Buzdolabı alt kısım soğutma sorunu

Başlatan Mucit23, 28 Mart 2016, 09:57:07

Mucit23

Selamlar,

Evde Vestel marka bir buzdolabı var. Buzdolabının alt kısmın soğutması problemli. Buzdolabı alt tarafı soğutmuyor. Yaklaşık 1,5-2 aydır bu problem yaşanıyor. 7 senelik bir buzdolabı daha önce böyle bir sorun yoktu.

İnternette bayağı araştırdım. Sorun anlatılanlara göre buzluktan alt bölmeye soğuk hava taşıyan hava kanalları buz ile tıkanması. Böyle olunca alt bölmeye soğuk hava gelmiyor ve sonuç olarak alt bölme soğutulamıyor.
Çözüm olarak buzdolabını dinlendirmekten bahsediyorlar.. Ortalama 24 saat boyunca buzdolabının fişini çekip buzların erimesine müsade edin deniliyor. Daha önce bu işlemi 2 defa yaptık. Her seferinde 2-3 hafta düzgün çalışıp aynı şekilde soğutmamaya başladı buzdolabı. Son 2 ay içerisinde 3. kez aynı problem yaşanıyor. Hatta en son hava kanallarına saç kurutma makinasıyla sıcak hava bile verdim. Şuan aynı problem var.

Sorun sizce neden kaynaklanıyor? Acaba kapak lastiklerinimi değişmek gerekir? İçeriye lastiklerden hava alıyor olabilirmi?

kutahyaspor

nofrost dolapta buzluk kısmının kapak lastiğinde sorun olunca içerde iki parmak buz oluşuyordu. teknik bilgim yok ama, buzlanma oluşuyorsa sisteme biryerden hava girişi oluyordur diye düşünüyorum.

Mucit23

Ama buzlukta pek buz oluştuğu söylenemez.

Jarvis

Dolabın iç kısımda polüretanın (izolasyon malzemesi) içinde kalan evaporatör boruları sayesinde buzdolabı soğutulur. Şimdi bu evaporatör borularının karlanması ve buzlanması sonucu soğutma çevrimi çok verimli gerçekleşmez. Buzdolabınızı dinlendirdikten sonra siz defrost yaptırıyorsunuz aslında ve bu buzları eritiyorsunuz daha sonra tekrar buzlanıyor anladığım kadarıyla.

1) Dolap contalarından (lastikler) içeri hava alıyor olabilir. saç kurutma makinesi ile biraz ısıtıp yapıştırın, o şekli alacaktır. Gözle kontrol edebilirsin eğer açıklık varsa değiştirtin.
2) Dolabı maximum soğutma seviyesinde kullanmayın. Orta kademelere getirmeyi deneyin.
3) Dolabın en zor soğuyan kısmı alt kısmıdır , bu yüzden sebzelik olarak adlandırılır. Buraya sebzelerinizi koymanızı tavsiye ederim. Olması gereken sıcaklık +4C dir normalde.
4) Dolabın arkasındaki ısıtıcı çalışmıyor olabilir. NF ürünlerin çoğunda evaporatör altında ısıtıcı olur dolaba defrost yaptırmak için.
5) Dolapta fan varsa çalışmıyor olabilir. İçerideki fan hava çevrimini sağlayarak alt tarafın sıcak kalmasını engeller. (Dolap NF ise fan kesinlikle vardır)

Bu arada, dolabın modelini buraya yazarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.

