RPİ 2 Serial Port

Başlatan elektronikDelisi, 12 Ocak 2016, 15:59:37

elektronikDelisi

Merhabalar,

Debian işletim sistemli Raspberry Pi 2 Model B üzerinde seri port çalışmaları yapıyorum.
Java ile yapmaktayım.

Aşağıdaki linkte ki aşamaları yapmaktayım.
http://pi4j.com/example/serial.html

Kodlara göre gelen verinin Terminal ekranına yazması gerekiyor.
Java Dosyasını derleyip RPI üzerinde çalıştırmaktayım. Bu aşamada herhangi bir sorun yaşamadım. Lakin veri gönderip alırken sorun yaşamaktayım. Baud ayarları aynı olan başka bir sistemden veri gönderirken ya da alırken sorunlar yaşamaktayım.

Denediğim yollar ve yaşadığım sorunları yazar isem;
* USB UART dönüştürücü üzerinden Windows bilgisayarımdan Seri Port Terminal arayüzü ile veri gönderip almaya çalışıyorum ama sonuç yok. Veri gitmiyor ve alınmıyor. (Bütün Baud ayarlarını denedim.)

* Elimde ki TI Stellaris kitinde UART kurup RPI ye veri gönderiyorum. Veri gönderdiğim zaman RPI terminal üzerinden bazen veri alıyorum o da anlamsız karakterlerden oluşuyor. Anlamlı bir veri Gönderdiğim Zaman örneğin "Merhaba", aldığım veri "âîû??" gibi oluyor. (Bütün Baud ayarlarını denedim.)

* RPI TX ucu ile RX ucunu bir birine bağladığım zaman hiç bir sorun yaşamıyorum. While döngüsü içinde sürekli gönderilen Verileri alabiliyorum anlamlı bir şekilde. Terminal ekranında gözlemliyorum.
Benim için tek umut verici gelişme bu oldu.

Sorun nerede olabilir?

Teşekkür Ederim.

aramızda bir elektrik var..

Gökhan BEKEN

Stop biti ve parity ayarları ile ilgili olabilir.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

elektronikDelisi

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 12 Ocak 2016, 16:45:28
Stop biti ve parity ayarları ile ilgili olabilir.

Abi teşekkür ederim.

Stop biti ve parity ayarları tanımlandığı şekilde veri gönderiyorum ama anlamsız veriler gidip geliyor. "???" ve "yy" gibi
aramızda bir elektrik var..

Gökhan BEKEN

Bu arada baudrate olarak 115200'ü geçmemeye çalışın, projede 38400 vermişler ama raspberry'de baudrate olayı çok özgür değil. Yanlış hatırlamıyorsam 115200'ü geçince çalışmıyordu ama emin değilim.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.