s7-200 ve protool

Başlatan SüleymanKara, 20 Eylül 2005, 23:36:22

SüleymanKara

İyi günler

S7-200 ve protool ile ilgili bir kaç sorum olacak.
Protool programı S7-200 'ler ile de kullanılabilir mi?
Bilgisayarda protool ile yazılan programla s7-200 ile PPI protokolü yardımıyla iletişim kurabilir mi?

S7-200'de protool ile iletişim kurması için PLC programında kullanılacak komutlar nelerdir?

Yardımlarınız için teşekkür ederim

asm_Coder

PROTOOL siemens panelleri programlamak için kullanılır.
s7 200 programlamak için STEP7 MicroWin programına ihtiyacın var.
Programı s7 200 e download etmek için PPI kablosuna ihtiyacın var.
y=f(x);

SüleymanKara

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için de;

Bildiğim kadarıyla protool ile yazılan programlar sadece siemens panellerde değil aynı zamanda normal bilgisayar da da çalışıyor.

Benim öğrenmek istediğim protool da bilgisayar için hazırlanan arayüzün
S7-200 PLC ile haberleşip haberleşmeyeceği.
S7-200 programlamak için protool kullanmayacam elbette.

Protool programını incelediğimde yeni dosya oluşturma kısmında s7-200 seçeneği var ama s7-200 ile mpi veya dp üzerinden bilgisayarla haberleşme seçeneği var. Ben ise PLC ile bilgisayarı ucuz olmasından dolayı PPI üzerinden haberleştirmek istiyorum.

S7-200 için PC access adında siemens in bir programı var, onu mu kullanmak gerekiyor.

ground

siemens in microcomputing yazılımı var onu kullan.. siemens bedava veriyor bu visualbasic komponentini..  Öğrenmek için bedava fakat projelerde kullanmak için 300-400 dolar para vermen gerekiyor. (keyini alman için..)

Not: bu komponenti sadece 1 projede kullanıyorsun.. her proje için ayrı alman gerekiyor..

key için disket veriyorlar.. ve bu disketi imkansız kopyalayamıyorsun..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

microcozmoz

Protool programı S7 300 ve 400 cihazlarıyla kullanılan OP paneller için kullanılır. S7 200 için ise TD200 (yanlış hatırlamıyorsam) kullanılıyor.

PPI kablosu şemasını bir yerden bulmuştum devresini çizip çıkardım az işi kaldı isteyen varsa verebilirim. Boşu başına bir sürü para bayılmayın
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

epolat

@microcozmoz
http://www.automatas.org/siemens/comunicaciones.htm
Sizin bulduğununuz şema ile picproje de bulunan şema aynımı acaba karşılaştırırmısınız.Yada, eminim şemayı  isteyen olacaktır bir yere yükleyebilirsiniz.

ground

bak burda konusu geçmiş
http://picproje.org/index.php/topic,472

Alıntı yapılan: "ground"
Alıntı yapılan: "drmp"dostum söylediğine göre vb hakkında yetrince iyisin bana yardım edersen sevinirim

benimde senin gibi bilgisayarla otomasyon üzerine merakı var donanım olarak sorun yok fakat yazılımda bazı sorunlar var
vbasic 6.0 kullanıyorum fakat vb ile bilgisayarın donanımına

ulaşamıyorum yani portlara herhangi bir şekilde ulaşamıyorum portlara ulaşmak için ayrıca dll ,modül denen şeylerden mi kullanmak lazım eskiden qbasic kullanırken böyle şeyler yoktu vb ile

tanışınca afallayıp kaltık bir şey yapamıyoruz
eğer bana yardımcı olursan çok sevinirim

Dostum dediğin olayı(scada) eğer ben visualbasicle yazacam diyorsan

siemensin microcomputing componentini kullanman gerek..

Fakat bu biraz eskide kaldı piyasada artık WinCC gibi InTouch gibi scada programları kullanılıyor..

Alıntı yapılan: "ground"InTouch (Wonderware firması - www.wonderware.com )
http://www.wonderware.com/products/visualization/intouch/

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

WinCC (Siemens - http://www.ad.siemens.de)
http://www.siemens.com/wincc
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

microcozmoz

epolat verdiğin devre bendeki şemayla aynı..Test ettiğim zaman sonuçları bildiririm..
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

SüleymanKara

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

Diyelim ki visual basic'de veya protool'da bilgisayar programını hazırladım.
PLC'ye (S7-200) ekstradan bilgisayarla haberleşmesi için komutlar eklememe gerek var mı?

S7-300 ve protool ile hazırlanan projelerde PLC'ye yüklü bu iş için fonksiyon göremedim. Belki de yanılıyorum.

SüleymanKara

Ayrıca siemensin microcomputing componentini Siemens'in internet sitesi dahil hiç bir yerde bulamadım.

Hangi adresten indirebileceğimi söyleyebilir misiniz?

ground

buyrun  ;)   siemens in sitesi biraz karışık gerçekten..
http://support.automation.siemens.com/WW/llisapi.dll?func=cslib.csinfo2&content=skm%2Fsearch.asp&lang=en&siteid=csius&Query=microcomputing

---

bu programla v.basic de plc nin i/o larına hakim olabilirsiniz.. Fakat dediğim gibi bunu kullanabiliyorsunuz ama çalıştırdığınızda ekrana belli sürelerde mesaj geliyor.. Satın aldığınızda keydiskle beraber cd veriyorlar bu indireceğiniz dosyanın aynısı  ;)  Ama disket 300-400 euro civarında.. Kopyalanmasıda çok zor hatta imkansız.. (gerçi imkansız diye bişe yok bu elektronikte ama)
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

ground

bu disketi kopyalamak için anadisk keydisk denen prog lar vardı disketin bootunu alıp kopyalıyor.. Ben beceremedim valla Bir öneri :)
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

SüleymanKara

Geçen gün çalıştığım yerde WinCC cd'si buldum. İncelediğimde WinCC'nin S7-200 PPI ı desteklemediğini gördüm.
Başka dosyalar mı yüklemek gerekiyor WinCC ile S7-200'ü PPI'dan haberleştirmek için ?

efe1409

Protool programı ile programlayacağın herhangi bir Siemens Operatör Panelini S7-200 PLC ile haberleştirip kullanabilirsin.Yalnız operatör panelini programlarken Protool programında panelin haberleşeceği CPU tipini S7-200 olarak seçeceksin.Daha  sonra programda Interface Area diye bir bölüm vardır.Burada istenilen alarmlar,data mailboxları,alarm ack,v.b haberleşme ve ayarlarla ilgili program parametreleri var. Takıldığın başka bir konu olursa yardımcı olurum.
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

myarbay

S7 200 plc lerde OP panelleride kullanıla biliniyor ama OP paneller için bir database oluşturman lazım ve ordaki bilgiler ile Protool da yazdığın parametreleri birleştirmen lazım daha sonra PLC ve OP arasındaki kablo takıp test edebilirsin ama sadece PLC yi test etmek istiyoran PLCSIM diye siemens in programı var onu yüklemen lazım