Atmega328P pinler hakkında

Başlatan veliusta, 13 Aralık 2015, 22:08:47

veliusta

Merhaba arkadaşlar. Bilen abilere soruyorum.

1) PC6 reset pinine 10K direnç bağlazsak ne olur?
2) Sadece 7.pin ve 8.pinleri kullanarak beslemeyi yaparsak ne olur?
3) VCC ile AVCC arasında fark nedir?
4) 8.pini ve 22.pini kısa devre etmemin faydası var mıdır?

mozkan87

1) Reset bacağına pull up direnci bağlamazsanız programlarken resetdisable bitini set etmeniz gerekir. Ama ISP ile işlemciyi tekrar programlayamazsınız.
2) Olmaz. Eğer beslemeyi tek pin üzerinden yaparsanız işlemci çalışır ama sağlıklı çalışmaz, beklenmedik şekilde davranabilir. Datasheet'te tüm GND ve Vcc pinlerinin hepsine beslemenin ve decoupling kapasitelerinin ayrı ayrı bağlanması önerilir.
3) Vcc digital olan birimlerin beslemesi AVcc ise analag olan birinlerin beslemesi, aradaki farkı datasheet'ten daha ayrıntılı görebilirsiniz. Eğer çok hassas analog iş yapmayacaksanız ikisinide Vcc ye bağlayıp kullanın.
4) İkisini kesisnlikle kısa devre edip kullanmalısınız. Etmezseniz beklenmedik sonuçlar ortaya çıkabilir.

veliusta

mesaj birleştirme:: 13 Aralık 2015, 22:37:34

Blink uygulamasını yaptım çalışıyor.
Tamam programlarken pull-up direncini eklerim.
Yapacağım devrede sadece butonlar ve ledler olacak. AVCC gerekli mi gerçekten?

100nF fitre yapsın diye eklemem gerekir mi?

mehmet

100nF ekleyiniz VCC - VSS arasına. Ayrıca besleme
yolunda 10uF - 47uF arası bir de elektrolitik kondansatör
bağlanması uygundur...
AVCC mecburi değil. ama onu da VCC ye bağlarsanız
iyi olur...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

adiga

Alıntı yapılan: mozkan87 - 13 Aralık 2015, 22:23:401) Reset bacağına pull up direnci bağlamazsanız programlarken resetdisable bitini set etmeniz gerekir. Ama ISP ile işlemciyi tekrar programlayamazsınız.
2) Olmaz. Eğer beslemeyi tek pin üzerinden yaparsanız işlemci çalışır ama sağlıklı çalışmaz, beklenmedik şekilde davranabilir. Datasheet'te tüm GND ve Vcc pinlerinin hepsine beslemenin ve decoupling kapasitelerinin ayrı ayrı bağlanması önerilir.
3) Vcc digital olan birimlerin beslemesi AVcc ise analag olan birinlerin beslemesi, aradaki farkı datasheet'ten daha ayrıntılı görebilirsiniz. Eğer çok hassas analog iş yapmayacaksanız ikisinide Vcc ye bağlayıp kullanın.
4) İkisini kesisnlikle kısa devre edip kullanmalısınız. Etmezseniz beklenmedik sonuçlar ortaya çıkabilir.
Alıntı yapılan: mehmet - 13 Aralık 2015, 23:17:48100nF ekleyiniz VCC - VSS arasına. Ayrıca besleme
yolunda 10uF - 47uF arası bir de elektrolitik kondansatör
bağlanması uygundur...
AVCC mecburi değil. ama onu da VCC ye bağlarsanız
iyi olur...
merhabalar, farklı bir konu açmak istemedim direkt burayı bulmuşken yazayım dedim. ekteki resimde görülen kırmızı ile işaretlediklerim hariç hepsini devreye göre yaptım. aref e kondansatör takmadım ve 1n4148 diyotu bağlamadım. eksiğim varmı acaba.

mehmet

Sıkını olmaz. Ama Aref pinine 100nF
bağlamanız iyi olacaktır. Boşta kalmasın.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

veliusta

Ben bu aralar +5V ile AVCC arasına 10uH koyanları görüyorum. Bunu koymalımıyız?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: veliusta - 24 Şubat 2024, 13:21:57(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Ben bu aralar +5V ile AVCC arasına 10uH koyanları görüyorum. Bunu koymalımıyız?

bir bobin ve sonrasında kondansatör koymak gürültüyü azaltır.
Analog girişlerde de gürültü istenmeyen bir faktördür.
Onunan analog değerlerin gürültülü çıkmasını istemezsin muhtemelen.