Çalışan bir programın görünür penceresini yazdığımız programla taşımak

Başlatan z, 15 Şubat 2016, 02:22:25

z

Kısaca konuyu özetleyeyim. Eski web kameramdan görüntü yakalama işini  delphide yazdığım programla hallediyordum. Yeni aldığım kamera bu programla çalışmadı. Bende yeni kamera ile verilen görüntüleme yazılımını çalıştırıp onun ekranından görüntüyü alıyorum.

Ancak bu durumda kamera yazılımının ekrandaki pozisyonunun her defasında sabit olması gerekiyor.

İşte bu amaçla kendi programım kamera programının desktopta nerede duracağını ayarlayabilmesi lazım.

Bu amacımı nasıl gerçekleştirebilirim?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Hocam ekran görüntüsü yakalama programları uygulamaların masaüstü konumlarını belirleyip yeri değişse dahi ekran kaydı yapmaya devam edebiliyorlar. Yani böyle özelliği olanlar var. Bu daha efektif bir çözüm olurdu sanırım. Bir düşünün isterseniz. Ama onun dışında teknik bir bilgim yok.
Kolay gelsin, iyi akşamlar.

z

Aslında elimdeki program da dediğiniz gibi davranıyor. Daha doğrusu programı kapadığınızda sonra tekrar açtığınızda programın penceresini en son nereye konumladıysanız o konumdan çalışmaya başlıyor.

Gene de işi garantiye almak istiyorum.

mesaj birleştirme:: 15 Şubat 2016, 02:20:03

Gayet kolay oldu.

MyHandle:=FindWindow(nil, 'IM Magician');
      if MyHandle<>0 then SetWindowPos(MyHandle,0,0,0,716,416,0)
      else
        begin
          application.MessageBox('Program çalışmıyor','',MB_OK);
          halt;
        end;

IM Magician kamerama ait firmanın verdiği programın adı.

FindWindow(nil, 'IM Magician');  komutu ile bu programın çalışıp çalışmadığı öğreniliyor. Çalışıyorsa handle değeri geliyor.

SetWindowPos(MyHandle,0,0,0,716,416,0); komutu ise programı 0,0, noktasına taşıyor ve pencere genişliğini 716,416 yapıyor.

mesaj birleştirme:: 15 Şubat 2016, 02:29:04

Bu durumda bir dizi programla çalışıyorsak hangi program penceresinin nereye açılacağını bu şekilde kolayca belirleyebiliriz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kutahyaspor

ayrı bir thread oluşturup sürekli kendi penceremizin ve kamera penceresinin konumlarını ve  ayrıca kamera penceresinin açık olup olmadığını kontrol etmek lazım.