STM32F4 giriş pini tanımlama

Başlatan 94onur94, 29 Mart 2016, 17:02:27

94onur94

Arkadaşlar global olarak giriş pini tanımlamaya çalışıyorum. Giriş pini GPIOC_IDR.f3 kaydedicisinde. Olması gereken;

sbit giris_pin at GPIOC_IDR.f3;

ancak mikroC derleycisi "Syntax Error: 'b' expected,  but 'f3' found function.c" mesajlı bir hata veriyor. Ancak sbit red at GPIOG_ODR.B15; gibi giriş değilde çıkış pini tanımladığımda hata vermiyor. IDR içinde f(x) bölgesini bulamıyor. Ama if içinde GPIOC_IDR.f3 girişini sorguladığım zaman derleyici hata vermeden derliyor. Nasıl bir giriş pinini sbit ile tanımlayabilirim?

selimkoc

register veya değişken bitlerini .B ifadesi ile tanımla. Önceki versiyonlarda .F idi.

94onur94

Cevabınız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi sorun çıkartmadan derledi. STM32 mikroC kitabınızı okudum, başlangıç seviyesi için yeteri düzeyde bilgi vermişsiniz ve örnekler ile çok güzel bir anlatım yapmışsınız. Başarılarınızın devamını dilerim.

LukeSkywalker

Bu sorunun temel sebebini anlamak icin ctrl+alt+d  tuslarina basarak yapilan register tanimlamalarina bakabilirsiniz. Versiyonla alakali bir durum değil bu. Eger kod icerisinde islem yaparken gpiox_idr.fx gibi bir  sey yazarsaniz hatasiz derlenecektir. Fakat tanimlama yapilirken bite dogrudan erisip tanimlama yapamazsiniz. C struct konusuna göz atın.
İyi çalışmalar.