Kapalı ortamdaki havayı filtre etmek

Başlatan mustafacan, 12 Eylül 2005, 17:45:05

mustafacan

Benim basit bir proje ve amacım var.
Ama şu odada bulundğu havayı yukardan alıp süzüp geri aynı ortama aşağıdan  aktarmak.
İşte takıldığım nokta havayı filtrelerken havadaki bakterileri ne şekilde dezenfekte edip en aza düşürebilirim?
gerek elektronik üniteler olsun gerekse hava filtreleri ile bu işi nasıl yapabileceğimi bilenlerin yadımını bekliyorum.  Eğer filtre kullanacaksak filtreleri ne şekilde uzunsüre kullanabiliriz?
Filtre varsa Bakım sürelerinin en az  1 ay olmasını istiyorum.

mmustafacan@hotmail.com
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

salim ALTIN

Merhaba.
Öncelikle amacını belirlemelisin.
Toz mu toplayacaksın.?
Bakteri mi öldüreceksin.?

Toz toplamak için önerim statik toz tutucu. Bunu kendin yapabilirsin. Kaskat sistemleri araştır internetten bir defa. Bu şekilde toz tamamen toplanır. Hatta sigara dumanı bile.
Bakteri öldürmek için UV ışık kaynağı lamba öneririm. Fakat o da ozon gazı oluşturur. Aslında ozon da kendi başına dezenfektandır.

Kapalı bir ortamdan bahsediyoruz sanırım. Teknik olarak her şeyi detaylandırsan , alacağın öneriler de detaylı olacaktır.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

mustafacan

2 adet ayakkabı kutusu genişliğinde bir kutu düşünün dediğim gibi bir tarafından hava alınacak içerdeki havadaki  bakterileri öldürdükten sonra aynı havayı diğer çıkıştan verecek sistemin başka bir amacı yok. Br oda içinde aynı havayı devridaim yapacak.
hepsi bu kadar.
UV filtreleme işi hakkında biraz araştıralım bakalım neler bulacağız?

sezgin05

Ultraviyole ışık ile steril yöntemi gittikçe yaygınlaşan ucuz bir yöntem.Artık bazı gıda dondurucularına bile yerleştiriyorlar.Böylece bakteriler öldükten sonra gıdanın ömrü daha da uzamış oluyor.Mustafacan zamanında bu lambadan EPROM silmek miçin lazım olmuştu.Piyasada en kolay İhlas Teknik servislerinde bulursun.Ultraviyole su arıtma cihazında kullanılıyor.Kolay gelsin...

otm

merhaba
eskiden benim arkadaş bu işi yapıyordu yanlış hatırlamıyorsam gerilimi 20.000 volt seviyelerine çıkarıyorlardı ve bu gerilimi ızgaraya vererek havayı fan yardımıyla bu ızgaradan geçiriyorlardı.ama detayları öğrenip yazarım buraya

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "otm2002"merhaba
eskiden benim arkadaş bu işi yapıyordu yanlış hatırlamıyorsam gerilimi 20.000 volt seviyelerine çıkarıyorlardı ve bu gerilimi ızgaraya vererek havayı fan yardımıyla bu ızgaradan geçiriyorlardı.ama detayları öğrenip yazarım buraya
Merhaba.
@otm2002 20 bin yetmez. biraz daha yüksek olmalı. Uğraşan bir arkadaşım vardı. bir boru içine yerleştirmişti elektrotları. Sigara dumanını bir taraftan üflediğinde dier taraftan  dunamsız hava çıkıyordu. Dumanı da boru iç çeperine kaplama gibi yapıştırıyordu.
UV ışık konusunda bord da başka başlık altında yazmıştım. tekrar uyarayım. İnsan için tehlikelidir. GÖZ DE KATARAKT YAPAR. Kesinlikle bu ışığa bakmayın..
Su sterilizasyonunda kullanılanlar 254 nanometre dalga boyunda olanlar. UVC denilen modeli ise plaket pozlama için kullanıyoruz zaten. Karaköyde bankalar caddesinde var. 15 milyon lira balast ve starteri ile birlikte. 8 Watt lık.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

mustafacan

Evet tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Bu ışığa direk maruz kalmamamız gerekiyor anladığım kadarıyla. Peki o halde hava filtrasyonunda kapalı kutu içinde kullanacağımz için gözle görmüyoruz sorun yok demekki.  
Doğrumu anlamışım?

Bir yerde UV nin hemen hemen gün ışığına yakın özelliklerde olduğunu okumuştum. Bu konuda ilgisi olan varmı?

kobrasalar

göze takılan numaralı ve renkli lenslerde uv ile sterile ediliyormuş yani bu uv gözü koruya bilecek kadar etkin
zannedersem bu sistem bir karantina veya yogun bakım sistemi olacak
di mi?

diot

Yani Bu kadar fikirden sonra .. Birde içerideki karbon bilesiklerini (karbon monoksit yada karbon dioksit) temizleyip oksijen üretebilen bir filtre olursa..  :D  
böylelikle ay üssü alfayı da kurabiliriz :D  :D
yaşam odalarında hava encok solunumdan kirlenmekte..

salim ALTIN

merhaba.
@diot yakındır merak etme. Tübitak çalışıyor üzerinde. Bitkilerdeki karbondioksit-oksijen dönüşümü şeklinde. mesela oksijen kaynağı yapılan yerlerde kullanılacak. normal fan ile havayı üflüyorsun bir yerden oksijen dier noktadan dier gazlar çıkıyor.
Dün bize komik gelen şeyleri bugün kullanıyoruz. Cep telefonu kullananlar heralde uzay yolu dizisinden pek zevk almaz.

balper

Bu konuda bir ürün geliştirmiş ve bunu gayri resmi yollardan medikal vs... firmalara satan birini tanıyorum. "gayrı resmi dememin nedeni faturayla falan uğraşmıyor. Dediğin gibi bir kutu var ve hava bir noktasından alınıp, diğer ucundan temiz çıkıyor. 15 - 20 YTL'ye mal ediyor ama sistemin tam olarak ne olduğunu sormadım.

Ticari bir iş için kalkıştıysan zaten bu konuda bir rakibin var demek istedim.

Sistem hakkında detay edinirsem yine de yazarım buraya