Alternatif Yakıt Türleri (Genel)

Başlatan salim ALTIN, 07 Eylül 2005, 10:26:55

Petek

Doğrudan ilgili değil belki ama motorların verimlilik sınıflandırması ve ekonomiye katkısından bahseden bir yazı.

http://www.abb.co.uk/

Sol kenardaki menüden "Big issues in motors and drives" i seçerek habere ulaşabiliyorsunuz.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

ismshn

bunalmis arkadaşıma bir teklifim olacak´

asenkron motorla gerilim üretme işini biz üstlenelim katılan başka arkadaşlarda olabilir sende kabül edersen.
problemleri paylaşalım tartışalım. biz olabilirliğine inanıyoruz sanırım.

diğer makinaları arkadaşlar incelesin. böylece daha çok konuyu incelemiş olabiliriz.farklı fikirler olabilir.

asenkron motora redüktör taksak pervane düşük rüzgarda da döndürebilir mi acaba ilk etabta 0.75kW lık motorla denesek olur mu.

salim ALTIN

Merhaba.
Asenkron motor ile elektrik üretebilmek malasef mümkün değil. Keşke böyle birşey mümkün olsa idi.  Bu arkadaşların söylediği şekilde eğer mümkün olursa o zaman gerçekten dünyanın enerji sorununa kesin bir çözüm olurdu.

Çünki asenkron motorun içerisinde manyetik alanı sağlıyacak bir kaynak yok. Bunu sanırım hepimiz biliyoruz. Motor içinde (8 tane 12 ... vs) kısa devre aleminyum çubuğu var bunlar bir sipirlik bir sarım gibi davranıyorlar. Bu aleminyum malzeme manyetik değildir. Birde rotorun imal edildiği ve bu aleminyum malzemeyi kaplayan demir yani sac malzeme vardır.

Asenkron motor adı üzerinde alternatif yani değişken akım ile çalışır. Elektrik kanunu (ki henüz başka bir kanun ortaya konulamadı) derki; değişken bir manyetik alan içinde kalan iletkende elektro motor kuvveti oluşur. Asenkron motorda değişken bir manyetik alan olduğu için motorun rotorunda bulunan kısa devre çubukları tek sarımlık bir sekonder sargı gibi üzerlerinde oluşan enerjiyi  kendi üzerlerinde dolaştırırlar. Dier bir elektrik kanununun belirttiği gibi; üzerinden akım akan bir iletkende manyetik alan oluşur  kanununa göre de bu iletkenlerde bir mıknatıs kutbu oluşur.

Yani asenkron motorun rotorunda bir manyetik alan oluşması için  öncelikle statordan değişken bir manyetik kuvvet uygulanması gerekir.

Jenaratör olarak kullanımda ise. Dönebilen kısım rotor olduğu için doğal olarak manyetik alanı oluşturması gereken kısım rotor dur. Çünki biz statordan enerji çekeceğiz.  Rotorda aleminyum kısa devre çubukları zaten manyetik alan barındırmaz. Yanlızca rotordaki saclarda bir miktar artık manyetik alan kalır. Bu manyetik alan, biz rotoru döndürür isek stator sargılarında çok az da olsa bir miktar elektrik üretilmesine sebep olur. Arkadaşların bahsettikleri elektrik üretme ancak bu olsa gerektir.
Elimde  imkanlar olduğu için bahsedilen konuda fikrimi beyan ederken okuyacak olanlara da fikir verebilmek için bunları deney şeklinde ve resimli anlatmaya karar vermiştim. aşağıda yaptığım deneyler ile ilgili resimlere bakın lütfen.

Bu resimde görüldüğü gibi motorun 3 sargı girişine bağlı 3 adet kablo arasına AC kondansatörlerleri arkadaşların söylediği şekilde bağladım. Sistemin," eğer üretir ise" ürettiği enerjiyi kullanmak için bir tane 100 W lık lamba hazırladım. Daha sonra asenkron motora kayış ile bağlı olan DC motoru 1500 devir / dakikada döndürdüm. Aşağıdaki ikinci resimde olduğu gibi sistem kendisine bağlı enerji harcıyacak hiç birşey yok iken kondansatörler üzerinde rotorun artık mıknatisiyetinden dolayı bir enerji gösterdi. Bunu iki faz kablosu arasına osiloskopun problerını bağlıyarak aşağıdaki şekilde görüntüledim.

Bu ölçüm Time/div 2msn Volt/div 50Volt kademesinde iken alındı.
Burada sanki elektrik üretiyormuş gibi görünen sistem  100 W lık lamba ile  yüklendiğinde ise aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir sonuç elde edilmektedir.
Burada ölçümler  Time/div 2msn Volt/div 0.2 Volt kademesinde iken alındı. Çünki yüksek bir voltaj seviyesinde iken herhangi bir sinyal görmekte mümkün değil.

