Bilmece Bulmaca motorların millerini seri bağlamaca

Başlatan z, 31 Mayıs 2016, 00:32:39

tunayk

Kayıpları vs. gözardı edersek sanki yere sabit olan motor 10 devirle dönüp diğerinin de statoru 10 devirle döndüğünde, statoru dönen motorun rotoru dönmez gibi duruyor.  Neticede rotoru dönmeye zorlayan sabit statorda meydana gelen manyetik alanın kendisine ters alan oluşturması ve bu alanı kendinden öteye itmek istemesi.  E bizim durumda stator itmek yerine kendisi uzaklaşmayı tercih ettiğine göre rotorun hareket etmesine gerek kalmaz.
Yanlış hatırlamıyorsam camilerde tavana asılı duran pervaneler sabit rotor hareketli stator mantığı ile çalışıyordu.

muhendisbey

Motorların dönme yönleri ters ise hız 0 olur.
Düşünün
1. motora enerji versek, ve 2. motora enerji vermesek 2 motorun mili kaç turla döner? baştaki eylemsizliği saymazsak 1. motor kaç turla dönerse o hızda döner.
Enerji harcanıyorsa hareket de olmalı bu ya yapıcı yada yıkıcı olur. Burada yapıcıdan kastım toplanarak artması, yıkıcıda da birbirinden çıkarılması.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mr_YAMYAM

1) İlk motor enerjilendi ve ikinci motoru komple döndürüyor.
Sorun yok. Motor gücü doğrultusunda dönme hareketi oluşmuş.
Motor komple döndüğü için yük durumuna göre ikinci rotordan alınabilecek tork belli değildir. Sadece statordan alınabilecek tork hesaplanabilir.
2) İkinci motor enerjilendi.
a) İlk motorun dönme yönü, ikinci motorun rotorunun dönme yönüne ters ise, güçlerin eşit olması varsayımında ikinci motorun rotoru yer'e göre sabit olur. (prensipte Hareket yok) Manyetik alan gücü kadar rotoru çevirecektir.
İkinci rotor yere sabitlenirse statordaki güç iki kat artacaktır.
b) İlk motorun dönme yönü ikinci motorun rotorunun dönme yönünde ise, ikinci rotorun devri iki kat artar.
GÜÇ ve tork değişemez.

RaMu

Sorunun 1. durumu için yine 10 devirde döner,
2. durumu için 20 devirde döner.

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

mert3162

Alıntı yapılan: z - 31 Mayıs 2016, 13:09:52
Motor kütlelerinin etkisini görmezden gelin.

1 ve 2 durumları için 2. motorun çekeceği akım için ne düşünürsünüz?

Motor kütlelerinin etkisini görmezden gelirsek yerçekiminden dolayı 2. motorun 1.motora extra yük oluşturmasını devre dışı bıraktığımda sonuç şu çıkıyor.

1. durumda motorlar yükü paylaşıyor ve her ikiside aynı yöne döndüğünden dolayı devir 10 da kalıyor ve her motor çektiği akımın yarısını çekmeye başlıyor (teorik olarak)

2.durumda motoru pil üzerinden beslediğimizi varsayarak(statora kablo girişi dışarıdan harici kaynakla beslemek imkansız cünkü) 1. motor 10 devir ile dönmeye devam eder ikinci motor milin üstünde olduğundan ve herhangibi bir dayanak noktası olmadığından 1.motora etki edemez(etse bile çok az bir miktar edebilir statorla beraber döndüğü için)

@z
Üstad böyle güzel soruları nereden buluyorsun bilmiyorum ama senin bilmece bulmaca başlıklarından çok zevk alıyorum :)

imkanı olan varsa solidworks yada matlab tarzı bir programda bu durumu simule edebilirmi ? hatta videoda hazırlarsa güzel olur.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

Klein

Ciddi ciddi sallamışım motorların milleri birbirine bağlı diye. Bu kadar insan bunu nasıl atlar diye ilk mesajı 3 kez de okudum  halbuki. K..mla okumuşum demekki.

fatal16

Hiçbir kayıp yoksa ilk durumda 20, ikinci durumda 10 :)

Mr_YAMYAM

Gözardı edilmemesi gereken bir diğer husus.
Bir motorun statorunun dönmesi ile rotorunun dönmesi mantık olarak aynı anlamdadır.
Bir motordan elde edilecek hareket enerjisi rotordan alınabildiği gibi statordan da alınabilir.
Yani ilk motorun milinin ikinci motorun statoruna bağlanması temel olarak hiçbir anlam ifade etmemektedir.
Buradaki tek unsur ikinci motorun hem statorunun hem de rotorunun destek noktasının olmamasıdır.
Kısaca ikinci motorun milinden elde edilebilecek güç katsayısı motorun kendi momenti ile ilgilidir.
Bu momenti artırabilmek bilimsel olarak imkansızdır. Çünkü motorun mıknatısları ve bobinlerinin belli bir güç katsayısı bulunmaktadır.
Ancak ikinci motorun statoru yere sabitlenmiş ve milleri ortak bağlanmış olsaydı toplamda elde edilebilecek güç artışından bahsedilebilirdi.

z

Güç dediğimiz büyüklük açısal hız ile torkun çarpımıdır.

