Windowsta çalışan programı yavaşlatma.

Başlatan kantirici, 07 Ocak 2016, 15:30:46

kantirici

Merhaba arkadaşlar.

Win 7 de çalışan bir programı yavaşlatmak istiyorum. Yani az sistem kaynağı o programa ayrılsın ve yapması gereken işi normalden daha uzun sürede yapsın istiyorum. Bu mümkün mü? Öyle ise nasıl yapabilirim.

kutahyaspor

Process Lasso ile kontrol etmek istediğiniz programa ayrılacak işlemci sayısını, işlem önceliğini vs. ayarlayabiliyorsunuz. Programda çok detay var, hepsine hakim değilim, inceleyin isterseniz.
https://bitsum.com/processlasso/

t2

Elle yapılacaksa, görev yöneticisinden uygulama sağ tıklanır,
"işleme Git"  kısmından uygulamanın işlemine gidilir.
O da sağ tıklanır. "öncelik ata" den "Düşük" seçilir. Varsayılan hali "normal" dir

kantirici

teşekkürler arkadaşlar. Yöntemler tam istediğim sonucu vermedi. Sanırım işlemci pek fazla yüklenmediğinden yine program normal çalışıyor.

kutahyaspor

özel değilse programı öğrenebilir miyim? belki başka çözümler bulabiliriz.

Salih

Yavaşlatmadan kasıt nedir, onun  detaylandırılması gerekir.

Program,
Belleğimi az veya yavaş hızla kullanacak veya
Harddisk erişimi,
ekran kartı erişimi,
İşlemci kullanım oranı,
harici port kullanımları mı yavaşlatılıcak.

kutahyaspor

ben herhangi bir işlemin başlama ve bitiş arasındaki sürenin uzatılması olarak algıladım. Kullanılan dil uygunsa, exe içerisinde işlem yaparken sürekli uğranan adreslerin uygun yerlerine Sleep komutu koymayı düşünmüştüm.

Salih

Alıntı yapılan: kutahyaspor - 08 Ocak 2016, 15:50:48
ben herhangi bir işlemin başlama ve bitiş arasındaki sürenin uzatılması olarak algıladım. Kullanılan dil uygunsa, exe içerisinde işlem yaparken sürekli uğranan adreslerin uygun yerlerine Sleep komutu koymayı düşünmüştüm.

O zaman işlemci meşgul edilmiş olmaz mı? Arkadaş hem yavaş çalışacak hemde kaynaklar az kullanılacak diyor.
İsteğin daha detaylandırılması lazım.

kutahyaspor

zaten saniyede milyarlarca satır işletiliyor, tahminimce sadece işlem süresi uzar, CPU kullanımı artmaz. yine de denemek lazım.

kantirici

c# ile yazılmış bir program var. Programın bir yerde comportu kapatıp tekrar açıyor. Tam bu sırada "eleman bulunamadı" hatası alıyorum. Kendi programımda yaklaşık 80 milisaniyelik bir bekleme sonrasında comportun kapatıldıktan sonra tekrar sorunsuz açıldığını gördüm.
Tam olarak yapmak istediğim comportun kapatılıp tekrar açılması esnasında programı durdurmak yada işleyişini yavaşlatmak idi.

OG

Alıntı yapılan: Salih - 08 Ocak 2016, 17:05:48
O zaman işlemci meşgul edilmiş olmaz mı?
Sleep komutu VB de CPU'ya işkence için kullanılıyor :)
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Salih

Alıntı yapılan: kantirici - 08 Ocak 2016, 17:40:40
c# ile yazılmış bir program var. Programın bir yerde comportu kapatıp tekrar açıyor. Tam bu sırada "eleman bulunamadı" hatası alıyorum. Kendi programımda yaklaşık 80 milisaniyelik bir bekleme sonrasında comportun kapatıldıktan sonra tekrar sorunsuz açıldığını gördüm.
Tam olarak yapmak istediğim comportun kapatılıp tekrar açılması esnasında programı durdurmak yada işleyişini yavaşlatmak idi.

O zaman Timer bileşeni kullanarak, 100ms gecikme sonrası işlem yapacaksın.

peko

Yapacağın işlem için cpu'da bir thread açıp, o thead'i sleep edersen diğer işlemler etkilenmez.
İstediğin kadar bekler, istediğin kadar iş yapar..
Tabii yazılıma bu derece müdahale edebilmek için source kod gerekiyor..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Salih

Özür, ben yanlış anlamışım. Arkadaş, çalışan program için soruyormuş.
Söylediklerimi geri alıyorum. :)

kantirici

Elimde exe vari source code yok  maalesef.