Bu adamların scoplarına aşığım

Başlatan HeCToR, 23 Ocak 2016, 20:56:03

HeCToR

Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

z

Porche almayı istemek gibi bir şey.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HeCToR

@z hocam belli olmaz hayatın ne zaman ne getireceği biz hayalini kuralımda  :) senin scobun yanında halt etmiş bu  8-) asıl konu nasıl nerede muahafaza edeceğim çalınırsa oturur hüngür hüngür ağlarım

Mucit23

HeCToR

MT

HeCToR

@Mustafa Tekdemir evet güzel scoplar hocam ama Rohde & Schwarz 'dan başkasını gözüm görmez  :)

Firzen

Alıntı yapılan: CORTEX - 23 Ocak 2016, 23:54:32
@Mustafa Tekdemir evet güzel scoplar hocam ama Rohde & Schwarz 'dan başkasını gözüm görmez  :)
Bizim okulda hocada var kullanıyordum bende hele birde arkasındaki DVI soketi LCD'ye bağladık Mükemmeldi resmen içinde eğitim veriyor ayrı bir program kurmuşlar içine.
Kararsız...

HeCToR

Paylaşmış olduğumu şimdi alamasamda :) önümüzdeki ay içinde 5000 tl'lik bir modelini alıyorum inşallah @Firzen

Cemre.

Hocam, gerçekten ihtiyaç mı?

Öğrenciliğim boyunca @z hocamın geliştirdiği gibi bir scope'a sahip olsaydım tümüyle derdimi çözerdi. Peki bu tarz cihazlara kimler ihtiyaç duyar?
Misal Asus ya da MSI'ın anakartlarını tasarlayan elektronik mühendisi bir abimiz mi? Evde led yakıp söndüren Hüseyin'in ihtiyaç duymayacağı kesin. Bu konuda beni aydınlatır mısınız?

Edit: Video'yu izleyince etkilendim, itiraf ediyorum. Okulda hem analog hem de dijital scope kullanma fırsatım oldu. Düşük frekansta analog scope kullandım ve hayran kaldım, nispeten orta frekansta dijital scope kullandım (rigol'un orta-alt seviye bir cihazıydı sanıyorum), çok hoş özellikler ve yenilikler katıyor (en basiti flash bellek usb arayüzü vs) ancak analog scope'taki o tadı vermiyordu. Bunun en temel nedeni de ekranın yenilenme süresi, eski bir bilgisayarda çalışıyormuşsunuz gibi, ekran kartı driver'ını bulamamışsınız ve sayfalar yüklenirken işlemcinin can çekiştiğini gözlerinizle görüyorsunuz. Bu yüzden dijitallere hep önyargı ile yaklaşıyordum. Yukarıdaki "şeyi" görene kadar. Yine de sizin yorumunuzu öğrenmek isterim. İyi geceler.

Firzen

Alıntı yapılan: CORTEX - 24 Ocak 2016, 00:40:26
Paylaşmış olduğumu şimdi alamasamda :) önümüzdeki ay içinde 5000 tl'lik bir modelini alıyorum inşallah @Firzen
E hadi hayırlı olsun :)
Öğrenci olarak bende kendime OWON marka aldım şuanlık işimi görüyor sonuçta ne RF nede manyetik çalışıyorum Çiplerimdeki sinyalleri göstersin Power electronic sinyallerimi göstersin yeter :)
Kararsız...

z

Bu çok ama çok pahalı olan scoplarla ps hatta fs gibi çok küçük zamanlarda oluşan olayları incelemek mümkün oluyor. Her an elinizinde olması gereken cihazlar değil. Araştırma işleri yapan bir çok bölümü olan firmaların sadece 1 tane alması yeterli.

Bu kadar kısa süreli olaylar nelerdir mesela?

Lojik çiplerimiz clock ve giriş sinyalleri etkisinde durum değiştirirken değişken akım çeker ve besleme voltajı dalgalanır hatta uzun yollara sahip güç hattları, uygun noktalardan kapasitörle GND'ye bağlanmadı ise voltaj sıfıra iner ve çıkar ve bu esnada çip içindeki lojik elemanlar enerjisiz kalarak hafızalı lojik elemanlar sakladıklarını unutur.  İşte bu scoplarla  besleme voltajındaki bu ani göçmeler sıradan sinyalleri izliyormuşçasına yakalanabilir.

Gnd hattı da gürültüye boğulmuş durumdadır.

Bizlerin kullandıkları ucuz scoplar bu olaylara tamamen kördür. Bu olayların neden olduğu görüntüyü sadece kalın bir şerit olarak görürüz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Firzen

Alıntı yapılan: z - 24 Ocak 2016, 08:25:01
Bu çok ama çok pahalı olan scoplarla ps hatta fs gibi çok küçük zamanlarda oluşan olayları incelemek mümkün oluyor. Her an elinizinde olması gereken cihazlar değil. Araştırma işleri yapan bir çok bölümü olan firmaların sadece 1 tane alması yeterli.

Bu kadar kısa süreli olaylar nelerdir mesela?

Lojik çiplerimiz clock ve giriş sinyalleri etkisinde durum değiştirirken değişken akım çeker ve besleme voltajı dalgalanır hatta uzun yollara sahip güç hattları, uygun noktalardan kapasitörle GND'ye bağlanmadı ise voltaj sıfıra iner ve çıkar ve bu esnada çip içindeki lojik elemanlar enerjisiz kalarak hafızalı lojik elemanlar sakladıklarını unutur.  İşte bu scoplarla  besleme voltajındaki bu ani göçmeler sıradan sinyalleri izliyormuşçasına yakalanabilir.

Gnd hattı da gürültüye boğulmuş durumdadır.

Bizlerin kullandıkları ucuz scoplar bu olaylara tamamen kördür. Bu olayların neden olduğu görüntüyü sadece kalın bir şerit olarak görürüz.
Haklısınız hocam örneğin ESOGÜ de VHDL dersi aldığım zaman DDR RAM ve SRAM arasındaki farkı anlatırken dalga sinyal şekillerini bilgisayardan simülasyon olarak görmüştük. Normal osiloskoplar ile o lojik sinyaller görünmüyor (Meraktan denemiştim) ama youtubde bir örnekte nasıl göründüğünün Rohde & Schwarz osiloskop ile denmesini görmüştüm.
Kararsız...

HeCToR

Alıntı YapBizlerin kullandıkları ucuz scoplar bu olaylara tamamen kördür. Bu olayların neden olduğu görüntüyü sadece kalın bir şerit olarak görürüz.
@z hocam çok güzel açıklama yapmış çok basit örnek vermek istiyorum geçenlerde pot şeklinde olan rotary encoder'lar ile ilgili bir projem vardı GW instek marka scobumla encoderi çevirme anında oluşan anlık peak'leri ve oluşan parazitleri göremedim mesela scopta tertemiz görünüyor ama benim lcd'de değerler çevirdiğimde cirit atıyor asıl alanım power tasarım olduğu için gürültüleri görmem gerekiyor bu sebepten dolayı alma ihtiyacı duyuyorum.

ahmet_zxc

şu meşhur bi gavur amca varya;

bir videosunda çin malı ile rohde yi karşılaştırmıştı. menü dahil herşey aynı çok küçük birkaç farklılık vardı.

yani belli bir seviyenin altında cihaz alacaksanız rohde seçmenin bir anlamı yok. aynı işi yapan daha ucuza cihazlar bulmak mümkün!