mosfet imalatı

Başlatan bulutay, 28 Mayıs 2016, 11:43:06

zanax34

Alıntı yapılan: muhendisbey - 29 Mayıs 2016, 16:22:14
@zanax34
Arkadaş konuşulan konu ne sen neden bahsediyorsun. Birisi standart devre elemanı diğeri yarıiletken.
Önce PIC'in bir mikrodenetleyici olduğunu microchip firmasının bir serisi olduğunu öğren senle sonra tartışalım. Hadi PIC yap diye bir şey yok. Kaldı ki bir mikrodenetleyici üretilebilir.
Alırsın eline FPGA, tasarlarsın ALU, RAM, ROM...  basit de olsa bir MCU koyarsın. Nitekim CPU Turkey yarışmasında insanlar kendi işlemcisini tasarladı.

sen herşeyi  ne kdar çok biliyon öyle ??? 
senden  bir cacık olmazda  işte  kendinizi kandırıyorsunuz ...!!

z

Farkındamısınız bilmem ama yapılmak istenen şey hemen hemen insanlık tarihinde ulaşılmış en yüksek teknolojinin bu forumda hayata geçirilmeye çalışılması tartışması.

Mikro boyutlarda bir yapıdan bahsediliyor. Yolunuz açık olsun ağalar.

Bunu bir üniversite labaratuvarında ya da bir yarıiletken tesisinde de yapmayacaksınız üstelik.

Gerbay hocam. Biz birazcık teferruata girdikmi ensemizde boza kaynatıyorsunuz. Alakayı kurarsın artık.

Ne kötü, ne pislik bir adamım yahu. Amel olurum inşallah.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ido2323

Vay arkadaş ne mosfetmiş forum içi huzursuzluk çıkardı.

t2

Soru begenilmeyince, verecek gercek bir cevap olmayinca böyle oluyor.

"Mosfet yapimi forumda öğrenilmez! ciddi ol!" denemiyor da lafi dolandirmis oliyoruz.

RaMu

Silikon gofret :)

Bari teorisini öğrenelim,
biz üretemesekte nasıl üretildiğini bilmenin bir zararı yok.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

Karamel yumurtama, boncuğuma saldırılmış.

Ulen çakal, 5mm çapında küçücük boncuğu hele bir üret ondan sonra karşıma gel nanometrik boyuttaki mosfet boncukların üretimi hakkında ahkam kes.

5mmlik boncuğu pek çok farklı yoldan yapabilirsin. Sen nümerik kontrollu düzenek kurup hele bir boncuk yapmayı dene.

@RaMu

Mermere keskiyi dayayıp cekiçle tıklarsan mermerden küçük bir parçayı kırıp uzaklaştırmış olursun. Bu mermer heykel yapmanın en temel triğidir. Hadi heykel yapmayı öğrendik bana bir heykel yap.

Kediler bakarak öğrenselerdi kasap olurlardı. Fizikçilere saygı duyun biraz.

Karamel sana boncuk hikayesi anlatayım.

Bir kaç yüz mikroometre boyutlarında kanal genişliği olan mosfet yapım teknolojisinden bir örnek vereyim. Bu yöntemlerden sadece ve sadece birisi. Bir ara Tübitak'ta bu makine vardı ve kullanılıyordu.

Boncuk üreten minicik cnc makine yapar gibi bir makine yaparsın. Bu makine mikrometrelik artışlarla pozisyonlama yapar. İki bıçağın arasındaki mesafeyi mikrometre hassasiyetinde aralar
Bu iki bıçak arasından yarık oluşturur.

Bıçakların geometrileri falan özel tasarlanmıştır. Mekanizma zırt pırt bıçak değiştirerek ve konumlama yaparak yarıiletken üzerinde değişik bölgelerde pozlama yapar. Pcb üretimindeki   maskeleme/ pozlama işlemine benzer şekilde ışık yerine yüksek voltaj kaynağı ile aktive edilen iyon tabancasından çıkan iyonlarla yarıiletken tabanda P/N adacıkları oluşturulur.

Bu sistemi bizzat gördüm kısa da olsa bir sunum dinledim.

Eeee bu teknolojiyi biliyorum ufak cnc de yapabiliyorum. Şimdi MOS yapabilirmiyim yaniiii.

RaMu

Eğer vereceğin mermerin içinde bir Davut varsa
ben Michelangelo değilim onu çıkaramam,
ama istersen azimle onu delebilirim.

