25 Ekim 2021, 13:37:25

Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d


kodu iptal etme hakkında

Başlatan yolcu27, 29 Şubat 2016, 21:42:40

yolcu27

arkadaşlar havaya yazı yazma devresi yaptım bir sorum olacak.

devrede alıcı verici ledler ile yazının sabitlenmesi sağlanıyor.

ben bu ledleri koymak istemiyorum . ledlerin çalışma mantığı şu şekilde ;  alıcı verici ledi görünce 0v çıkış görmezken 3v çıkış veriyor. proje sahibinin dediğine göre.

bu çıkış ile kodlardan ve şemadan çıkardığım kadarıyla  bu ledin çıkışı a3 pinine gelince b portu yazı ledlerini yakıyor.


                        
if(ir_alici==0)
                        {
                           
OUTPUT_B(full);
                           break;
                        }
                     }               
            }
            
                       if((
ir_alici==0))
                        {
                           
OUTPUT_B(full);
                           break;
                        }


alıcı pini a3 pini olarak tanımlanmış

benim istediğim bu alıcı ledi iptal etmek ve direk yazı ledlerinin yanmasını sağlamak. bunun için aklıma bu if komutlarındaki ir_alici==0 kısmındaki sıfırları bir yapıp. bu pinide direk devrede artıya bağlamak geldi. kodlarda 3 yerde alıcı led ile ilgili komut var bunların hepsini 1 yapsam ve devre üzerinde direk bu alıcı ledin çıkışının bağlandığı pini (A3) direk artıya bağlasam olur mu istediğim acaba?

kullanılan pic16f628a
2x kalem pil

vitruvius

Tam olarak anlayamamakla birlikte eğer pic enerjilenince led yansın ve bu dışarıdan gelen bir bilgi (alıcı led) ile olmasın istiyorsanız, kodda yanmasını istediğiniz ledleri hiç bir dış sinyali kontrol etmeden direkt lojik-1 yapın. A3 pinine lojik-1 verip alıcı ledi simüle etmenize gerek yok.

yolcu27

Alıntı yapılan: vitruvius - 29 Şubat 2016, 22:33:19
Tam olarak anlayamamakla birlikte eğer pic enerjilenince led yansın ve bu dışarıdan gelen bir bilgi (alıcı led) ile olmasın istiyorsanız, kodda yanmasını istediğiniz ledleri hiç bir dış sinyali kontrol etmeden direkt lojik-1 yapın. A3 pinine lojik-1 verip alıcı ledi simüle etmenize gerek yok.

Hocam alıcı led a3 pinine sinyal veriyor bir nevi. Pic te bu sinyal her geldiğinde b portundaki pinlerin yanmasına izin veriyor.  Videoyu ekleyeyim bir bakın belki dağa iyi olur . ben ledleri iptal etmek istiyorum .
https://youtu.be/uwc6SMQCQOk

dursuncemal

bu pine gelen sinyal sadece ledleri yakmak icin degil yazinin her zaman ayni yerden (motorun ayni pozisyonundan)  baslamasi icin eger iptal edersen bu karalilikta bir goruntu alamayabilirsin.
:=

yolcu27

Alıntı yapılan: dursuncemal - 01 Mart 2016, 02:59:13
bu pine gelen sinyal sadece ledleri yakmak icin değil yazinin her zaman ayni yerden (motorun ayni pozisyonundan)  baslamasi icin eger iptal edersen bu karalilikta bir goruntu alamayabilirsin.

evet doğrudur yazıyı sabitleme amaçlı . açıkcası başaramadım bu ledler ile çalışmasını. butonlarımın fonksiyonları çalışıyor fakat yazı yazdırmaya gelince save ettikten sonra yazıların yazılması için  b portundaki ledlerin yanıp sönmeleri gerekiyor . işte onlar yanıp sönmüyor:)  bende çok uğraştım yapamayınca iptal edeyim dedim oda münkün görünmüyor sanırım. en iyisi ledlerle biraz daha uğraşayım

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.