PIC ve röle farklı hat beslemesi hakkında

Başlatan ziyaretci, 13 Ocak 2016, 00:47:58

ziyaretci

Merhaba.

Şunu merak ediyorum:
  PIC ve röle beslemesinin aynı hatta olması PIC'in kilitlenme durumunu farklı hatta göre yüzde kaç etkiler? Tecrübeleriniz size yüzde kaç diyor? Sorunu çözenler için. Şöyle ki; röle beslemeleri ters diyot ile zıt emk önlemi alındı. Röleler transistör ile tetikleniyor. Devrede PIC beslemesine en yakın mesafede 3 adet 100n var. Ve yine olabildiğince kullanmaya çalıştım. Yine elektrolitik kondansatör 1000uF. Ana besleme SMPS 'den alınıyor.

PC817 ile röleleri PIC besleme hattından ayırmaya karar verdim. - Eh bir zahmet diyebilirsiniz. :) -

dursuncemal

hangi pici kullaniyorsun! (yanindan gecmemek icin soruyorum)

ben bu gune kadar roleden kilitlenen pic'e pek az rastladim.ters diyot varsa kilitlenmemesl lazim.urun sıkıntılı olabilir bu durum bana cokça denk geldi cubuk cubuk pic'i  cope  atigim zamanlar oldu.

pici'n i/o larindan cektigim akiminda bana problem yaratigi oldu ki normal sartlar altina  yanlis kullanmamama ragmen (mesela bu cok enteresan bi tecrube oldu!)

besleme hattindan ayırınca sorun yuzde yuz kalmıyo ama extra maliyet bindiriyor.

maliyet sorunu yoksa dc dc konverter kullanmanı onerırım. (cok etkili bir onlem son zamanlarda  favorim )

SMPS kullaniyorsan topraklamayı mutlaka bagla.

trafo varsada 5 voltun   hem + sindan  dan hem - sindenden  topraga   4.7nf x1 y2 kondanstoru bi dene derim.
:=

mehmet

Röleleri 7805' den önce beslerseniz ve regülatör
çıkışını da güzel filtrelerseniz aksiyona gerek
kalmayacaktır.
Hazır röle grupları 5V. ile besleniyor. Cep
telefonu şarj cihazı ile beslemeye çalışınca
sıkıntılar çıkmakta.
@z Hoca' nın taktiği ile röle sürülürse  çok
daha rahat edebilirsiniz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

saybatli

bende roleler ile ilgili bir sıkıntı yaşamadım. ters diyot ve transistörle sürdüm bu zamana kadar.

kayatech

2002 yılında bende böyle bir hataya düşmüş ve PIC ile roleyi aynı beslemeye bağlamıştım. Role 5volt du. Son çare 5v den bir diyot ile PIC'e bir diyot ile ROLE ye +5volt verip diyotların çıkışına kondansatör bağlamıştım. Rolelerdeki zıt diyot ve bu diyota paralel 100nf yine vardı.

Deneyin isterseniz.

Tabi bu durum zorunlu ise yapılabilir. Aksi halde beslemeyi direk roleye verin ve role gerilimini de ona göre seçin.