mosfet imalatı

Başlatan bulutay, 28 Mayıs 2016, 11:43:06

bulutay

mosfet üretimi yapmak için nerden başlamak gerekiyor

t2

Öncelikle bir diyod yapabilmek gerekir.

z

Kum temin etmen gerekiyor.

Bizim mahallede kaliteli sıva kumu satılıyor. Mosfet yapmaya da uygun diyordu tezgahtar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ido2323

Önce kum bulcan, sonra onu saflasştırmak içik manyetik elek içeren bir sistem kuracam, yıkayacan, sonra 1500 derece civarında okijen almayacak şekilde karbon ile tepkiyemeye sokacan, tepkime sonucu silisyum karbür olmasın diye bayağı bi hesap yapacan, 1500 derece için platin-krow resistans alman gerekecek(gramla satılır) bunu alabilmek için banka kredisi çekecen, hani olur ya şans eseri >%98 üzeri silisyum üretirsen onu saflaştırmak için destilasyon kolonları kuracan bu kolonları metalden de değil özel olarak plastikten üretecen, hesaplayacan, asitleyecen ................................................................ yaptıktan sonra %99.99999999 silisyum elde edersin buraya kadar gelince haber ver, hala hevesin geçmez ise beraber yapalım.

muhendisbey

Ne alakası var?
Soru mosfet nasıl yapılır, nasıl imal edilir ise silicon wafer imal etmesine gerek yok. Hazır da alabilir.
Her fiber optik kablo üreticisi hammaddeden mi üretiyor kablosunu?

Yardımcı olacağını düşündüğüm bir kaynak:
http://hackaday.com/2010/05/13/transistor-fabrication-so-simple-a-child-can-do-it/
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

OG

Alıntı yapılan: z - 28 Mayıs 2016, 12:37:02
Kum temin etmen gerekiyor.
İyi güldüm.

Şaka bir yana mosfet yaptığında çok yol katettin demektir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

frederic

Bayrampaşa sanayide 2.el bir makina bulmak lazım önce, rektefiyeden çıkmış olması gerekiyor ama yoksa kum kaçırıyor contadan.

Andromeda

Alıntı yapılan: muhendisbey - 28 Mayıs 2016, 14:07:50
Ne alakası var?
Soru mosfet nasıl yapılır, nasıl imal edilir ise silicon wafer imal etmesine gerek yok. Hazır da alabilir.
Her fiber optik kablo üreticisi hammaddeden mi üretiyor kablosunu?

Yardımcı olacağını düşündüğüm bir kaynak:
http://hackaday.com/2010/05/13/transistor-fabrication-so-simple-a-child-can-do-it/

mesaj birleştirme:: 28 Mayıs 2016, 15:43:12

aynen..kabaca yapılabilir..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Tamam kum eleme aşamasını pas geçelim. Bundan sonrasını tarif edin. Silikon cafer var. Şimdi?

ylmz

Türkiyede üretilmesini istediğim malzemelerin başını çekiyor neden üretemiyoruz teknolojimiz neden yetmiyor ? Modül 1  amper ıgbt ye 500 tl bayılıyoruz gerçekten maliyeti o kadar yüksekmi ? bu arada fazla kum taşıma böbreklerde taş yapıyor diyorlar :)
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

muuzoo

Litografi kısımlarını bilmem ama wafer uretmek icin gereken saflıkta silisyum Türkiye' de mevcut. Bizzat bildigim %95 den fazla saflığa sahip maden var. Ve saflastirma islemi çok büyük sorun değil. Ondan sonraki kısım mesele. Monokristal yapıda blok uretmek isin zor tarafı. Onun içinde bildiğim Czochralski process yöntemi kullanılıyor. Yok eger o gerekli degil derseniz polykristal uretecegim derseniz o iş daha da basit. Ben hala bizdeki seramik ve de cam firmaları en basitinden bu işe neden yatırım yapmaz anlamış değilim. En azından temelden güneş hucresi icin wafer uretebilirler aslında.

Moto G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

z

Türkiş moslarda %99.9999 saflıkta silikon kullanılmazsa ne olur?

ido2323

Kumun hassıdır cam

mesaj birleştirme:: 28 Mayıs 2016, 18:22:20

1500 derece dayanan resistans teli fiyatı nedir
?

muhendisbey

@z verdigim linke bakabilirsin. Wafer ve uygulanan islemler anlatim ve yorumlarinda var.

Saflik neyi etkiler? Bilipte soru sordugunu dusunuyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Silisyumu saflaştırdık saflaştırdık fakat evdeki atelyemizde %99' un üstüne çıkamadık.

A)  Silisyum içinde %1 oranında yabancı madde olarak yalıtkan özellikte elementler var.
B)  Silisyum içinde %1 oranında yabancı madde olarak iletken  özellikte elementler var.

Yapacağımız MOS'da ne gibi gariplikler olur?

Bunun cevabını bir bulsam IRF540 ı yapıp piyasaya sürecem.