Smps arizasi!!

Başlatan vedo35, 14 Mart 2016, 12:15:05

vedo35

Elektrikrikli bisikletin aku sarj adaptoru tamir etmem icin arkadas verdi. Icini actim giris kismindaki termik koruma ntc'si , sigorta, kopru diyot, filitre bobininin bir ayagi eriyip kopmus, koruma direnci( 0.43ohm/3 watt) ve son olarak mosfeti patlatmis. Hepsini degistirdim tekrar patladi. Nerede hata yaptim diye tekrar iyice tarama yaptim hic bir hata yada kisa devre olmus seramik kondansator, diyot bulamadim. Smps kontrol entegresine dahi baktim ama kisa devre olan bir sey cikmadi. Ayni seyleri tekrar taktim gene patlatti. Bende smps tarafosundan suphelendim primer kismindaki mosfetin surdugu sarginin bacakarinin bagli oldugu bobin telleri dis kismindaki sari banta yapismis olarak gordum. Sizce bu sorun trafonun arizali oldugu anlaminami geliyor, yoksa baska bir sorundanmi? Yani kucuk el kadar bir adaptor klasik bir smps adaptor. 
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

yilmaz_kk

Bütün malzemeleri birebir aynı taktınız mı? Muadil vs kullandınız mı? Mümkün mertebe birebir aynı malzemeleri kullanmaya gayret edin. Eğer aynı malzemeleri kullanmadıysanız ve iki patlama sonrasında smps trafonuzun zarar görme ihtimali büyük.

vedo35

Muadil kullandim orjinallerin datasheetlerine baktim bendeki ona yakin degerdeki mosfet, kopru ve sigorta direnci kullandim.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

yas

devreye enerji vermeden osilatör devresini uygun gerilimle harici besleyin, eğer osilatör çalışmıyorsa entegresini değiştirerek deneyin, osilatörü çalıştırdıktan sonra arızalanan malzemeleri yenileyin, eğer trafo hasar görmediyse yüksek ihtimal çalışacaktır.

asma

Alıntı yapılan: yas - 14 Mart 2016, 17:48:21
devreye enerji vermeden osilatör devresini uygun gerilimle harici besleyin, eğer osilatör çalışmıyorsa entegresini değiştirerek deneyin, osilatörü çalıştırdıktan sonra arızalanan malzemeleri yenileyin, eğer trafo hasar görmediyse yüksek ihtimal çalışacaktır.
Merhaba
Bu işlemi yaptığınızda kontrol entegresi sağlam çıkarsa enerji vermeden mutlaka sekonder devresini (diyot , bobin , kondansatör) kontrol edin. Kısa devre olabilir.
Trafo çıkışındaki kısa devre , aşırı akıma neden olur. Çıkış gerilimi oluşmazsa mosfet tam yükte sürülür ve akım sınırlama gibi koruma düzeneği yoksa hızla tahrip olabilir.

Kolay gelsin.

HexfeT

Fet patlayınca kontrol entegresinin de hasar görmesi büyük ihtimaldir. Kontrol entegresinin bozulmuş olması için görünür şekilde patlak ya da kısa devre olması gerekmiyor. Eğer feti direk sürecek şekilde bir hasarı varsa değiştirdiğiniz parçalar yine patlar.