flowcode ile yaptığım program çalışmıyor

Başlatan jamash59, 15 Mart 2016, 15:35:31

jamash59

Sevgili dostlar,
Ben de 56 yaşımdan sonra bu işi merak ettim. Ancak, ASM, C gibi yazılım dillerini bilmediğim için flowcode'a yöneldim.
flowcode5'de bir led'i yakıp söndürebilmek için bir deneme yapıyorum. C kodu, ASM'yi ve HEX'i zaten kendi üretiyor. bu hex, Isis'de de çalışıyor(Watchdog Timer'ı kapatmak şartıyla). Bu arada Pickit2 kartını da aldım.  Hex'i Pickit2 ile entegreye de yazdırıyorum. Ancak, devreyi kurup çalıştırdığımda led sadece yanık kalıyor. Ayrıca, aldığım Pickit2 de mi yoksa entegre'de mi sıkıntı var kuşkusuyla kartı aldığım yere götürdüm. satan arkadaş sağolsun kendi yazdığı bir programı verdiğim entegreye yükledi ve kurduğu devre ile çalıştırdı.
Bu arada da kulağıma şöyle bir karsuyu kaçırdı: Flowcode ile yazma C kod öğren dedi. valla ne yalan söyleyeyim bu saatten sonra yazılım dili öğrenmek bana zor geliyor.:)) flowcode'da böyle bir sıkıntı mı var acaba?
Ben söylediğini pek inandırıcı bulmadım o yüzden dosyaları yüklüyorum. rica etsem bakarmısınız?
http://dosya.co/?op=my_files
bu arada mehmet saim beyin flowcode6 versiyonunu da denedim. algoritmayı yazıp deneyebiliyorsunuz. küreğini de indirdim ama derleme yapamadım.

JKramer

Merhaba,

Verdiğiniz adreste kullanıcı adı - şifre ekranı geliyor. Siz kodlarınızı code tag'leri arasına alıp buraya koyun, bir de gerçek devrenin fotoğrafını çekip koyarsanız daha kolay yardımcı olunabilir. Konuya resim yüklemek için aşağıdaki başlıkta açıklamalar var, oradan faydalanabilirsiniz:
https://www.picproje.org/index.php/topic,30919.0.html

dursuncemal

hadi asm olmasada c code ogrenmekte fayda var.zira kontrolunuzde olmayan yazilim birgun caninizi sikacaktir
:=

MC_Skywalker

nacizane tavsiyem daha bati bir dil olan basic öğrenmeniz Picbasic, Proton veya Microbasic gibi bir ide seçer ve kolaylıkla program geliştirisiniz.

jamash59

anlıyorum arkadaşlar.. tüm dostların tavsiye ve önerilerine teşekkürler ederim, ama flowcode'daki  sorun nedir acaba? yani bu kadar basit bir devreyi dahi yapamıyor mu bu program? yani simülatörlerin hepsinde çalışan kodlar, gerçek devrede iptal midir?

dursuncemal

hocam programin uretigi c code larini paylasirsaniz yardimci olmaya calisiriz

feridund

Alıntı yapılan: jamash59 - 15 Mart 2016, 15:35:31
Sevgili dostlar,
Ben de 56 yaşımdan sonra bu işi merak ettim. Ancak, ASM, C gibi yazılım dillerini bilmediğim için flowcode'a yöneldim.
flowcode5'de bir led'i yakıp söndürebilmek için bir deneme yapıyorum. C kodu, ASM'yi ve HEX'i zaten kendi üretiyor. bu hex, Isis'de de çalışıyor(Watchdog Timer'ı kapatmak şartıyla). Bu arada Pickit2 kartını da aldım.  Hex'i Pickit2 ile entegreye de yazdırıyorum. Ancak, devreyi kurup çalıştırdığımda led sadece yanık kalıyor. Ayrıca, aldığım Pickit2 de mi yoksa entegre'de mi sıkıntı var kuşkusuyla kartı aldığım yere götürdüm. satan arkadaş sağolsun kendi yazdığı bir programı verdiğim entegreye yükledi ve kurduğu devre ile çalıştırdı.
Bu arada da kulağıma şöyle bir karsuyu kaçırdı: Flowcode ile yazma C kod öğren dedi. valla ne yalan söyleyeyim bu saatten sonra yazılım dili öğrenmek bana zor geliyor.:)) flowcode'da böyle bir sıkıntı mı var acaba?
Ben söylediğini pek inandırıcı bulmadım o yüzden dosyaları yüklüyorum. rica etsem bakarmısınız?
http://dosya.co/?op=my_files
bu arada mehmet saim beyin flowcode6 versiyonunu da denedim. algoritmayı yazıp deneyebiliyorsunuz. küreğini de indirdim ama derleme yapamadım.

flowcode 6 küreği vs nereden buldunuz teknolojiekibindeki kürek kısıtlı çalışıyor. bu arada youtube flowcode 5 yazın çok sayıda eğitim var.

jamash59

feridun bey, flowcode6 yı epey bi önce bir siteden indirmiştim. arzu ederseniz ek olarak yüklüyorum. ama siz de belirtmişsiniz sadece simülasyon yapıyor ancak kod üretemiyor.
http://www.4shared.com/rar/GBTaVcLpba/Flowcode-C.html
İkinci konu ise dediğiniz gibi youtube'daki flowcode5 ile ilgili neredeyse tüm eğitim videolarını indirdim:)) herşey yapılabiliyor (asm, c, hex kodları üretiyor) ancak, üretilen hex'i pickit2 ile entegreye attığımda çalışmıyor, sorunum bu idi. yukarıda da link'i vermiştim. ürettiği C kodu buraya indireyim.

