PLC ye Nerden başlayacağımı bilmiyorum

Başlatan ekurucolak, 20 Eylül 2005, 00:23:45

ekurucolak

mrb  arkadaşlar ya bu PLC proğramını öğrenmek istiyorum o kadar araştırma yapıyorum bir türlü nedense yarallı bilgiler edinemiyorum bana burda yardımcı olacak arkadaşlardan ricam PLC yi öğrenmem için nerden başlamam hangi yolları izlemem. bana bu konuda tam detaylı ve uygulamalı dökümanlarla yardımcı olacak arkadaş arıyorum her şeyin bir ilki vardır ve öğrenilmez diye bir şey yoktur bende bu ilke burda başlamak istiyorum simdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekür ediyorum.

vitoe

ilk önce otomatik kumanda mantığını öğrenmek başlangıç noktasında isek iyi olur ...

rf

Benim Güzel üniversitemin :) ders notlarından yararlanabilirsin orda bu konuyla ilgili notlar (not dediğim ders kitapları pdf si)

Mersin Unv.
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

murat79

www.argeguvenlik.com da  plc  hakkında  cok  guzel  bi  notlar  diye  bişi  var  oradan  cekip  okuyarak  başlayabilirsin   :)
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

vitoe

yok ben direk programlamaya gireceğim diyorsan; PLC modelini marka olarak belirleyip örnek belirlediğin cihaz üzerine yoğunlaşabilirsin. Programlama mantığı yeni nesil PLC lerde aynı. Belirlediğin markanın kullanım kılavuzlarını indirebilirsin nette mevcut. Eğer bulamazsan özele yaz ben gönderirim.

CaFFeiNe

@ekurucolak

elektrik kumanda devreleri (ladder ile programlama yapacaksan) ve dijital lojik (mantık kapıları, binary hexadecimal sayı sistemleri) ile ilgili bilgin varsa işin çok kolaylaşır.

ekurucolak

verdiğiniz cevaplar için hepinize teşekür ediyorum arkadaşlar.

MICROCEBEL

Arkadaşım ilk önce otomatik kumanda mantığını öğrenmen gerekir daha sonra plc ye yavaş yavaş geçebilirsin.Ben şu şekilde öğrendim ilk önce girişlerin ve çıkışların adreslerini ve daha sonra bunları nasıl kullanabilirim onlara baktım.Ve bir butonla bir motoru mühürlemeli olarak çalıştırmayı denedim ve şunu önerebilirim ilk önce ladder yani merdiven diyagramıyla yazmayı dernersen senin için kolaylık sağlıyacağını düşünüyorum.Sıemens s7200 plc de girişler I0.1,çıkışlarda Q0.0 dan başlar.Kolay gelsin....