Çinden alınan SHT10/11 sensörlerinde yanlış okuma sorunu

Başlatan algos, 07 Mart 2016, 12:22:53

algos

Arkadaşlar merhaba,
Çinden aldığım SHT 10 ve 11 sensörlerini kullanıyorum. fakat sonra bir şey farkettim ki yanlış okuma yapıyor sanki. Başka cihazlarla ölçüm yapıp karşılaştırdığımda 3 derece kadar fark görebiliyorum. Yani tolerans değerleri çok yüksek. Bu sensörlerden alıp kullanan var mı? bu yüzden mi ucuz bu sensörler? yanlış okumayı gören arkadaşlar var mı? ve varsa çözüm için ne yaptınız yazarsanız sevinirim.

ismail kaya

Sizinki dht11 olmasın. Çünkü sht11 kararlı fiyatlarda çok ucuz degil

algos

hayır, DHT11 değil, SHT11. Ben yaklaşık 3,5$ alıyorum. bizde en düşük veren 8,5$ a veriyor. Okuma yaparken bekleme yaptıramıyorum. Aynı zamanda timer da var programda çünkü. Acaba bunun etkisi olabilir mi? yani çindeki sht lerin okuma sorunu olmadığını netleştirebilsem başka çözümlere yönelcem. belki böyle bir sorunla karşılaşmış olan vardır diye yazdım. olmadı 30-35 tl verip bizdekilerden bi tane alıp test etmek gerekecek sanırım.

dnacikaya

Son aldığım sht11 lerde bende sıkıntı yaşadım. Daha önce 20 metre kaliteli cat6 kablo ile sorunsuz ölçüm yaparken şimdi 2 metrede ancak ölçebiliyorum. Ya sorunlu bir parti çıktı üretimden yada bundan sonra hep böyle.

alexsi

bende daha önce sht21 lerde aynı sorunu yasadım partide sorun yok falan dediler ama bir daha düzelmedi yinede 2-3 metrede sıcaklık nem yada kuluçka kontrol cihazlarında kullandım. Pull up değerleri ile oynayınca biraz daha mesafeyi arttırabilyorsunuz ama yine de eski toleranslar olmuyor. sapma oluyor.
http://www.kontrolarge.com/ Bildiklerimiz öğrendiklerimiz kadardır. Ya bilmediklerimiz ..?

fahri-

hgs

1 tanesinin plstiktiğini kırıp resim çekip buraya yüklermisiniz ?

Orijinali açıp bakmıştım. Resimlerde çekmiştim, nerede hatırlamıyorum ama ne olduğunu iyi biliyorum. Çakma ise hemen ortaya çıkar.

algos

@hgs, çok net olmadı ama umarım anlaşılır.
SHT yi çinden alıyorum @fahri-

fahri-

Hocam Çin büyük bir yer :) Web sitesi falan var mı diye sormuştum. Ben aramalarımda 3,5$ a sht11 e hiç rastlamadım da.

hgs

algos sadece shtnin plastigin iç kısmının resmi cekin. Bu resimden hiç bir sey anlaşılmıyor. Orijinalde dikdörtgen prizması şeklinde metalik gri renkte bir yüzey var.

Mucit23

Aynısı benim direnç net'de de ilgimi çekti.
PCB üzerine lehimlenmiş olan SHT 11'in fiyatı 22TL civarı iken
http://www.direnc.net/SHT11-AYAKLI-,PR-15664.html

SHT11'in kendisi 33TL civarı
http://www.direnc.net/SHT11,PR-1649.html

hgs

Direnc o resimdeki ürünü yollamıyordur, farklı ürün yolluyordur. Çinden temin edilmiş farklı bir ürün.

algos

@fahri- hocam pardon  :) aliexpress ten alıyorum. bu fiyatlarda var orda.
@hgs hocam, plastiği kırmadan tekrar denicem çekmeyi.
@Mucit23 hocam bana da ilginç geldi. pcb li olan daha ucuz!

Ya bir de bu aliexpress de şunu farkettim. özellikle birçok ürüne göz attım acaba yanlış mı yazılmış diye ama yok değil.
bu ucuz olanlarda SENSIRIO firmasının ürünü diyor, biraz daha pahalı olan da ise SENSIRION diyor. sanırım bütün gizem bu iki kelimede. bir fikriniz var mı?

fahri-

@algos,
Hocam olay çok açık. sht11 in üreticisi sensirion, sanırım ucuz olanlar ya çakma, ya da sensirion firmasının testlerinden geçmeyen performansı kötü fakat çalışan ürünler. Üreticinin farklı isimde olması orjinal olmadığını gösteriyor sanki.

Maxim

yıllar önce direk sensiriondan sample istemiştim, orjinal fabrikasından gelen ürün budur.