Takograf sensörü

Başlatan ByTEK, 06 Şubat 2016, 10:47:20

Mucit23

Şuanki Çapı 12732km, Yarı çapı 6366km = 6366000 metre yapar. Çevre bu hali ile 39988757,66 metre yapar

Çapı 1 metre artarsa yarı çapı 0,5m artar

Son hali ile yarıçap 6366000,5 metre olur.

Çevre 2xpixr

Çevre Son hali ile 39988760,80m Yani yaklaşık olarak 3m civar birşey artıyor.

ByTEK

z Hocam Merhaba,

dünya örneğindeki mantığınızı kavradım. benim taraftaki formül nasıl olmalıdır doğru sonuç alabilmek için ?

argeman

Sercantek hocam traktöre bağlı tarım makinalarında kullanılan hassas tarıma yönelik bazı cihazlar incelemiştim,janta bağlı bir sensör var ve bu şekilde gidilen yolu bularak arazi alanı hesaplanıyor,fakat sistem çalıştırılmadan önce traktör 100 mt yürütülerek bilgi ekranından kalibrasyon yapılıyor,projeniz ne bilmiyorum ama bu şekilde bir kalibrasyon menüsü eklenebilir.

ByTEK

@argeman hocam bilgi için teşekkür ederim.

Proje fantezi amaçlı Cruise control yapmak. Tecrübe ekseni etrafında düşünüyorum. Karburatorlu manual arabaya uygulamak.

sadogan

Pi yi kaç aldı iseniz o kadar metre artıyor.

z

Alıntı yapılan: SercanTEK - 07 Şubat 2016, 20:49:51
z Hocam Merhaba,

dünya örneğindeki mantığınızı kavradım. benim taraftaki formül nasıl olmalıdır doğru sonuç alabilmek için ?

Otomobillerde teker dönüşü ile km teli dönüşü arasında 1/1 oran varmı bilmiyorum.

Bir sayıcı yapın. Aracın tekerinin yere dokunduğu noktasına ve yere tebeşirle çizik atın.
Sayıcıyı enerjileyin. Aracı yavaş yavaş sürün. Mesela Teker 9. turunda aracı yavaşlatın ve tam 10. turda tebeşirle çizdiğiniz çizik gene yere dokunurken arabayı durdurun.

Sayıcınız kaç saydı okuyun. Aracın ilk pozisyonunu tebeşirle yere çizmiştin. Şimdiki pozisyonu da belli. Arayı metre ile löç.

L metre kadar yolu giderken sayıcı X saydı ise

Demekki L metrede X pals alıyorsun demektir.

Gerisini halledersin artık.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ahmet_zxc

yaww niye kasıyosunuz bukadar anlayabilmiş değilim.

tak sensörü arabaya bi okuyucu yap, elinde dursun.

10km hızla sabit git kaç pals okuyorsun, 20 git kaç pals, 30-40-50...

kaç km de kaç pals aldığına bak olay bitsin. tekerle ne işiniz var. uğraşmayın böyle şeylerle.

ayrıca düşük hızlarda aldığınız pals yanıltıcı olabilir.

ByTEK

@ahmet_zxc

Hocam tecrübe başka olaydır. Belki birileri engin tecrübesi ile yolumuza ışık tutar diye bu konuyu açtım. yoksa dediğiniz gibi yapar geçerim. Benimde amacım burada tecrübe kazanmak. birazda fantezi yapmak :)

OG

Kilometre teli direk tekerlekten alsa fark olmaz ama şanzıman çıkışından veya hemen şaft dan alıyor, değişmedi ise veya farklı yapılarda araçlar varmı bilmem.

http://www.ehliyetokulu.com/m6.htm
Alıntı Yap3. Vites kutusu(şanzıman), Aracın hızını ve gücünü (torku) ayarlar.Duruşlarda park freni görevi yapar.Aracın geri hareketi vites kutusundan sağlanır. Vites kutusu bakımı yapılırken yağa ve yağ kaçağına dikkat edilir. Aracın km saati hareketini km. teli yardımıyla vites kutusundan alır.

1 turda dikkate değer bir fark olmaz ama araç yol alırken lastik yüzlerce / binlerce kez dönüyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ahmet_zxc

bahsettiğim olay direkt deneme yanılma.. yani tecrübe bir yerde..

fantazi olayına ise bişey diyemeyecem.

yapmak istediğin işe fantazi diyorsan bence gayet mantıklı ve makul bir hareket. çünkü piyasada düz vites olup cruise kontrol yapan arabalar var.

ByTEK

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 08 Şubat 2016, 10:26:50
bahsettiğim olay direkt deneme yanılma.. yani tecrübe bir yerde..

fantazi olayına ise bişey diyemeyecem.

yapmak istediğin işe fantazi diyorsan bence gayet mantıklı ve makul bir hareket. çünkü piyasada düz vites olup cruise kontrol yapan arabalar var.

aynen hocam. 96 Uno 70S var bende kullanacağımdan değilde fantezi amaçlı böyle şeyler ile uğraşıyorum. Meslek olarak bilişim sektöründe Network alanında çalışıyorum.

Malzemeleri toparlayınca deneme yanılma ile devam ederim.

Saygılar..