Eğer devir sayısını artırırsan güç de artar.

Eğer iki motorun milini birleştirir tek motor gibi kullanırsak bu durumda devir sayısı aynı kalır fakat tork iki katına çıkacağı için güç de iki katına çıkar.

Pratikte 2. motora enerji aktarma zorluğundan dolayı uygulamasını göreyiz fakat iki motoru uc uca bağlayıp devir sayısını iki katına çıkartırsak bu kez tork aynı kalır ancak güç gene iki katına çıkar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: z - 01 Haziran 2016, 16:10:20

Pratikte 2. motora enerji aktarma zorluğundan dolayı uygulamasını göreyiz fakat iki motoru uc uca bağlayıp devir sayısını iki katına çıkartırsak bu kez tork aynı kalır ancak güç gene iki katına çıkar.
Sisteme serii bağlanmış ikinci motorun rotoru iki kat güç almaya izin veremez. Yük katsayısı max. seviyeye çıkartılırsa motorun rotoru duracaktır. Böyle bir durumda motorun statorunu çevirmeye çalışmak mantıken yanlıştır. Oluşan güç manyetik enerjilerin yüzeyler üzerindeki f kuvvetleridir.
Mantıksal öneri getirirsek.
Birbirlerine serii bağlanmış iki pilden birisinin akım kapasitesi düşük ise akım kapasitesinden fazla akım çekilmesi ikinci pilin bir yük gibi davranmasını gerektirmektedir. Ama iki pil parelel bağlanırsa mantıken EV X EI=EP olur.

z

İki pil nasıl seri bağlanıyorsa iki motoru da seri bağlayarak gücü artırabilirsin. Hiç fark yok. Fakat dediğim gibi hareketli aksama enerji aktarımı gibi bir sorun var.

P=T*w yu inkar edemezsin. w artarsa P de artar. 2. Motor yüklendiğinde sadece 2. motor yüklenmez her iki motor da birlikte yüklenmiş olur ve yarı yarıya yükü paylaşırlar.

mert3162

Alıntı yapılan: z - 01 Haziran 2016, 16:35:08
İki pil nasıl seri bağlanıyorsa iki motoru da seri bağlayarak gücü artırabilirsin. Hiç fark yok. Fakat dediğim gibi hareketli aksama enerji aktarımı gibi bir sorun var.

P=T*w yu inkar edemezsin. w artarsa P de artar. 2. Motor yüklendiğinde sadece 2. motor yüklenmez her iki motor da birlikte yüklenmiş olur ve yarı yarıya yükü paylaşırlar.

Alıntı yapılan: mert3162 - 01 Haziran 2016, 00:31:10
Motor kütlelerinin etkisini görmezden gelirsek yerçekiminden dolayı 2. motorun 1.motora extra yük oluşturmasını devre dışı bıraktığımda sonuç şu çıkıyor.

1. durumda motorlar yükü paylaşıyor ve her ikiside aynı yöne döndüğünden dolayı devir 10 da kalıyor ve her motor çektiği akımın yarısını çekmeye başlıyor (teorik olarak)

2.durumda motoru pil üzerinden beslediğimizi varsayarak(statora kablo girişi dışarıdan harici kaynakla beslemek imkansız cünkü) 1. motor 10 devir ile dönmeye devam eder ikinci motor milin üstünde olduğundan ve herhangibi bir dayanak noktası olmadığından 1.motora etki edemez(etse bile çok az bir miktar edebilir statorla beraber döndüğü için)

@z
Üstad böyle güzel soruları nereden buluyorsun bilmiyorum ama senin bilmece bulmaca başlıklarından çok zevk alıyorum :)

imkanı olan varsa solidworks yada matlab tarzı bir programda bu durumu simule edebilirmi ? hatta videoda hazırlarsa güzel olur.

Haklı cıktığım için bi sevinçliyimki sormayın gitsin

@z hocam hiç tebrik etmiyorsun beni ama :)
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

z

İki motor da aynı yönde dönerse neden devir sayısı 10 olsun? İkinci motor zaten gövdesi referans alınırsa 10 devirde dönüyor. Gövdesi de yer referans alınırsa 10 devirde dönüyor.
O halde toplayabiliriz.

Tam bir benzetme değil ama

Masaya bir kalem koy. Kalemin üstüne de cetvel gibi bir nesne. Kalemi döndürdüğünde kalem 1 turda çevresi kadar yani 2Rpi kadar yol kateder. Fakat cetvel 2Rpi den daha fazla hareket eder.

mert3162

Açıkcası ben ikinci motorun statoru sabit olmadığından dolayı titreşimli olarak çalışacağını düşündüm ve devirleri toplamayı pek mantığıma sığdıramamıştım.

Üstad ikinci motoru neden sabitlemiyoruzki sabitleyelim tork 2 katına çıksın 2 motor yükü paylaşsınlar (bu arada devir sayısıda 10 da sabit kalsın ) bu iş huzur içinde çözülsün :)
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

Andromeda

Böyle bir sistemde her motor aynı devirde dönebilecek mi ...neyse..
bence iki motor olduğunu unutup rotoru dönen bir motorun {tipide önemli)
gövdesini bir şekilde döndürürsek neler olur diye bakmak lazim..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"