Elan mcu hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaşabilecek olanlar

Başlatan garezza, 14 Ocak 2016, 10:43:47

garezza

Merhaba arkadaşlar. Elan mcu kullanan yada daha önce kullanmayı düşünüp araştırıp vazgeçen arkadaşlar fikirlerini paylaşabilir mi? Fiyatları çok uygun bunun nedeni ne olabilir? Picle karşılaştırdığımda bazıları nerdeyse 7-8 kat daha ucuz.

Erol YILMAZ

ELAN Taiwan firması ile Microchip ürünleri klonlamasıyla tanınıyor.
Elan'ın fiyatı uygun değil de PIC in fiyatı biraz fahiş olabilir.
İşini görüyorsa, programlayıcısı, IDE'si compileri vs varsa kullanılabilir.
Özdisan getiriyor vs kullananlar da var diye biliyorum.

drozk

Ben kullanıyorum ve memnunum. PIC'lerden çok farkı yok. Komut setinde, eşdeğeri PIC'lerde olmayan tablo okuma (TBRD) ve desimal ayar (DAA) komutları var. Bazılarında komut hızı 2xClk 4xClk olarak seçilebiliyor. Bu sayede yine eşdeğeri PIC'lere göre iki kat hızda çalışabiliyorlar. Fiyatları uygun ve UICE ile çalışması zevkli.
Dokümantasyonu zayıf. Bazı önemli dosyaları Çince yayınlamışlar ve ayrıntılara ulaşmak iğne ile kuyu kazmaya benziyor. Türkiye ditribütörü Özdisan'ın yayınladığı bir kitabı var ama kitap Google çevirisi gibi, dili çok kötü. Fakat gerektiğinde Özdisan'dan destek alabiliyorsunuz. Bir de ICE yazılımında ufak tefek buglar var alışınca önemsemiyorsunuz. :)
PIC 16F84 ile yapılmış meşhur bir frekans sayıcıyı assembly kodlarını uyarlayarak ELAN 78P163 ile gerçekleştirmiştim. Kodları birbirine uyarlamak zor değil.

garezza

Fiyat karşılaştırmasını bende Özdisan üzerinden yapmıştım. Donanımsal olarak sıkıntı çıkarıyormu? Gürültüye bağışıklığı v.b. konularda deneyimleriniz oldu mu?

drozk

Gürültü bağışıklığı için endüstriyel tipleri var. Bu modellerde programlama sırasında seçilebilen ayarları da var.

erkan614

ben hep bir proje yapmak istemişimdir elan ile ama işte hiçbir iteleyici sebep olmuyor

drozk

İteleyici sebep, ancak büyük çaplı projelerde fiyat avantajı olabilir. Amatörlere pek hitap etmiyor.

garezza

Değerli bilgiler için teşekkürler. Son bir senedir gömülü üzerine firmada çalışıyorum. Amatör yada çok adetli olmayan projelerde fiyat çok önemli olmuyor ama adetli projelerde fiyat baskısı çok fazla. Örneğin 50 bin adet üretilecek bir projede maliyeti 2 dolar aşağı çekmek 100 bin dolar demek. Benim itici sebebim bu oldu  :).

Andromeda

Bir ara benim de dikkatimi çekmişti..fiyat ucuz ama döküman yok denecek kadar azdı..
programlayıcısı pahalıydı...basit programlayıcı şeması veya ucuz hazır devre yoktu..
pic , arduino varken amatörün pek ilgisini çekemiyor maalesef..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ahmet_zxc

3 milyon adet için; sitesinde 15 dolar olan işlemcinin microchip ten 3 dolara alındığını biliyorum.

50 000 adet i pek sallamayabilirler..

drozk

Beli bir miktarın üzerinde alım yaparsanız entegre üstüne istediğiniz yazı, kod vs. basıyorlar. Miktarı şimdi çok net hatırlamıyorum ama 5-10K civarındaydı sanırım. Distribütöründen ayrıntılı bilgi alınabilir.

esensoy

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 14 Ocak 2016, 12:57:51
3 milyon adet için; sitesinde 15 dolar olan işlemcinin microchip ten 3 dolara alındığını biliyorum.

50 000 adet i pek sallamayabilirler..
Amiyane olacak ama gerçekten meraktan soruyorum, nerden biliyorsunuz? 9 milyon dolarlık mcu alan firma kimdir mesela?
Bir de bu alım tek kalemde mi yapılıyor, yoksa 3milyon adet, 1 sene içinde mi aylık eşit mi alacağız diyorlar mesela?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

engerex

İnanırım çünkü Aliexpress, Ebay gibi sitelerde satılan bazı ürünler sadece MCU fiyatına hatta kimisi daha ucuz olabiliyor.

vedo35

Elanin kendi web sayfasinda birsuru ingilizce dokuman mevcut.. Ama ne tur orenkler bakmistiniz bilmiyorum.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: esensoy - 14 Ocak 2016, 16:07:49
Amiyane olacak ama gerçekten meraktan soruyorum, nerden biliyorsunuz? 9 milyon dolarlık mcu alan firma kimdir mesela?
Bir de bu alım tek kalemde mi yapılıyor, yoksa 3milyon adet, 1 sene içinde mi aylık eşit mi alacağız diyorlar mesela?
sayaç üreticisi yerli bir firma. isim de veririm ama reklam olmasın şimdi. genellikle doğudaki ülkelere satış yapıyorlar. ayrıca sayaçların ömrü 10 yıl. sonrasında değişmeside gerekli.

yani yapan yapıyor satan satıyor. amiyane olacak ama sallamıyoruz!

mesaj birleştirme:: 15 Ocak 2016, 09:15:08

bu üretim 3 ay gibi sürüyor. sipariş tek kalemde geçiliyor. ödeme ve teslimat 3-4 parti..