliyoz işte.

XNHCX

Bu Dosyalardan sadece birisine ait simul. dosyası olacaktı.Dökümanlarımın arsına bir bakayım , araştırayım.
Bulduğumda GROUBSa gönderirim.

Dostum ,
Kullandığınız Proteus hangi sürüm?

mustafacan

XNHCX ustam kullandığım proteus 6.5 kendi sitesinden indirdim.

XNHCX

6.5 SP5 ise ona ait crack var.
Crack Isis'in save k1s1tlama özelligini kald1r1yor.Onu da gönderelim.

mustafacan

Ustam version6,5 sp5in crackini buldum  aresin de crackini arıyorum
kayan yazının protus simulasyonunu bulabildiniz mi? Ben çizimini yaptım ama crack yatığımız için çalışmadı. demoyu yeniden kurdum bu defada demodur çalışmaz dedi. 5 sürümünü kurdum onadada library hatası veriyor sanırım malzeme kodları versionlarda kısmen farklı velhasılı herşey simüleye bakıyoor

:oops:

------------------------------------------------------------------
Denedim Yanılmadım. Çünkü DÜŞÜNDÜM! 8)

mustafacan

ustam küçük bi detayı kaçırmışım 3,5 saat sonunda buldum ama galiba hex dosyasını yapamıyorum  16f84lü 7*16 ledli matrix için elinizde hazır hex dosyası varmı?