Dolayısı ile yıllar önce öğrendiğim ve deneylerini yaptığım , sonra da çalıştığım firmalarda üretimlerini yapmak için çalıştığım jenaratör sistemlerine asla benzemeyen ve doğal halleri ile enerji üretmesi mümkün olmayan asenkron motorlar konusunda işlerimden vakit ayırarak merak edenler için böyle bir deney gerçekleştirdim.
Değerlendirmesi size ait. Ben yanlızca doğru bildiğime inandığım şeyleri aktarmaya çalıştım.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"Merhaba.
Asenkron motor ile elektrik üretebilmek malasef mümkün değil. Keşke böyle birşey mümkün olsa idi.  Bu arkadaşların söylediği şekilde eğer mümkün olursa o zaman gerçekten dünyanın enerji sorununa kesin bir çözüm olurdu.

Salim onca yazıyı (üstelik kaynak göstererek) boşuna mı yazdık.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Yahoo'da asynchrone generator yazarsanız sayısız doküman geliyor. İşin ilginci bu işi bir Almanlar biliyor bir de picprojedekiler galliba.

http://www.gewiekste.nl/ASMvoorbld.bmp

http://www.gewiekste.nl/CberASM.xls

http://www.gewiekste.nl/MolenOntw_Alg.htm

http://mech2006.vtk.be/downloads_2eIr/Actuatoren/windturbinegeneratoren_2pp.pdf

Alıntı Yap....Yani asenkron motorun rotorunda bir manyetik alan oluşması için öncelikle statordan değişken bir manyetik kuvvet uygulanması gerekir.

Rotorun dönüyorsa gerekmez,  statorda sabit manyetik alan olması yeterli. Zaten enerji üretimini başlatan da bu. Yani statordaki artık mıknatısiyet. Rotorda da olsa olur.

salim ALTIN

Merhaba.
Arkadaşlar aslında asenkron motoru gövdesini ve parçalarını jenaratör yapımında  kullanmak güzel bir fikir olabilir.
(Yanlız burada şunu belirtmeliyim.;
Bize okulda Doğru akım üreten makinaları JENARATÖR alternatif akım üreten  makinaları da ALTERNATÖR olarak anlatmışlar dı.)

Şöyle yapabiliriz. Küçük bir asenkron motor alıp sökeriz. Rotorunda ki kısa devre çubuklarından matkap ile delerek kısa devre çubuğunu  ortadan kaldırırız. Bunların yerine N-S kutbu oluşacak şekilde çubuk mıknatısları bu boşluklara yerleştiririz. Mıknatısları yapıştırıcı şeffaf silikon ile yuvaların içine yapıştırırız. Sonra rotoru yerine takarız. Motor kapaklarını kapatırken biraz da kapak kenarlarına silikon sürereseniz suya karşı conta görevi görür. Ayrıca  klamens bağlantı kutusuna da bağlantıları yaptıktan sonra  silikon sıkarsanız kar yağmur altında bile sistem güvenli çalışır.
Asenkron motor sargılarında sipir sayısı fazla olduğundan rahatlıkla enerji elde edilebilir. Tabi üretilen enerjinin voltaj ve frekansının kontrol dışında olacağını söylemeye gerek yok.
Ama elde edileni diyot köprüsü ile doğrultup DC-DC dönüştürücü ile istenilen şekilde kullanılabilir.
Tek sorun pervane gibi görünüyor...
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

Alıntı YapBize okulda Doğru akım üreten makinaları JENARATÖR alternatif akım üreten makinaları da ALTERNATÖR olarak anlatmışlar dı.

Yanlış öğretmişler. :D

Alternatif akım üreten makinalara alternatör denir. Ok.
DC akım üretenlere de dinamo.

Jenaratör, mekanik enerji üreten makina ile alternatörün kuple edilmiş halidir. Örneğin benzinli motor + alternatör ikilisi.

salim ALTIN

Merhaba.
Bazı sözcük hataları eski anılarımı canlandırdı.....
Geçen yıl yanımda staj yapan 3 M.Lisesi öğrencisine 3 fazlı asenkron motorun tek faz ile çalıştırılmasını ödev olarak vermiş hoca.
Bana sordular. Hemen deneyelim dedim ve sordum.;

-3 fazlı asenkron motora 3 üçtan 2 tanesi arasına elektrik vereceğim. Dönmeye başlıyacakmı başlamayacakmı.?

tabi atladı hemen biri - Döner dedi.
-Eminmisin?  dedim.
Dieri atladı.
-Dönmez dedi. ona da Eminmisin dedim.
üçüncü en uyanığı idi. Ben bilmiyom abi, öğrenmeye çalışıyom dedi.
Dier ikisi fikirlerinde ısrar ediyorlardı. Bende her ikisine de
-İddiaya giriyormusunuz ? dedim. Ben her ikinizle de iddiaya girerim. Ama iddia da bişey olsun. Çünki ben dönmez derim, iddiayı kazanırım, döner derim yine kazanırım dedim.
Ve iddiaya girdik. Hem döner diyenle hemde dönmez diyenle.
Uyanık olanı hazırladığı faz-nötr iki kabloyu bana uzatırken,
-yanlızca bunlarla klamense elektrik vereceksin ama başka bişey yapmak yok dedi....

Sizce ne oldu iddianın sonucu ve neden.?

z

Alıntı YapUyanık olanı hazırladığı faz-nötr iki kabloyu bana uzatırken,
-yanlızca bunlarla klamense elektrik vereceksin ama başka bişey yapmak yok dedi....

