tristör modül bağlantıları

Başlatan frederic, 25 Mayıs 2016, 13:31:40

frederic

Merhaba, aşağıda 2 ayrı görüntüde ki şema ve elemanlar birebir aynıdır. Sadece çıkışların gate ve katod bağlantıları farklı olarak belirtiliştir.

Sormak istediğim şey bu iki bağlantı da doğrumudur acaba ? Gate ve katodlar istenildiği gibi bağlanabiliyormu bu şekilde çift çıkışlı pulse trafolarında ?

94220039

Ben aşağıdaki gibi kullanıyorum.

frederic

hocam çıkışlara koyduğunuz diyotlar gereklimi sizce? gate katod arasını direk bobin olarak bağlamak daha sağlıklı gibi.

ylmz

100 r ler yerine 10 k at paralelıne 100 nf at sinyal düzelecektir diyot atıyorsanda 159 tercihimdir. unutmadan ilk girişteki zener olayıda profesyonel bir devre için önemli bknz : tca785 pdf
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

frederic

@ylmz

Çıkışlara diyot atmaya gerek varmı hocam, siz kullanıyormusunuz ? Sonuçta extradan bir gerilim düşümüne ve bobinin yarattığı avantajları gölgeleyen etkileri olacak diye kullanmadım ben.

ylmz

Tabiki üzerine gerilim düşümü oluyor ben kullanıyorum profesyonel kartlarda bazılarında kullanılıyor bazılarında kullanılmıyor tercih meselesi.

frederic

Anladım hocam, peki yukarıda şemalarda yer alan 2 bağlantı tipi hakkında ne düşünüyorsunuz acaba? Bazı tasarımlar da sekonder tarafında 2. tristör G-K bağlantıları ters çevriliyor bunu anlamaya çalışıyorum.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ylmz

Alıntı yapılan: z - 25 Mayıs 2016, 16:54:16
2. Bağlantı olmaz.
Neden olmaz ?   1 ci bağlantı olmaz diyecektın galiba ?

frederic

@z

Bir el atın Bülent hocam siz olmadan olmuyor.

z

2. şemada transistör on olduğunda her iki tristörün de gate devresinden akım akar. Anod voltajının polaritesi akım akıtmaya müsait olan tristör tetiklenir.

1. Şemada  transistor on olduğunda üstteki tristörün gate devresinden akım akarken alttakinin gate2e bağlanan ucu polarite (yıldız noktası) tersliğinden dolayı akım akıtamaz.
transistor off olduğunda üstteki tristörün gate voltajı polaritesi tersine dönerken alttakinin polaritesi doğru olur ancak, primerdeki free wheeling diod primeri 0.6v da limitler. Bu trafolar voltaj düşürücü tipinde olduğundan sekonder voltajı 0.6/n gibi bir değer alır.

Bu nedenle 1 şema hatallıdır.

(Evet alttaki ile üsttekini karıştırmışım. Üstteki çalışmaz alttaki çalışır. Açıklamamı bu son mesaja göre yaptım)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ylmz

1 ci şeması bazı mosfet sürücülerin calışma mantığı gibi tetikleme trafosunu satın alırken ona dikkat etmen gerekiyor.! sekonderin birini aynı yönde diğerini ters yönde sarıyorlar.

frederic

Elimde aslan trafonun pulse trafoları var hocam ve datasheetleri yok. Bunların sekonderleri aynı yöndemi acaba ?

mesaj birleştirme:: 26 Mayıs 2016, 07:58:56

@ylmz

Hocam geçmişte sizin paylaştığınız bir görüntüde yine 2. devre gibi bir bağlantı var. Bildiğim kadarı ile sizde aslan trafonun ürünlerini kullanıyordunuz, bunların sekonderlerinin biri düz biri ters yöndemi acaba ?

ylmz

Evet bu ters düz ellerinde ondan vardı ondan dolayı alıyordum, üzerindeki yazıyı söyle ne oldugunu anlarız kaç mh

frederic

@ylmz
ASL090015 mH değeri yazmıyor dökümanıda yok