#define MX_PIC

#define MX_USES_UINT8 1
#define MX_USES_SINT16 0
#define MX_USES_CHAR 0
#define MX_USES_FLOAT 0
#define MX_USES_SINT32 0
#define MX_USES_BOOL 1
#define MX_USES_UINT16 0
#define MX_USES_UINT32 0
//Mikrodenetleyici için tan?mlamalar
#define P16F628A
#define FC_CAL_PIC
#define MX_EE
#define MX_EE_SIZE 128
#define MX_UART_1
#define MX_UART_1_TX_PORT portb
#define MX_UART_1_TX_TRIS trisb
#define MX_UART_1_TX_PIN 2
#define MX_UART_1_RX_PORT portb
#define MX_UART_1_RX_TRIS trisb
#define MX_UART_1_RX_PIN 1
#define MX_PWM
#define MX_PWM_CNT 1
#define MX_PWM_PSCA1
#define MX_PWM_PSCA4
#define MX_PWM_PSCA16
#define MX_PWM_1_PORT portb
#define MX_PWM_1_TRIS trisb
#define MX_PWM_1_PIN 3

//Fonksiyonlar
#define MX_CLK_SPEED 4000000
#ifdef _BOOSTC
#include <system.h>
#endif
#ifdef HI_TECH_C
#include <pic.h>
#endif

//Dosya yap?land?rmas?
#ifdef _BOOSTC
#pragma DATA 0x2007, 0x3fed
#endif
#ifdef HI_TECH_C
__CONFIG(0x3fed);
#endif

//Dahili fonksiyonlar
#include "C:\Program Files\Flowcode\v5\FCD\internals.c"

//Makro fonksiyon bildirileri

//De?i?ken bildirileri
#define FCV_TRUE (1)
#define FCV_FALSE (0)

#include "C:\Program Files\Flowcode\v5\CAL\includes.c"

//Makro uygulamas?

void main()
{
   //Initialization
   cmcon = 0x07;

//Interrupt initialization code
   option_reg = 0xC0;

//Döngü
   //Döngü: ?ken 1
   while (1)
   {

//Ç?kt? 
      //Ç?kt?  : 1 -> B3
      trisb = trisb & 0xF7;
      if ((1))
         portb = (portb & 0xF7) | 0x08;
      else
         portb = portb & 0xF7;

//Gecikme   
      //Gecikme   : 500 ms
      delay_ms(255);
      delay_ms(245);

//Ç?kt? 
      //Ç?kt?  : 0 -> B3
      trisb = trisb & 0xF7;
      if ((0))
         portb = (portb & 0xF7) | 0x08;
      else
         portb = portb & 0xF7;

//Gecikme   
      //Gecikme   : 500 ms
      delay_ms(255);
      delay_ms(245);

}

mainendloop: goto mainendloop;
}

void MX_INTERRUPT_MACRO(void)
{
}

bir de bana ilginç gelen bir led'i yakıp söndürebilmek için bir araba kod yazıyor. sağlıklı bir iş mi bilmiyorum? en sonunda ya arkadaşların tavsiyesi C dilini öğreneceğiz ya da bu işten vazgeçeceğiz:))

dursuncemal

Hocam eğer istbulda yasiyor iseniz 2saatlik işiniz var c ye başlayın derim yardımcı olurum

jamash59

dursun hocam, maalesef kocaeli'nde ve de karamürsel gibi ufak bir ilçedeyim. teklifin için çok teşekkür ederim. imkan olsa memnuniyetle!..

bu arada ben de osman cemal:))
ama arada bir istanbul'a geliyorum. eğer 2 saatte bu işi çözebilirmiyim bilmiyorum. o kadar zeki olduğumu sanmam ama yine de denerim.:))

ayhani

Çok büyük ihtimal osilatör  ayarlarını yanlış yapmışsınızdır.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

jamash59

ayhani hocam, yukarıda linki verdiğim fcf uzantılı dosyadan bakarsanız osilatör olarak xt, frekans 4Mhz seçili.. ayrıca wdt'yi de on yaptım. simülasyonda sanırım wdt kapalı olacak.bilemedim daha ne yapmalıyım?

feridund

configürasyonda wdt dahil herşeyi kapatın. ayrıca mclr 3-10 k ile +5 v a bağlayın.
flowcode 4 sürümünden beri kullanıyorum. profesyonel işler de bile flowcode kullanıyorum. hiç sorunsuz her işimi görüyor. zaten flowcode içinde de c blokları yazabiliyorsunuz.
4 shared engelli olduğu için istediğiniz yazılımı ekte yeniden yapıp ekledim. çalışmazsa bilgi verin.

jamash59

ben 4shared e giriyorum. sonra baktım ki DNS ayarlarımı değiştirmişim:)) hanımın cep tel.inden girince anlaşıldı.

feridun hocam, ekte  birşey bulamadım.