Yukarıdaki cümle biraz kapalı.

Tek fazlı cereyan ve kapasite yardımıyla 3 fazlı motoru inlete inlete döndürebilirsin.

Öte yandan çok küçük güçlü bir motoru, ilk hareketi vermek kaydıyla gene inlete inlete döndürme ihtimalinde var.

Hiç bir malzeme kullanmadan ve ilk hareket vermeden tek fazla 3 fazlı motoru döndürmek zor görülüyor.

necati

Bu kadar çabuk pes etmeyelim pratik uygulamalar var
Bende yaptım
Okula dönersek
Bir asankron motoru dc motor ile akuple edelim
asenkronmotoru şebekeden çalıştıralım **dönüş yönü ne dikkat**
dc motorada aynı hızda dönebileceği bir voltaj uygulayalım
**aynı yönde**
sonra dc motorun voltajını yavaş yavaş artıralım
ac motor devresindeki ampermetreyi izleyelim
amperin önce azaldığını sonra arttığını ve asenkron motorun
generator oldugunu ve sebekeye akım bastığını görürüz
asenkron motor a
kondansatorleri bağladınız
normal devrinde çevirdiniz
ve enerji alamadınız ise
ikazlamanız gerekir
kondansatorü dışarıda
220v 60w ampula seri diyot üzerinden şarj edin
sonra kondansatoru yerine takın
çarpılmayın ve kondansator deşarj olmaması için acele edin
tekrar çalıştırın
Diger ikazlama şekli
2ad 220v 100w ampulu seri babağlayın
sebekenin notür ile gen notür ünü birleştirin
2 li seri lambanın bir ucunu gen fazına diğer ucu şebeke fazına
bağlayın
lambanın yandıgını görün
tekrar gen çalıştırın lambaların ışığı azalıp çoğalıyorsa
frekans kayması kadar
gen ikazlanmıştır
şebekeden ayırıp çalıştırabilirsiniz
Genel Bilgi
generatorü  yüksüz olarak start ve stop etmelisiniz
**ikazı kaçmaması için**
generator uzun süre çalışmaz ise artık minatısiyet kaybolur
remenans gerilimi çıkmaz bundan dolayı voltaj üretmez
senkron generatorler de avr devreden çıkarılıp ikaz sagısına
+ - polarite ye dikket ederek
12v dc yi 5-10 sn verip avr yerine takılır sonra tekrar çalıştırılır
**AVR   otomatik voltaj regülatorü**
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"

Rotor sabitken elektrik verdiniz sabit durdu.
Rotor donerken elektrik verdiniz donmeye devam etti.

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "Erol"
Alıntı yapılan: "salim ALTIN"

Rotor sabitken elektrik verdiniz sabit durdu.
Rotor donerken elektrik verdiniz donmeye devam etti.

Merhaba.
@erol evet yaklaştın ama küçük bir fark var.

Motor durur iken ilk elektrik verdiğimde, rotorda artık mıknatisiyet yok. (sebebi birazdan) Bu nedenle ilk elektrik verdiğinde çalışmaz. Ve çalışmadıda.
-Ben "dönmez" dediğim kişiye bak ben kazandım dedim.
Tabii dieri o zaman ben haklıyım diye tutturdu. Bekle dedim sıra sende.
Motorun rotor milini yine sabit durdurup ,İkinci defa elektrik verince  az önce rotorun sabit olması nedeniyle kazandığı artık mıknatisiyet bu kez değişken manyetik alana tepki verdi ve motor döndü.
Tabi bizim öğrenciler hemen su koyverdi. Tamam dedim tekrarlıyoruz.
Üçüncü defa elektrik verince motor tekrar dönmedi. Çünki dönmekte iken enerjiyi kesince üzerinde artık mıknatisiyet  kalmıyor. veya kalsa bile çok az. Bu da motoru döndürmez.
Tabi dördüncü de yine dönmeye başlar.

ismshn

bunalmis arkadaşımla ikna etmeye deneye yardımcı olmaya çalışıyoruz ama başaramadık
salim ALTIN arkadaşım deneyde eksikliği olduğu için bizim gördüğümüz değerleri göremedi sanırım keşke sonunda görebilse sonuçları çok şaşıracak bende olmaz diyordum ama bu konuyu ilk açan ben oldum

kondansatörler şarjlı olsun
dönüş yönünü aynı iken artık mıknatısıyet kalsın
yükü gerilim ürettikten sonra bağla

tekrar dene lütfen

ismshn

moderatör arkadaşların dikkatine

bu konu alternatif yakıt türleri konusunu geride bıraktı.
bence yeni bir sayfada 'asenkron motordan alternatör yapmak' başlığı ile eski mesajlarla devam etmeli. hem katılımcı artacak hemde diğer konu arka planda kalmayacaktır.

konuyu biz dağıtmış olmayalım.

bigbey

Evet ya konu hakikaten başka yöne kaydı.
Ben mesela rüzgar enerjisi konusunda sessiz ve derinden bir çalışma içindeyim.
TA6R