'Low Cost Glucose Meter' Projesi

Başlatan coskukoz, 31 Aralık 2015, 14:26:11

coskukoz

Merhaba arkadaşlar,

Biyomedikal cihazlar dersi için proje yapmak istiyorum. Yapmayı düşündüğüm proje kan şekeri ölçüm cihazı ve bu cihazdan veriyi internete otomatik aktarmak. İlk başta 'Bayer Contour TS' ürününün çıkışından Raspberry Pi ile veri okumayı denedim ancak veriyi okuyamadım. Daha sonra Microchip'in sitesinde gördüğüm 'low cost glucose meter' ( http://www.microchip.com/pagehandler/en_us/promo/glucometer/home.html ) demo boardunu gördüm ancak hazır olarak temin edemedim ve kendim yapmaya karar verdim. Bu kararla birlikte malzeme sorunum başladı. PIC16LF1786 ile yapılmış olan bu devre için Pic bulamadım.

Soru1) Low cost glucose meter için farklı ve kolay bulunabilen bir pic kullanabilir miyim?
Soru2) Low cost glucose meter demo boardu nasıl temin edebilirim?
Soru3) Eğer Bayer Contour TS'den Raspberry Pi ile veri okumam kolay olacaksa önerileriniz neler? Nasıl yapabilirim?
Soru4) Az zamanım kaldı en kolay ve uygun çıkış yolu gösterir misiniz?

Resimlerde Bayer Contour TS'nin Windows bilgisayar ile çalışan programının USB kablosunun devre şeması var.

swearer

Microchip in sitesinden üyelik açıp pic için numune isteyebilirsiniz. 3 adet gönderiyorlar. numune isteme aşamasında sizden hex kod istiyorlar daha önce hex li numune istemedim ama sanırım hex i içine yazıp gönderiyorlar. Hatta belki demo board bile gönderebilirler. Support ile iletişime geçin aktif ve ilgili bir destek birimi var.

coskukoz

Bir mail attım umarım yardımcı olurlar.. Eğer yardımcı olmazlarsa diye çözüm arayışına devam ediyorum. Varsa fikir çok ihtiyacım var

selimkoc

Devre şemasından gördüğüm kadarıyla cihaz hem USB hemde UART olarak veri gönderiyor. Başka bir cihaza gerek kalmadan usb kablo ile bilgisayardan (USB HID Terminal ile) verileri izleyin.

Veya UART üzerinden bilgisayarda verileri izleyin. Ondan sonrası kolay. UART birimi olan her pic veya cihaz ile veri alabilirsiniz.

Kabil ATICI

@coskukoz
şema olarak verdiğin FTDI232rl türü bir entegreye ait gibi görünüyor. (USB-UART çevirici)
Yaptığın değerde o şemada verdiğin transistörlü devreleri göz önüne almışsındır.
burada eksik olan bilgi uart haberleşme ile ilgili bilgiler.(baud, stop bilgisi, partiy gibi...) bunlara ulaşabiliyorsan veya ulaştı ise her hangi bir işlemci veya kart ile işlemi gerçekleştirebilirsin.
Ayrıca, seri porttan bilgi sürekli geliyor mu, Yoksa bir komut mu gönderiliyor, bunları netleştirmen lazım. bir komut ile etkinleştiriliyorsa, suyu akmayan çeşme önünde boşuna beklersin...

İşlemcilerin hepsini incelememekle birlikte, PIC16LF1786 özellikle bu tür bir iş için tasarlanmış gibi görünüyor. Düşük enerji harcaması, 12 bit adc, opamp, 8 bit dac gibi özellikleri var. Bunlar harici elemanlar ile gerçekleştirilebilir (başka bir işlemci ile), ama bu programlama bilgisi ve ciddi bir çalışma gerektirir.
ambar7