Mikrodenetleyicinin Bozuk Pinini Devredışı Bırakma

Başlatan batigol, 14 Mart 2016, 14:23:57

batigol

Merhaba arkadaşlar,

Elimde F28377S launchpad var. Bu kartın bir pinini nasıl olduysa bozdum. Kart üzerinde pinin tüm bağlantılarını kestim fakat yine de gnd ile kısa devre. Karta bağlanıp kod yükleyebiliyorum debug yapabiliyorum fakat işlemci aşırı ısınıyor kullanılmaz durumda. Bir pin için kartı çöpe atmak istemiyorum, bu pinin akım çekmesini yazılımla donanımla vs. nasıl önleyebilirim? ( pini giriş olarak yönlendirsem de ısınma devam ediyor.)

Kart üzerindeki mikrodenetleyici; TMS320F28377S
Kart bu; http://www.ti.com/tool/LAUNCHXL-F28377S

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

kimlenbu

kart kaç katlı ? ara katlarda bağlantısı varsa işin azıcık zor. dahili pull up varsa pull up, yoksa pull down giriş olarak ayarla.

Ayrıca ilgili pin kart üzerinde herhangi bir sensöre vs bağlı mı yoksa kullanıcıya bırakılmış bir gpio pini mi ?

batigol

Kart 2 katlı ara bağlantısı yok. Kartın çizim dosyası mevcut eagle üzerinden tüm bağlantıları kontrol ettim ve kopardım. Pin normal gpio pini. Aşağıdaki gibi farklı amaçlar içinde yapılandırmak mümkün. Eqep1A girişi olarak denedim sonuç değişmedi. Pull up giriş yaptığımda da sonuç aynı.

yas

Vakti zamanında benzer bir durumla bende karşılaşmıştım. Kartta enerji yokken kısa devre olan pine kademeli olarak voltajı artırarak yaklaşık 35 volt gerilim uyguladım sonunda kısa devre açıldı mcu nun ısınması sona erdi fakat ilgili pin kullanımaz oldu. Yüksek ihtimalle senin kartta da pin girişindeki koruma diyotları arızalanmış olabilir. Tabii aşırı akım çekmesi sırasında silikon bölgenin ısıdan yada fiziksel olarak çatlamaya bağlı olarak tamamen bozulma riski de var. Mesuliyet kabul etmem :) baştan söyleyeyim.

batigol

Alıntı yapılan: yas - 14 Mart 2016, 16:55:06
Vakti zamanında benzer bir durumla bende karşılaşmıştım. Kartta enerji yokken kısa devre olan pine kademeli olarak voltajı artırarak yaklaşık 35 volt gerilim uyguladım sonunda kısa devre açıldı mcu nun ısınması sona erdi fakat ilgili pin kullanımaz oldu. Yüksek ihtimalle senin kartta da pin girişindeki koruma diyotları arızalanmış olabilir. Tabii aşırı akım çekmesi sırasında silikon bölgenin ısıdan yada fiziksel olarak çatlamaya bağlı olarak tamamen bozulma riski de var. Mesuliyet kabul etmem :) baştan söyleyeyim.

En son çare onu denerim artık. Kart zaten bu haliyle kullanılmıyor birşey kaybetmem :)

batigol

kimlenbu

Deneme yaparken 3 tane stm32f4 discovery yaktım, beslemesi yanan oldu, stlink kısmı yanan oldu, işlemcisi yanan oldu. Görünüşe göre yanan şey sadece işlemcinin tek pini değil. Pahalı bir kart değilmiş, ıskartaya çıkar gitsin, işlemciyi değiştir diyeceğim, kartın fiyatından yüksek nerdeyse.

batigol

Alıntı yapılan: kimlenbu - 15 Mart 2016, 12:33:35
Deneme yaparken 3 tane stm32f4 discovery yaktım, beslemesi yanan oldu, stlink kısmı yanan oldu, işlemcisi yanan oldu. Görünüşe göre yanan şey sadece işlemcinin tek pini değil. Pahalı bir kart değilmiş, ıskartaya çıkar gitsin, işlemciyi değiştir diyeceğim, kartın fiyatından yüksek nerdeyse.

Beslemede ve işlemcide sıkıntı yok. Çünkü işlemci yansa zaten pc hiç görmez. Kod atıyorum debug yapıyorum hatta adc bile okudum sıkıntısız. Dediğin gibi işlemci tek başına 30$, kartta 30$. Çözüm bulamazsam yenisini alacağım artık :) Teşekkürler cevap için.