maodon

gazı kaçmış yenı gaz versınler yagıda eksık olabılır motordan nasıl ses gelıyor ona göre degerlendırmek gerek seste anormallik motordan oldugunun işaretidir hava kanallarının tıkanması yapmaz bakır boruların tıkanması yapar servise götürüp azotla temizlenmesi gereklidir

mesaj birleştirme:: 28 Mart 2016, 13:19:06

Alıntı yapılan: Mucit23 - 28 Mart 2016, 11:48:21
Ama buzlukta pek buz oluştuğu söylenemez.
bunun sebebi termostat da olabilir ılk önce bunu kontrol et degiştirmesi kolay olur elektronık termostatsa sen bile yaparsın

seco06

NF ürünlerin çoğunda evaporatör altında ısıtıcı olur dolaba defrost yaptırmak için. Benim başıma bu olay gelmişti. Arızalı cam tüp rezistansları değiştirince düzeldi. Ölçü aleti ile dirençlerini ölç arızalı olduğunu göreceksin. Dolabı dinlendirmek çözüm değil. Havalar ısınınca bunu daha kısa sürede bir yapmak zorunda kalacaksın. Isıtıcıda üst bölmede kapağı açınca tam karşındaki plastik bölmeyi açacaksın onun arkasında altta. Biraz zahmetli iştir. Tamirciler bu iş için 150 tl civarı alıyor.

Mucit23

Buzdolabı Vestelin Buz640 modeli.

Hocam bu dediğiniz işlemi nasil yaparım? Tam olarak o Isıtıcıları nerededir?

Bu arada bu problem oluca Soğutucu bölüme soğuk hava taşıyan kanallardan su damlaciklari geliyor.  Donma problemi kesin gibi.

muhendisbey

Hocam bir sıkıntı da fan motoru arızası olabilir. Buzluk bölümünün hemen arkasında. Fan zaman içerisinde gevşeyip çıkma noktasına gelmişti. Kanallara çok yaklaştığı ve sürttüğü için hem ses hem yeterli soğutma yapamıyordu. Soğuyan yapraklar arasından hava akışı ile soğutma sağlanıyor.

Defrost işlemini normal kullanımda yapıyor mu bundan emin değilim. Çözme modu için rezistans kullanılıyor da olabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mucit23

Yok hocam fanda bir sıkıntı yok. Fanın çalıştığı net bir şekilde duyuluyor ve çalıştığı zaman buzluktaki hava akımını net bir şekilde hissediyorum.

Bunlardaki mantığıda tam olarak bilmiyorum aslında. Galiba şu ısıtıcıya içeriden müdahale etmek gerekiyor. Bu ısıtıcı rezistans defrost için değilmi?

maodon

fan çalişmasada buz yapar hemde her buzdolapta fan yoktur büyük dolaplarda olur.fanın görevi ısıyı arkadan atmaya yarar buzu gaz ve motor yapar.

muhittin_kaplan

damdan düşen ben,
beko buzdolabı, 8. yılında yaptı, Buzluk kısmıyla Alt bölme arasında "ISITICI" var o bozulmuş.Alt la üst arasında  Buz yapmasını engelleyen, ben girişeyim demiştim, zor buzluk felan sökülüyordu.4 sene kadar önce 80tl vermiştim.

Mucit23

Yok buzlukta fan var. Kondanserin fanı ayrı. Buzlukta hava sirkülasyonu için ayrıca bir fan var. Ben şu ısıtıcı işine bi bakayım. Nerdedir nasıl sökülür vs tam bir muamma

Jarvis

Isıtıcı, kompresörün 4-5 saykılında bir  evaporatör borusu üstündeki karlanma buzlanmayı eritmek için devreye girer.  Muhtemelen 220V AC gerilim ile  10W-15W arasında bir rezitanstır. Elektronik kontrol kartına girişleri vardır ve board üzerinde mutlaka açıklayıcı şekilde yazar. Çalışıp çalışmadığını öğrenmek için bu 2 girişten akım çekiliyor mu bakmak lazım.

maodon

gaz basıncı nı kontrol et manometre ile r600 a çevreci gazı gramı düşmüşse sogutmada sorun yapar

Mucit23

Sorun dediğiniz gibi rezistanstan. Bugün buzdolabının iç kapağını söktüm. Kondenser'in al tarafında alimünyum folyaya benzer bir malzeme var. İki adet kablo giriyor. O kabloları ölçtüm herhangi bir direnç göremedim. Sanırım ısıtıcı budur. Üzeri buz tutmuş. Bu malzemeyi değiştirmek yeterli olacak sanırım.