Her film izleyen artiz mi olmak zorunda.

@z hocam espri anlayışınıza güvenerek yazdım üstteki satırları,
umarım rahatsız olmazsınız.

Şaka bir yana,
bu işler fizik ve kimyacıların işidir,
ama adamlar ne işlerle uğraşıyorlar hiç mi bakmayalım öğrenmeyelim,
öğrenmek istemeyelim.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

mufitsozen

Alıntı yapılan: z - 29 Mayıs 2016, 21:02:08
Kediler bakarak öğrenselerdi kasap olurlardı. Fizikçilere saygı duyun biraz.

Sevgili @z fizikcilere saygi baabindan Max Planck'in fizik ogrenmeden onceki ve sonraki resimleri bir fikir verebilir! (Max Planck'in konu ile ilgisini aciklamayi sana birakiyorum artik).

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

z

@RaMu

İşin içine girilmediği sürece edineceğimiz bilgiler ansiklopedik bilgileri geçemez. Heykel yapmanın ipucunu öğrendin işte. Eline murç/keski ve çekiç almadığın sürece fazla önemi yok bilginin.

Mermere delik delmek!!!! Hem de azimle !!!!

1metre kalınlıktaki mermere 1 mm çapında delik del ellerinden öpeyim.

@Müfitsözen hocam

Fizik konusunda ahkam kesemem ama kesenle tartışırım.

RaMu

@z
Denize girmediğin sürece sahilde seyretmenin faydası yok diyorsun,
bende bakalım en azından ufkumuz açılır diyorum.

Alıntı yapılan: z - 29 Mayıs 2016, 21:26:47
1metre kalınlıktaki mermere 1 mm çapında delik del ellerinden öpeyim.
Bende o göz yok hocam.

---------
Mesajın manasız kısımlarını sırf yüzlerde bir tebessüm olsun diye yazıyorum,
malum sadece yazdığımızdan yanlış anlaşılabilir diye not düşmek istedim,
hiçbir art niyetim yoktur, yanlış anlayan oluyorsa silebilirim.

z

Kızmaya hakkım yok kızmak ne haddime.

Elbette ufkun açılması için kitap okumak film/video izlemek çok faydalıdır. Hele hele başarısız olunsa bile yapmayı denemek ufku kat ve kat genişletiyor.

Karamel yarım kalmış yüzlerce projemden bahsetmiş.

Ben tüccar adam değilim. İllede ürün yapıp satayım diye hedefim yok. Kendi çapımda eğleniyor öğreniyorum. Sana ne benim başarısızlıklarımdan.

ido2323

Evrim teorisine göre mosfetler zaman içinde boncuğa ve yumurtaya dönüşmüştür, son zamanlarda ise mermer olmuştur.

muhendisbey

He canım bütün moslar mikrometrik, nanometrik, hatta olur mu pikometrik.
Adamlar home made (ev yapımı) yada DIY (Do it yourself-Kendin yap) olarak mos yapsın, ki videoları var, imkansız babam imkansız.
Adamlar nasıl mos yapacak kum alacak onu eritecek, hazır alsa olmaz. Kabloyu bağlayanlar bakırı eritip kablo yapıyor zaten!!! Devre kartı yapanlar boş plaket yapması lazım. Devre yapacaksan direncini kendin üreteceksin!!!

Sözüm meclisten dışarı ama olmaz diye düşünüyorsan arkadaş başkasının çabasına, merağına çomak sokma. Yazmak zorunda değilsin, git forumun başka sayfalarında seyret. Yapmak isteyenler tartışsın olmaz mı? Bu kadar basit.

Olur tartışırız, nasıl lisanslanacak ürün yapılır, nasıl tasarlanır, nasıl çizilirse bir mosfet olur, hangi programda silikon tasarlanır ben de öğrenmek istiyorum, cahil cuhela kafa olmaaaaz diye doldurunca insanın gerçekten hevesi kaçıyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

DEno_12

Alıntı yapılan: gerbay - 29 Mayıs 2016, 23:57:03

Size GalyumNitrid transistör satmıyorlarsa ve ihtiyacınız varsa mecburen kendiniz yapmaya çalışacaksınız ki keşke bizim memlekette bir şeyleri de mecbur kalmadan önce yapıp ortaya koysak.. Engel arkası görüntüleme olayı gibi mesela... neyse..

GPR 'dan mı bahsediyorsunuz hocam?