Vakum memesi ile çip taşıma

Başlatan z, 19 Şubat 2016, 09:05:11

z

Yukarıdaki düzeneği kurdum.

Vakum pompası sürekli olarak çalışıyor.

Valf çalışmadığı zaman vakum memesinden emilen hava sayesinde çip kavranıyor.

Çipi bırakmak istediğim zaman valfi enerjiliyorum ve artık vakum pompası A dan hava emiyor. Fakat bu duruda vakum memesinden de az da olsa hava emilen hava bazen çipin bırakılmasını engelliyor.

Solonoidi vakum memesine giden hat üzerine bağlar T nin A'ya açılan hattına ayarlanabilir vana koyarsam bu kez de memenin kaldırma kuvveti azalıyor.

Çift yollu vana kullanırsam sorun çözülecek fakat masraf yapmadan mevcut malzemelerle sorunu çözemezmiyim?

T ekden solenoide ve vakum memesine giden hortumların yerini değiştirmek de çözüm olmadı.

Memeye giden hatta elle ayarlanabilir vana koyarak hava emişine zorluk getirdim bu da çözüm olmadı.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tunayk

Nozzle A'ya takılır (Vakumun ana emiş hattı), Kavrama için valf açılır, Bırakma için valf kapanır.
Nozzle'ın mevcut yeri de valf kapalı iken pompanın zarar görmemesi için az hava emişi sağlayacak şekilde açık  bırakılabilir.

z

Bu dediğini de denedim. Bu kez de başka sorunlar çıkıyor.

Bu şekilde hava akışını zayıflatırsam çip taşınırken düşebiliyor. Galiba çift yollu vana  alıp işi garantiye almam gerekecek.

Aslında sorun valfin debisinden kaynaklanıyor. Valf çalıştığında A'dan emiş başlıyor ama yeteli değil. Eğer valfi sökersem Adan yapılan fazlaca emiş sayesinde bahse konu sorun kalkıyor. Yani nozzle artık çipi kaldıracak kadar emiş yapamıyor.

Mevcut malzemelerle sorunu çözmeyi çok isterim. Aksi takdirde kmlerce  yol gidip malzeme almam gerekecek.

tunayk

Açıkçası valfin o kadar dar olduğunu düşünmemiştim.  Motoru kapatmayı önereceğim ama bu da ciddi bir yavaşlama anlamına gelecek bunu kabul etmeyeceksiniz. 
Elinizde olan veya çevrenizde bulabileceğiniz malzemeler konusunda biraz bilgi verirseniz belki farklı bir çözüm sunabiliriz.
Yaşadığınız yeri tam bilmiyorum ama mesela etrafınızda hiç yoktan bi doğalgazcı vardır. Bunlarda tehlike anlarında gazı  kesmek için kullanılan elektrikli selenoidler var.  Çok iri sayılmazlar. Bunlardan birini alabilirsiniz.

Edit: Ya da otogaz dönüşümü yapan yer varsa onlarda da var aynı malzemeden var

z

Neyse sorun aşağıdaki gibi çözüldü. Pompadan iki hortum geliyor ama dert değil.

Hava basılan hatta küçük bir delik (A) deldim.

Valf kapalı iken nozzledan emilen hava A dan çıkıyor ve çip kavranıyor.

Valf enerjilenince artık pompa valf üzerinden devirdaime başlıyor. Bu esnada memeden emiş kesiliiyor. Gerçi valfi enerjiledikten 1 sn kadar sonra çip düşüyor ama şimdilik sorun çözüldü. Bir ara malzeme almaya gittiğimde çift yollu vana alırım artık.

mesaj birleştirme:: 19 Şubat 2016, 11:21:05

Vakum pompasının motorunu kapatmak da sıkıntılı.

Buzdolabı ekovatı kullanıyorum. Uzunca süre çalışmış ve ısınmış ekovatın elektriğini kestiğimde ardından tekrar verdiğimde devreye girmesi için ekovatın soğuması gerekiyor.

ipek

hocam buzdolabı ekovatı ile çalışan arkadaşlar ,şöyle bir yöntem bulmuşlardı,beş litrelik çelik soda tüpünü 15 dakikalık peryotlarda
emdirip manometre ibresini optik yansıtıcıyla takip edip durduruyorlar,check valf emiş yapan sensorun en kısa yolunda,emdikleri tüp neredeyse tüm gün yetiyordu...tabi sorsak sistemi anlatmazlar,bu sadece benim gözlemlerim..

ido2323

bende meme istiyorum fotosu var mı?

DEno_12

Alıntı yapılan: ipek - 19 Şubat 2016, 12:44:39
hocam buzdolabı ekovatı ile çalışan arkadaşlar ,şöyle bir yöntem bulmuşlardı,beş litrelik çelik soda tüpünü 15 dakikalık peryotlarda
emdirip manometre ibresini optik yansıtıcıyla takip edip durduruyorlar,check valf emiş yapan sensorun en kısa yolunda,emdikleri tüp neredeyse tüm gün yetiyordu...tabi sorsak sistemi anlatmazlar,bu sadece benim gözlemlerim..

@ipek hocam biraz daha detaylı anlatır mısınız? Merak ettim. Çizim yapabilirseniz de güzel olur. :) Bir de ne amaçla kullanıyorlar bu sistemi yine çip vakumlama mı?

z

Alıntı yapılan: ipek - 19 Şubat 2016, 12:44:39

Bir ara deneyeyim. Ama bu durumda vakum kullanacağım hatta regülatör koymam gerekecek.

Meme ve pompa resmi

dursuncemal

hocam tutmanin  stabil olmasi icin (emis gucunun belli seviyede kalmasi icin )  emis hatti uzerine igne uclu hassas vana kulanabilirsiniz fakat hatta seri balayarak diil hattan tahliye yapacak sekilde olmali.

http://tr.aliexpress.com/item/free-shipping-5pcs-Pneumatic-Throttle-6mm-Flow-control-valve-Pneumatic-fittings-pneumatic-type-speed-control-connector/32420426130.html?spm=2114.49010208.4.15.8NlkpL

cift yonlu valf ilede nozzle hatina tutarken vacum, bırakır ikende basinc uygulayabilirsiniz  chip cabuk duşsun diye.   buzdolabi motorlarinin akis debileri az oldugu icin  seri calismak icin tank kullanma ihtiyaciniz dogabilir.
:=

ipek

@DEno_12   Humax receiver ve fason LNB imal ediyorlardı Bora diye bir arkadaş,dizgi makinaları Kore'den gelmiş vakum kısmı sık bozulunca bazı kısımlarını kendileri icat etmiş benimki sadece yarı hayranlık ve göz aşinalığı idi,yani detayı yakalayamadım,hatırladığım tek şey 24volt dc Pnonamatik valfler o kadar hızlı çalışıyorlardıki çıkan ses sanki musiki,RS 'den piezo arıyorlardı yapışıp kalan parcayı nozzlenin kenarından titretip düşürmek için,tabi orada foto çekmem pek etik olmayacağı için buna teşebbüs edemedim..