soft switch mode

Başlatan frederic, 02 Şubat 2016, 15:19:03

frederic

Merhaba, LM2576 switch mode kullanmaktayım, fakat bazı devrelerde giriş beslemesi geldiğinde regüle edilmiş çıkış geriliminin soft bir şekilde yükselmesini ve düşmesini istiyorum. Bu LM serisi entegrelerin bu şekilde üretilmiş olan bir modeli varmıdır acaba ? Yada yoksa bu işi dolaylı yoldan nasıl çözebilirim?

frederic

EGE

ahmet_zxc

2576 nın adj sini alın. voltaj ayar kısmına dijital pot takın işlemciyle kontrol edin.

yada opa548 kullanın.

z

Yahu bu konuyu geçmişte çok tartıştık.

Adjustable switching regulator tasarım aşamasında voltajı ayarlanabilir regülatör demektir.

Regülatöre bağlarım bir bobin, diyod kapasitör adj bacağını ayarlarım çıkış voltajımı istediğim gibi değiştiririm mantığı olmaz.

Ancak dar bir aralıkta ayarlama yapabilirsiniz.

Yok ben böyle yapacağım derseniz olur ama ben yaptım oldu türü bir devre olur. Anahtarlamalı regülatörlerde baştan bazı kabuller yapılır.

Mesela çıkış voltajım şu, voltajdaki rıpıl şu ve endüktans akımındaki rıpıl şu çalışma frekansım olacak diye temel kabulleri yaparsınız.

Sonra bu kabullere göre duty ve endüktans bulunur. Çıkış voltajında  arzulanan rıpıla göre de kapasitör hesaplanır.

Tüm bu hesaplar  belli bir voltaj değeri için yapılır.

Şimdi bu devrede adj bacağındaki referansı değiştirdinizmi yaptığınız tüm bu hesaplar piç olur.

ADJ bacağındaki referansı değiştirdinizmi endüktans akımındaki rıpıl değişir. Anahtarlama elemanındaki stres değişir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: z - 03 Şubat 2016, 09:55:50

ADJ bacağındaki referansı değiştirdinizmi endüktans akımındaki rıpıl değişir. Anahtarlama elemanındaki stres değişir.

tamam değişsin, değişimin sonunda kullandığım malzemenin izin verdiği limitlerin dışındamıyım içindemiyim? içindeysem sorun yok.
abi kızma ama bide uygulama tecrubesi var;
2 yıldır böyle bir devre kullanıyorum banamısın demedi hergün çalışıyor. tam olarak ben yaptım oldu durumu değil ama.
adj ucu nedir, bir tür feedback. fb değişince smps çıkışını bu değişime göre ayarlar. aslanlar gibi de çalışır.

https://320volt.com/wp-content/uploads/2008/08/LM2576_6-55v_1-4-50v.png

şimdi bu şemada 4 nolu bacağa bağlı 47k direnci enerji yokken değiştirip sisteme enerji vermemle,
enerji ve çıkış varken değiştirip dolayısıyla voltajı değiştirmenin ne farkı var?

söylediğin standart smps tasarımlarında geçerli olabilir ama bu entegreler için kesinlikle geçerli değil.

z

Bu şuna bezer.

Herhangi bir switching regülatör al. Hiç hesap kitap yapma endüktans yerine 100uH bağla. Çıkışa da 1000uF bağla. O çip çalışır istediğin voltajı da verir.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: z - 03 Şubat 2016, 10:13:41
Bu şuna bezer.

Herhangi bir switching regülatör al. Hiç hesap kitap yapma endüktans yerine 100uH bağla. Çıkışa da 1000uF bağla. O çip çalışır istediğin voltajı da verir.
yani çalışma limitlerinin içindemiyim dışındamıyım hikayesi..
limitleri aşmadığın sürece istediğin yerini değiştir sıkıntı yok.
stres sinir yok yani..
sonuçta hesap yapmayalım demiyorum. hesabı; devreyi ihtiyacımız olan en ağır şartlara göre yapalım, herzaman en ağır şartlarda çalıştırmasak ne olur?

pwm.c

SMPS devrelerini ayarlı yapmak verim oranının fazla düşmesine neden oluyor ve buda fazladan güç kaybı anlamına geliyor.  smps'den en çok beklenen amaç zaten verimdir. girişten harcanan güç değerine yakın oranı çıkıştan alamıyorsan o smps'nin parazit kaynağı olmaktan başka liner regüleden farkı kalmıyor. bu sistemi ayarlı yapmak için osilasyon ve daha bir çok faktöründe değiştirebilinir olması gerekiyor.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

frederic

Dostlar ben ifade edemedim kendimi sanırım, benim istediğim şey switch mode çıkışını istediğim gerilime ayarlamak değil, sadece elektrik gidip geldiğinde tepe değerine yumuşak bir şekilde çıkması. Devrede ki logic chipler ani elektrik gidip gelmelerine karşı hassas oluyor bazı uygulamalarda.

z

Alıntı yapılan: pwm.c - 03 Şubat 2016, 14:04:52
SMPS devrelerini ayarlı yapmak verim oranının fazla düşmesine neden oluyor ve buda fazladan güç kaybı anlamına geliyor.  smps'den en çok beklenen amaç zaten verimdir. girişten harcanan güç değerine yakın oranı çıkıştan alamıyorsan o smps'nin parazit kaynağı olmaktan başka liner regüleden farkı kalmıyor. bu sistemi ayarlı yapmak için osilasyon ve daha bir çok faktöründe değiştirebilinir olması gerekiyor.

Aynen. Nominal yükte genel kural (şart değil ama böyle) %30 duty çalışılır. Amaç %80 verimin çok üstünde çalışmaktır.

ADJ regülatörle belirli bir gerilim için endüktansı belirlersin devre %30 duty ile çalışmaya başlar. Yük değişir duty kayar, giriş gerilimi değişir duty kayar. Bir bakarsın  %50 sınırına gelmişsin. Bir de ADJ bacağını ayarlarsın duty kaymış gitsin.

Kayarsa kaysın mı?

Biraz endüktans, biraz da kontrol teoride kararlılık çalışmak lazım.

Dedim ya ben yaptım oldu olayı değil. Hesapsız kitapsız 100uH 1000uF örneğinde çıkış yüksüz iken istediğin voltajı alırsın. Yüke bindimi akım ve gerilimdeki rıpıla bakmak gerek. Bunları belirleyen tek şey ise dutydir. (L, sabit C sabit eee F de sabit)

Yapın bir test devresi görün.

Continuous - Discontinuous mod nedir bakın.

Ondan sonra bir daha tartışalım.

Step down regülatör tasarlayalım 300v DC girelim. 12V DC çıkalım. 40A de akım çekelim. Varmı bu tasarıma bir engel? 

mesaj birleştirme:: 03 Şubat 2016, 15:11:36

Alıntı yapılan: frederic - 03 Şubat 2016, 16:32:43
Dostlar ben ifade edemedim kendimi sanırım, benim istediğim şey switch mode çıkışını istediğim gerilime ayarlamak değil, sadece elektrik gidip geldiğinde tepe değerine yumuşak bir şekilde çıkması. Devrede ki logic chipler ani elektrik gidip gelmelerine karşı hassas oluyor bazı uygulamalarda.

Geri besleme bacağına +v çıkışından bir kapasitör bağlarsan çıkış geri besleme dirençleri ve bağladığın C nin oluşturduğu gecikme ile yumuşak yol alarak çalışmaya başlar. Ancak bağlanan kapasitörün kararlılık üzerindeki etkisini gözlemlemek gerekir.