derin dondurucu çalışması sırasında tv görüntüsü gidiyor

Başlatan gevv, 24 Ocak 2016, 18:34:39

gevv

merhaba,

mutfakda derin dondurucuyu bağladığımız hat üzerinde ki prize 19inc tv bağladım  fakat derin dondurucu çalıştığında (termostat tık ettiğinde)  tv de güç gidip geliyor

uydu alıcı, tv vb. kablolarıda düzenledim tekrar bozmak istemiyorum  acaba tv besleme girişine kutupsuz 275ac 1uf  veya 680nf bağlasam sorunu çözebilirmiyim

HeCToR

gevv bir nevi çözülebilir bir adette 10mm 250vac varistor takabilirsin anlaşılan şebekeniz biraz zayıf
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

gevv

Hocam varistör yüksek voltaj için koruma değilmi?  benim sorunum için çözüm olmaz sanırım

aslında şebeke iyi sayılır en azından ölçümlerime göre voltaj normal  ama  bağlantı yaptığım priz dolaptan sonra geliyor  ondan önceki prize radyo bağlı herhangi bir ses kesilmesi olmadı

tahminimce bağlantı aşağıda ki gibi

HeCToR

Buzdolabı devreye girdiğinde şebeke voltajında dalgalanmalar meydana geliyorsa varistor emer ölçümleriniz normal görülebilir o ölçümü ilk buzdolabı devreye girdiğinde ölçmelisiniz tvnizin beslemesi en yakın evinize giren şebekenin bağlantısına yakın olursa bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz eğer ana sigorta ile bağlandığınız tvnin prizi uzaksa bu aradaki kablo mesafesi direnç görevi göreceği için voltajda dusmeler meydana gelebilir ve parazitlerden kolay etkilenebilir

ahmetbudak

Buat ve prizleri tek tek açıp klemenslerde gevşeklik var mı diye bakam gerekir gibi.

z

Termostata paralel kapasitör, varistör bağlamayı dene.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

1956

Aynı durum bendede var konuyu açtığınız iyi oldu.  mutfakta kombinin hemen altında mutfak tv im var sıcak suyu açtığımda görüntü ve ses gidiyor ekran kapanıyor.İkiside aynı pirize bağlı.3. piriz giirişi boş. Boş olan piriz girişine kondansatör ve varistör mü bağlamalıyım.Eğer faydası olursa değerlerini söylermisiniz.

HeCToR

470nF 450V 10mm 250 varistor yararlı olabilir ama aynı priz üzerinde olduğu için biraz sıkıntılı tv hattını ısıtıcının önündeki bir hatta baglamalisiniz yani sigortaya en yakın hatta

gevv

bilgiler için herkese teşekkürler

kısa sürede dener sonucu bildirim

engerex

Dediklerinizi Tv'nin değilde dondurucunun besleme girişinde  kullansanız daha uygun olmaz mı?

HeCToR

Normalde her ürünün kendi üzerinde bağımsız olması gerekiyor zaten ama elektronik devreye yakın yerde olması daha sağlıklı tv'nin içinde mutlaka olması gerekli zaten demekki kurtarmıyor termostatın dibine rc snubber'da eklenebilir.

MT

Alıntı yapılan: engerex - 24 Ocak 2016, 20:36:08
Dediklerinizi Tv'nin değilde dondurucunun besleme girişinde  kullansanız daha uygun olmaz mı?
Hocam dondurucu beslemesi çözmez , röle şebekeyi anahtarlayarak kompresör, fan vb. kontrolü yapıyor o yüzden tv beslemesi iyi filitrelenmeli.
linkteki tasarım yeterlidir. (sigortayı siz ayarlarsınız çekilen akıma göre)
http://www.elektrotekno.com/userpix/14854_g_kayna_filtreli_1.jpg

mehmet

Alıntı yapılan: ahmetbudak - 24 Ocak 2016, 19:24:56
Buat ve prizleri tek tek açıp klemenslerde gevşeklik var mı diye bakam gerekir gibi.
Yukarıdakilere katılıyorum ve ilave olarak
motorda bir sıkıntı olabilir diye de düşünüyorum.
Sigortayı artırmayacak ama gerilim düşümüne
sebep olacak kısa devreye yakın bir olay
yada kontak sıçramasından kaynaklı
yuksek gerilim koruması mı acaba?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

eddar

Derin dondurucu elektronik ise zaten filtre devresi ve şebeke faz ve notr bağlantı arasında 1 adet varistoru mutlaka bulunur. Derin dondurucu muhtemelen mekanik termostatla kompresörü sürüyor. Bu yüzden verdiğiniz trafolu devreleri derin dondurucuya uygulamak pek mümkün olmaz.

gevv

Alıntı yapılan: mehmet - 24 Ocak 2016, 21:20:36
Yukarıdakilere katılıyorum ve ilave olarak
motorda bir sıkıntı olabilir diye de düşünüyorum.
Sigortayı artırmayacak ama gerilim düşümüne
sebep olacak kısa devreye yakın bir olay
yada kontak sıçramasından kaynaklı
yuksek gerilim koruması mı acaba?

@mehmet hocam nasıl unuttum derin dondurucuya  tekli akım koruyucu prizde bağlı acaba onunda etkisi varmı 

radyo etkilenmeyince direkt tvnin bağlı olduğu hatta takıldı  gerçi radyo beslemeside trafolu bu kadar kısa süreli olaydan etkilenmesi zor yarın hepsini denerim